Mieszany nienasieniak, pT2, 44 lata, Kraków

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Mieszany nienasieniak, pT2, 44 lata, Kraków

Postprzez gryska » 05 Mar 2020, 13:26

Witajcie,

Przekopuję się stopniowo przez forum, i szukam nadziei. Pomóżcie.

Mąż od kilku miesięcy odczuwał sporadycznie dyskomfort przy mierzeniu/ noszeniu ciaśniejszej bielizny. Dyskomfort stopniowo narastał i pojawiał się coraz częściej. W styczniu podczas prysznica wybadał w jądrze zmianę. Następnego dnia zrobiliśmy usg jąder- wyszła zmiana opisana jako "owalna izoechogeniczna zmiana o wym. 12x10mm z hypoechogenicznym "halo". Wskazana konsultacja urologiczna(!)." Następnego dnia byliśmy już u urologa. 23.01.2020 urolog na podstawie badania usg z dnia 22.01.2020r oraz badania fizykalnego postawił rozpoznanie raka jądra, i zalecił zabieg usunięcia jądra, ustalając termin na 24.02.2020r. Zlecił również badania laboratoryjne, m. in. markerów nowotworowych. Wyniki wyszły w bez odchyleń. Dnia 22.02.2020r wykonaliśmy u męża dodatkowo tomografię komputerową klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy.
Zabieg usunięcia jądra przeprowadzono zgodnie z planem 24.02. bez powikłań, następnego dnia mąż został wypisany do domu, w osłonie leków przeciwzakrzepowego, przeciwbólowego oraz antybiotyku (Cipronex- 5 dni). Czekamy obecnie na wyniki histopatologiczne, które mają być opisane na początku przyszłego tygodnia. Dodam jedynie, że wywiad rodzinny jest obciążający - kuzyn męża zmarł podobno z powodu raka jądra, rodzice męża - teść rak pęcherza w leczeniu, teściowa histerektomia radykalna, w dodatku z rodziny teścia dwie osoby (co prawda palacze) zmarły na raka płuca .
Jednak mąż od czasu zabiegu czuje się coraz gorzej. Początkowo dolegliwości bólowe pleców przypisywaliśmy zabiegowi, oraz zmniejszonej po operacji ruchomości męża, tak samo jak codzienne stany podgorączkowe.W ostatnich dniach dolegliwości bólowe pleców się nasilają, mimo że mąż starał się coraz więcej ruszać. Stany podgorączkowe również narastają, temperatura zaczyna przekraczać 38stC. Obydwie rany z tego co obserwowałam, goją się prawidłowo, nie ma obrzęków, wydzieliny.
Opis badania tomograficznego, które odebrałam 28.02. brzmi tak :
„TK klp:
W seg. 6 prawego płuca podopłucnowy guzek ok 6x4mm -do kontroli. Drobne zgrubienie na przebiegu szczeliny międzypłatowej poziomej prawego i skośnej lewego płuca - niecharakterystyczne. Węzły chłonne wnęk i śródpiersia niepowiększone. Jamy opłucnowe bez wysięku. Duże naczynia klatki piersiowej w normie.
TK j.brzusznej i miednicy mniejszej:
Wątroba niepowiększona, o gładkich konturach i jednorodnym cieniowaniu miąższowym. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienko i gładkościenny, uwapnionych złogów nie zawiera. Trzustka jednorodna, niepowiększona. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Nadnercza niepowiększone.
Nerki w lokalizacji typowej. Miąższ nerek cieniuje prawidłowo. UKM-y bez cech zastoju. Nerki równoczasowo wydalają mocz cieniujący. Moczowody niepowiększone.Pęcherz moczowy gładkościenny. Prostata niepowiększona, ze zwapnieniami. Pęcherzyki nasienne niepowiększone. Węzły chłonne jamy brzusznej i miednicy mniejszej niepowiększone. Aorta brzuszna nieposzerzona. W kościach bez podejrzanych zmian.”
Korzystając z informacji znalezionych na tutejszym forum, próbowałam jakoś do dr Huras lub dr Sarosieka się zapisać, a właściwie męża, ale usłyszałam że dr Huras nie przyjmuje już nowych pacjentów, i wszyscy nowi pacjenci trafiają pod opiekę jej zespołu. A w Magodencie otrzymałam informację że na NFZ zapisy są do dr na październik, a prywatnie na połowę kwietnia. Czy to nie będzie za późno? Może się okazać, w ten piątek będziemy mieć konsylium, ale z lekarzami którzy w raku jądra się nie specjalizują. Nie mam pojęcia co robić. Mąż się jakby odciął, nie jest w stanie o tym wszystkim czytać, szukać informacji, bo momentalnie się rozpada.
Na koniec dodam jedynie, że wywiad rodzinny jest obciążający - rodzice męża - teść rak pęcherza w leczeniu, teściowa histerektomia radykalna, kuzyn męża zmarł podobno z powodu raka jądra, w dodatku z rodziny teścia dwie osoby (co prawda palacze) zmarły na raka płuca .
Nie wiem co robić.
Ostatnio edytowany przez gryska, 27 Maj 2020, 01:35, edytowano w sumie 1 raz
gryska

Re: guz jądra usunięty, nieprawidłowe TK

Postprzez Grrr34 » 05 Mar 2020, 15:37

Trzeba poczekać na badanie histpatu, z tego co można wywnioskwac to jezeli guzek w płucu nie jest przerzutowy to stadium zaawansowania będzie niskie, a rokowanie dobre i może zakończyć się na obserwacji lub chemioterapii adjuwantowej czyli uzupełniającej...

Jezeli ten guzek z płuca byłby przerzutowy to wtedy potrzeba będzie wdrożyc chemioterapię Bep lub Ep

Wywiad rodziny nie zmieni tu postepowania ani rodzaju leczenia, Markery w Normie, TK czyste poza tym guzkiem, trzeba czekać wynik histpatu i obserwowac guzek w płucu
Grrr34

Postprzez romi » 05 Mar 2020, 16:29

Witam
Jeśli będzie taka potrzeba to można z dr Sarosiekiem skontaktować się mailowo.
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - nowy adres email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244
Proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu w sprawie pogarszającego się samopoczucia. Być może to infekcja i należy to zdiagnozować.
Pozdrawiam
romi

Postprzez gryska » 06 Mar 2020, 05:47

:Grr34 , :romi, dzięki za szybką odpowiedź. Czyli wszystko zalezy od hist-patu. Zastanawiam się czy na tym konsylium beda chcieli zeby to bioptowac albo naświetlać. Mam zamiar napisac maila do dr Sarosieka, i po konsylium jesli sie tylko uda, skonsultowac z nim propozycje z konsylium.
gryska

Postprzez gryska » 12 Mar 2020, 15:24

Mamy hist-pat. Ale szczerze powiedziawszy to spodziewałam się, że więcej tam będzie napisane.
Czy ktoś może jest w stanie to rozszyfrować?

"Opis makroskopowy
Jądro lewe z guzem
Jądro 6x4x2.5cm z powrozkiem nasiennym dl 6 cm
Na przekrojach dobrze odgraniczony otorebkowany brunatno-kremowy guz srednicy 0.8 cm. Makroskopowo guz nie nacieka oslonki bialawej. Pozostaly miazsz jadra makro. bez zmian.

Opis mikroskopowy
Guz germinalny jadra.

Celem uszczegolnienia badania IHC w toku."

Mam wrazenie ze jest tu malo informacji. O co chodzi z IHC? Przed nami za jakas chwilę konsylium i nie wiem, na co się przygotowywac...
gryska

Postprzez dejmien » 12 Mar 2020, 15:44

Czyli chyba że stwierdzili guza - nowotwór zarodkowy ale jeszcze nie mają pełnych wyników co do tego jaki dokładnie nowotwór i stopień zaawansowania? Wygląda jakby wyniki były jeszcze niepełne. Musi być informacja o tym jaki rodzaj utkania czyli np. seminoma/nonseminoma, yolc sac, itp. oraz stopień zaawansowania T1 - bez angioinwazji (naciekania naczyń czy jakoś tak) czy T2 (z angioinwazją). W sumie bez tych wyników to nic nie uradzą co dalej robić.
dejmien

Postprzez gryska » 12 Mar 2020, 16:07

No właśnie brakuje mi tych danych.
Nie mam pojęcia jak chcą bez tego nas kierowac dalej.. zastanawiam sie jaki sens ma konsylium z tak niepelnymi informacjami
gryska

Postprzez troll » 12 Mar 2020, 22:01

Witaj,

Przede wszystkim celem różnicowania rodzajów utkania nowotworowego jądra (na pewno wiemy, że to guz germinalny jądra), trzeba poczekać na wyniki analizy immunohistochemicznej. Wydaje się, że będzie to mix, ale tutaj musimy poczekać na wyniki. Sugestia - dowiedz się u specjalisty który wysyłał wycinek (chirurg urolog?) czy badanie jest w toku?

W tej chwili wyniki badań obrazowych nie wskazują na szczególnie poważne zaawansowanie choroby. Niemniej w każdym przypadku rozpoznania nowotworu zarodkowego, chory musi znajdować się pod opieką doświadczonego onkologa klinicznego, który posiada wiedzę i praktykę w leczeniu nowotworów zarodkowych jądra.

Z drem Tomaszem Sarosiekiem można skontaktować się mailowo.

Czekajcie cierpliwie na wyniki badań histopatologicznych, można w międzyczasie oznaczyć wartości BMN (biologicznych markerów nowotworowych - AFP, bHCG, LDH), aby mieć świeży obraz sytuacji.

Jakiego rodzaju jest ból pleców. Czy można go opisać?

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert

Postprzez gryska » 13 Mar 2020, 06:36

Dziękuję za odpowiedź :troll.
Markery zrobione 8 dni po zabiegu, w normie. Bóle pleców teraz mniej dolegają, bardziej to bóle mięśniowe niż kręgosłupa, teraz mniej nasilone. Pojawiają się głównie przy siedzeniu. Początkowo po kilku, teraz kilkunastu- kilkudziesięciu minutach siedzenia pojawiają się dolegliwości. Mam wrażenie że to po zabiegu było, bo mniejsza mobilność, ale obserwujemy.
gryska

Postprzez gryska » 16 Mar 2020, 18:25

Uzupełnienie wyniku 12.03.2020r:
Embryonal carcinoma.
CKAE1/AE (+), PLAP (+), CD30(+), AFP(+) w pojedynczych komórkach. CD117(-) z 5%komponentą adult teratoma. Guz o największym wymiarze 9mm ograniczony do jądra. Na obwodzie guza obecne zatory z komórek nowotworowych w świetle naczyń krwionośnych.
Osłonki jądra , najądrze, sieć jądra i powrózek nasienny wolne od utkania nowotworowego. W jądrze poza guzem stwierdza się cechy germ cell neoplasia in situ.
pT2, R0, L/V1
Wykonane barwienia IHC(5):AE1/AE3, AFP, CD117, CD30,PLAP.
Wykonane barwienia HC(0):brak.”

Teraz czekamy na spotkanie z onkologiem.
gryska

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości