Guz jadra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz jadra prawego

Postprzez user5124 » 12 Mar 2020, 18:39

Witam,
W zeszlym miesiacu stwierdzono u mnie guz w jadrze.

TK 03.03:
Wezly chlonne okoloaortalne i okolokawalne do maks sr. 10mm. Reszta ok.

Markery przed:
LDH 280
bHCG 8330
AFP 1320

Zabieg orchidektomi 04.03.

Markery tydzien po zabiegu (12.03):
LDH 170
bHCG 260
AFP 530

Reszta wyników za ok 2 tyg.

Jakie sa zalecane dalsze kroki? Czy mozna juz okreslic jakies prognozy?
user5124
 
Posty: 2
Rejestracja: 06 Mar 2020, 11:31

Re: Guz jadra prawego

Postprzez troll » 12 Mar 2020, 21:55

Witaj,

Sam początek, włączając w to diagnozę, podstawowe badania i "działanie", czyli usunięcie zajętego guzem nowotworowym jądra jest ok! Początkowo oznaczone wartości biologicznych markerów nowotworowych były wysokie (co ze 100% pewnością wskazuje na nowotwór zarodkowy o utkaniu mieszanym), jednak kolejne oznaczenie wskazuje na ich znaczny spadek (zgodnie z okresem półrozpadu AFP i bHCG), co z kolei sugeruje, że choroba nie jest zbyt rozprzestrzeniona i dalsze postępowanie (choć być może niełatwe), powinno przyczynić się do pełnego sukcesu leczenia.

Przede wszystkim nowotwory zarodkowe jądra to nowotwory złośliwe o wysokim potencjale przerzutowania. Brak dalszego leczenia = koniec.

Postępowanie przede wszystkim powinno obejmować.
- oznaczenie poziomu BMN (biologicznych markerów nowotworowych = AFP, bHCG, LDH) aż do powrotu do granicy normy lub ustabilizowania się ich wartości lub wzrostu ich wartości - wykonywane co tydzień od ostatniego oznaczenia - priorytet!
- badanie lekarskie przez doświadczonego i wykwalifikowanego onkologa klinicznego, najlepiej specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu nowotworów jądra,
- wykonanie badań obrazowych ciała w celu poszukiwania ewentualnych przerzutów - przynajmniej RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach (PA - przód tył oraz bocznej) oraz TK jamy brzusznej i miednicy małej. Jeśli w jednym z badań ujawnią się podejrzane zmiany - wtedy należy wykonać TK klatki piersiowej lub od razu TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej.

Na podstawie powyższych badań oraz ewentualnie badań dodatkowych specjalista onkolog kliniczny musi dokonać oceny stanu zaawansowania klinicznego choroby (staging) i wybrać dalszą strategię postępowania.

Tyle z wiadomości na tę chwilę. Zadbaj o wybór właściwego specjalisty i w razie jakichkolwiek pytań, nie wahaj się pisać.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3968
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jadra prawego

Postprzez user5124 » 13 Mar 2020, 21:42

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań:

Czy dobrze zrozumialem ze powinienem jeszcze raz zrobić TK po uzyskaniu wyników histopatologicznych?
W praktyce jak długo markery mogą się stabilizować? Planuje powtarzać co 7 dni.
Czy mogę łudzić się że w najlepszym przypadku obejdzie się wyłącznie na obserwacji?
user5124
 
Posty: 2
Rejestracja: 06 Mar 2020, 11:31

Re: Guz jadra prawego

Postprzez Jeek » 13 Mar 2020, 22:53

Witam
Badania TK już zrobiłeś i w tej chwili nie należy wykonywać ich ponownie, dopiero po leczeniu (jeżeli takie bedzie) lub w czasie obserwacji,
o terminie zdecyduje onkolog. Markery wykonuj co tydzien aż do unormowania. Jak dostaniesz wyniki his-pad to z kompletem do onkologa.
Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 167
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron