Rak jadra nasieniak

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Rak jadra nasieniak

Postprzez majkel » 11 Mar 2020, 17:39

Wszystko szybko się działo po prostu, nie jestem lekarzem nie znam się, wiec im zaufałem i tyle nie miałem wyjścia liczył się czas ..
W niektórych historiach tutaj opisywanych były przypadki że decydowali się na obserwacje a po 1-2 latach nastąpiła wznowa, więc.
Każdy teraz będzie się hmm wymądrzał? że tak lepiej.. czemu tak.. czemu nie tak?
Żyję do tej pory bez żadnych powikłań a czasu nie cofnę także po co drążyć temat :D
majkel

Postprzez benny2001 » 11 Mar 2020, 18:50

Cześć, tutaj nie chodzi o wymądrzanie tylko o leczenie zgodnę z wytycznymi. Ja akurat jestem na początku drogi i staram się zebrać pełna wiedzę na temat leczenia, bo nie zawsze jest ono poprawne czytając powyższe historie. Lekarze też potrafią robić popełniać błędy - ufaj ale sprawdzaj.
Aktywna obserwacja niesie za sobą ryzyko nawrotu - nikt nie daję 100 % pewności, nadleczenie też jest złe.
Widzisz u Ciebie skończyło się dobrze, a inni w poważniejszych przypadkach mogą nie mieć tyle szczęścia. Pisanie o tym, że żyjesz pomimo tego, że zastosowana terapia nie była do końca poprawna i żeby nie drążyć jest niewłaściwym podejściem.
benny2001

Postprzez dejmien » 11 Mar 2020, 20:28

Majkel nie wymądrzam się bo nie mam takiej wiedzy, po prostu się zdziwiłem bo przy pt1 wskazaniem jest obserwacja, jest możliwość chemii adjuwantowej i lekarz ma obowiązek o tym poinformować ale musi też powiedzieć o tym jak bardzo może być szkodliwa sama chemia lub radio. Mi lekarz nic nie narzucał ani doradzał, przedstawił opcje, szanse przy kazdej z nich oraz plusy i minusy, wybór był całkiem mój. Są tu jasne wytyczne. To Ty będziesz żył ze skutkami zastosowanej lub nie terapii nie lekarz. Po to forum żeby się jak najwięcej dowiedzieć.
dejmien

Postprzez romi » 11 Mar 2020, 20:42

Niestety każde leczenie niezależnie od choroby jest obarczone ryzykiem. W nowotworach dodatkowo jeszcze może nastąpić nawrót choroby i żadne leczenie nie daje pewności, że to nie nastąpi. Przypadek majkela nie należy traktować jako błąd, bo zostały zachowane wszystkie procedury, natomiast jak to często u nas bywa, pacjent być może nie został należycie poinformowany o wszystkich możliwościach i w związku z tym zawierzył wiedzy i doświadczeniu lekarzy. Stres związany z chorobą nowotworową jest duży i każdy chciałby, żeby jak najszybciej "pozbyć się problemu" i tak to pewnie zadziałało w przypadku majkela. Czy bez radioterapii byłaby wznowa czy nie nie ma sensu tego rozpatrywać i w tym zgadzam się z majkelem.
Nie ma, mimo pozornych podobieństw takich samych/podobnych przypadków i każdy należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego tak ważne jest doświadczenie lekarza i świadomość pacjenta. Twoje zaangażowanie benny2001 w zdobywanie wszelkich informacji na temat swojej choroby jest godne uznania, bo nie wszyscy w takiej sytuacji chcą się dodatkowo obciążać taką wiedzą.
Śp dr Grzegorz Świątoniowski kiedyś przyznał się, że z dwojga złego woli pacjenta nadleczyć niż niedoleczyć.
Pozdrawiam
romi

Postprzez troll » 12 Mar 2020, 22:10

romi napisał(a):Śp dr Grzegorz Świątoniowski kiedyś przyznał się, że z dwojga złego woli pacjenta nadleczyć niż niedoleczyć.

I trzymajmy te słowa jako swego rodzaju przepowiednię a przede wszystkim mądrość płynącą z doświadczenia i wiedzy wybitnego człowieka, który choć podążał swoimi wydeptanymi ścieżkami, to uratował życie i zdrowie wielu ludzi :)

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert

Postprzez Izunia » 13 Mar 2020, 12:25

Kochani byliśmy na oddziale dzisiaj ale męża przyjmą za tydzień bo rana po wyrwaniu zęba musi być zagojona. Profesor mówiła że mąż ma iść do szpitala na 9 dni, 5 dni będzie miał podawana chemię codziennie później przerwa zastrzyk, przerwa znowu zastrzyk i do domu. Czy tak wyglada ta chemia uzupełniającą. Mąż nic się nie zapytał a ja nie mogłam wejść. Czy to będzie jeden taki pobyt i koniec z chemia?
Izunia

Postprzez romi » 13 Mar 2020, 23:52

Z tego co piszesz zaproponowane leczenie to 1xBEP. Wygląda to tak jak napisałaś, te zastrzyki są w 8 i 15 dniu cyklu - to tzw. dolewki bleomycyny.
Z reguły to pierwsze 5 pierwszych dni pacjent jest w szpitalu, a dolewki są podawane ambulatoryjnie. Czasem praktykuje się pozostawienie pacjenta do pierwszej dolewki w szpitalu.
Pozdrawiam
romi

Postprzez Izunia » 14 Mar 2020, 15:29

Dziękuję za odpowiedź. A po takiej chemii też włosy wypadają? Mąż ma brodę i się zastanawia.
Izunia

Postprzez romi » 14 Mar 2020, 17:34

Tak, przy takim schemacie chemioterapii włosy wypadają.
Pozdrawiam
romi

Postprzez Izunia » 21 Mar 2020, 21:25

Witam ponownie mąż już jest w szpitalu, od poniedziałku zaczną podawać chemie tak jak pisaliście to będzie Bep. Najprawdopodobniej 2xBep z tym że drugi raz ponoć krótszy. Ale jak będzie zależy jeszcze od wyników tomografii.Jezeli wyjdzie tak jak pierwszy to raczej na dwóch się zakończy, oby tak było.
Izunia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości