Rak embrionalny jądra pT2

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez MarcinG » 24 Sty 2020, 16:25

Witam,
bardzo proszę o Waszą opinię na temat mojej sytuacji i jakie może być dalsze postępowanie. Czy powinienem wykonać ponownie markery?
Zastanawiam się także, gdzie podjąć dalsze leczenie - jestem z Trójmiasta. Obecnie czekam na konsylium i decyzje co dalej.

Mam 27 lat, po wyczuciu guzka na prawym jądrze wykonałem USG - opis sugerował zmiany onkologiczne.
18.12.2019r. - Wykonałem markery LDH, AFP, Beta HCG
21.12.2019r. - Wizyta u lekarza urologa
23.12.2019r. - Założenie Kart DILO
RTG płuc - wynik nie wykazał zmian
31.12.2019r. - Wykonanie TK - nie posiadam jeszcze pełnej dokumentacji ze szpitala, lekarze mówili, że jest wyniki nie wykazały zmian
07.01.2020r. - Zabieg usunięcia jądra

Markery (na dzień 18.12.2019r.)
LDH - 152 U/l norma 125-220
AFP - 3.04 IU/ml norma <7.29
beta HCG - <2.30 mIU/ml norma powyżej 5.00 mIU/ml

Rozpoznanie kliniczne:
Guz badalny, widoczny w USG, markery nowotworowe ujemne

Wyniki: Data rozpoznania 21.01.2020r.
Mikroskopowo:
Rak embrionalny jądra ( Embryonal carcinoma of the testis)
pT2, Nx, Mx, R0

Nowotwór nacieka osłonkę białawą jądra bez jej przekraczania. Widoczne są liczne zatory z komórek raka w naczyniach chłonnych. W sąsiedztwie nacieku oraz w wycinkach z pozostałego miąższu obecne są ogniska neoplazji wewnątrzkanalikowej (GCNIS)
Sieć jądra, najądrza oraz powrózek nasienny są wolne od nowotworu.

Wykonano IHC: panCK, Oct4, CD30, Glypican

Opis makroskopowy:
Jądro o wymiarach 5x2,8x2,5cm wraz z osłonką białawą i pochwową, z najądrzem dł. 5,5 cm i powrózkiem nasiennym dł. do 7,5cm. Na przekroju jądra w jego górnym biegunie widoczny jest beżowobrunatny, bardziej spoisty, nieregularnie odgraniczony obszar o wym. 1,7x1,2x1,3cm, który dochodzi do osłonki białawej jądra, ale makroskopowo jej nie przekracza. Obszar ten jest oddalony od wnęki jądra o min. 1,3cm. Pozostały miąższ jądra jest brązowopomarańczowy, gąbczasty, bez wydzielających się zmian ogniskowych. Najądrze jest makroskopowo zwykłe.

1- wydzielający się obszar i jego bezpośrednie sąsiedztwo 4c (4szk IHC) (3b), 2-wnęka jądra 1w(1b), 3- dolny biegun jądra 1w(1b), 4- pozostały miąższ jądra 2w(2b) 5- najądrze 1w (1b) 6- powrózek nasienny część środkowa 1w(1b) 7-linia odcięcia powrózka 1w(1b).

Dzięki!!
MarcinG
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2020, 15:23

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez Grrr34 » 24 Sty 2020, 22:03

Trzeba poczekać na opis TK, ale z tego co wiemy, jezeli markery są nie podwyższone, nie ma przerzutów do wezlow, ani przerzutów odległych to prawdopodobnie Stan Twojego zaawansowania będzie IB przy nie-nasieniaku będzie oznaczało to 1 kurs Bep lub aktywna obserwacje.....

Ale niech to jeszcze potwierdza bardziej biegli użytkownicy forum : )
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez Krolewsky » 25 Sty 2020, 22:38

Wygląda na 1B nienasieniaka z wysokim ryzykiem nawrotu 40-50%. Preferowany jeden cykl BEP albo obserwacja jak masz przysłowiowe jaja :D Taki żarcik tematyczny ;)
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez Ismena » 27 Sty 2020, 23:16

Hej, mój mąż miał nienasieniaka zarodkowy, markery w normie, węzły chłonne ok (pT1Nx), czyli Mieliśmy wybór: 1 cykl BEP lub aktywna obserwacja. Zdecydowaliśmy sie na to drugie. Niestety po pierwszym kwartale wyszły małe zmiany w płucach i powiększone węzły chłonne, wartowniczy znacznie. Biopsja węzła wartowniczego potwierdziła obecność komórek nowotworowych.
Jesteśmy po 3 cyklach BEP, w czwartek mamy onkologa i wyniki tomografu.
Nam dr powiedział, ze na chemię zawsze będziemy mieć czas aleee teraz zadajemy sobie pytanie czy gdyby od razu mąż wziął 1 kurs BEP to teraz nie miał by tylu powikłań po chemii.
Niestety u nas jest ogromne swiszczenie w uszach, mąż ma kłopoty ze słuchem, nie słyszy dobrze i niestety ma zwłóknienie płuc po bleomecynie (W dolnych i górnych partiach płuc )
Życzę zdrowia i trzymaj się.
Ismena
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Paź 2019, 13:11

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez Grrr34 » 28 Sty 2020, 00:46

Na tym polega ryzyko , Teraz nie ma co sie nad tym zastanawiać, dlatego też pacjent ma wybór, nikt nie da 100% pewności ze dany wybór jest dobry... Też miałem 3x Bep, ale bez możliwości wyboru, węzły były zbyt duże.. Ale gdybym mial to pewnie też wybrałbym obserwacje

Takze czekamy na wyniki Tk
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez MarcinG » 28 Sty 2020, 09:21

Cześć!
Wyniki TK, które było wykonywane tydzień przez zabiegiem orchidektomi.

"Wątroba nieco powiększona, jednorodnie zakontrastowana, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe nierozproszone. Pęcherzyk żółciowy bez zmian w TK. Trzustka i nadnercza prawidłowe. Śledziona większa (12,8cm). Dwie śledziony dodatkowe śr. 13mm i 9 mm. Nerki duże (NP 13,2cm, NL 14cm), warstwy miąższowe prawidłowo zakontrastowane. UKMy niepowiększone. Jedna z lewych żył nerkowych przebiega zaaortalnie, druga przed aortą i modelowana jest przez pień t. krezowej górnej. Pęcherz moczowy średnio wypełniony, bez wyraźnych zmian. Gruczoł krokowy niepowiększony (20ml).
Patologicznych węzłów chłonnych w jamie brzusznej nie stwierdza się, w krezce i w pachwinach widoczne węzły niespecyficzne do 7mm w odi krótkiej- odczynowe? Aorta i tt. biodrowe nierozproszone.
Podstawy płuc objęte badaniem bez zmian. Kości bez zmian litycznych.
Wnioski : Cech rozsiewu choroby npl nie stwierdza się.

Dzięki za odpowiedzi - myślę, że to pewne, że 1x BEP przede mną.
W piątek mam konsultacje u dr Sarosieka.

Zastanawiam się na alternatywnym miejscem na chemię w Trójmieście, aby kontakt z rodziną i córką był bardziej możliwy.
Czy ktoś ma doświadczenie ze Szpitalem w Redłowie lub Szpitalem Jednego Dnia w Gdyni ?
MarcinG
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2020, 15:23

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez Niemen » 28 Sty 2020, 12:38

Daj sobie spokój. Tydzień bez rodziny wytrzymasz a tak to będziesz pod opieka dr Sarosieka, wiec nawet się nie zastanawiaj. Dr Sarosiek jest w stanie przyjąć ciebie na oddział następnego dnia, a nie wiadomo jak długo będziesz czekać w innym szpitalu. Wszystko jest na NFZ zostają tylko koszty dojazdu.
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez LEONIDAS77 » 28 Sty 2020, 13:30

Witaj ja byłem w Redłowie 18 miesięcy temu i polecam ten szpital . Co do lekarzy była rotacja i nie wiem kto pozostał tam .
LEONIDAS77
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Maj 2018, 17:06

Re: Rak embrionalny jądra pT2

Postprzez MarcinG » 01 Lut 2020, 10:13

Cześć!
Dowiadywałem się i w Redłowie przyjęliby mnie w trybie dziennym.
Tak, Niemen racja! Zdecydowałem się na leczenie w Magodent i w przyszły czwartek rozpoczynam chemie 1x BEP.
Termin byłby w sumie szybciej ale muszę jeszcze zabezpieczyć nasienie.
MarcinG
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 Sty 2020, 15:23


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

cron