Guz jądra (seminoma)

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz jądra (seminoma)

Postprzez GWR » 16 Mar 2020, 10:45

Witam Szanowne Grono

Zawitałem tu trochę po poradę, pokrótce opiszę mój przypadek.
W I dekadzie stycznia 2020 USG i diagnoza - guz jądra lewego, kilka dni później orchidectomia lewostronna. Markery przez zabiegiem jak i po zabiegu w granicach normy.
Rozpoznanie histopatologiczne: Seminoma pT1 (bez nacieków najądrza).
Zlecony został TK (jama brzuszna i miednica mała) i z tego co się orientuję wyszedł OK. Jedynie co mnie trochę niepokoi to:
a) „Węzły chłonne pachwinowe do 6x11mm” – (czy wielkość tych pachwinowych jest OK?)
b) „W rzucie ramion nadnercza lewego guz 14mm, o krzywej wzmocnienia kontrastowego jak w przypadku zmian łagodnych” –(czy trzeba to jakoś dodatkowo kontrolować?)
Odbyło się konsylium onkologiczne i: obserwacja, chemioterapia lub radioterapia – do mojego wyboru. Po konsultacjach wybrałem chemioterapie – 1 x karboplatyna AUC7, którą otrzymałem w dawce należnej na początku marca 2020 (1,5 miesiąca po zabiegu).

I teraz jeszcze kilka pytań:
1. Nie robiłem (nie miałem zleconego) RTG klatki piersiowej, a z tego co tu przeglądam i widziałem któreś wytyczne NCCN – powinien być zrobiony. Proszę tylko o info czy trzeba zrobić w dwóch projekcjach - PA przód/tył oraz bocznej? W projekcji przód/tył mogę zrobić bez skierowania, a na projekcje boczną potrzebuje chyba skierowanie. Proszę o info.
2. Jak często powinienem obecnie wykonywać TK (jama brzuszna i miednica mała) i kiedy powinienem wykonać pierwszy od momentu zabiegu orchidectomii lub też od daty przyjęcia chemioterapii?
3. Jak często powinienem wykonywać markery?
4. Kto powinien mi te badania zlecać? Dostałem skierowanie do poradni urologicznej - czy tam będą mi to zlecać i oceniać? (stąd powyższe pytania 2 i 3 żebym ewentualnie wiedział jak się do rozmowy tam ustawiać).

Dodam jeszcze że generalnie nie miałem do tej pory styczności z naszą Służbą Zdrowia, i jestem pozytywnie zaskoczony szybkością działania jak i jakością z którą zostałem potraktowany.
GWR
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 Mar 2020, 09:57

Re: Guz jądra (seminoma)

Postprzez dejmien » 16 Mar 2020, 13:53

Witam, Dobrze że napisałeś bo jak sam zauważyłeś nie miałeś RTG zrobione, ale nie wiem czy jest wymagane akurat przy Twoim stadium (w tab.2 w wytycznych jest napisane "as clinically indicated", czyli jeśli są wskazania medyczne?). Co Twój onkolog mówi odnośnie obserwacji, nie przedstawił Ci programu obserwacji? No generalnie jak masz być pod opieką poradni urologicznej a nie onkologicznej to może wydrukuj sobie tabelkę odnośnie obserwacji po chemii dla seminoma (table 2) w wytycznych i sprawdzaj czy zgodnie z tym robią. Zgodnie z nią TK raz w roku, markery co 6-12 miesięcy, RTG wedle wskazań o ile dobrze tłumaczę.
Pozdr
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra (seminoma)

Postprzez romi » 16 Mar 2020, 15:15

Opiekę nad Tobą powinien sprawować lekarz onkolog, a nie urolog, dlatego zapisz się do poradni onkologicznej i tam kontynuuj dalszą obserwację. Rola urologa zakończyła się na zabiegu orchidektomii, a pacjent z nowotworem jądra wymaga opieki doświadczonego onkologa, ponieważ sama choroba jest dość rzadkim schorzeniem.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra (seminoma)

Postprzez GWR » 17 Mar 2020, 09:12

Dziękuje za informacje.
A może ktoś podpowie czy jest jakaś dobra poradnia onkologiczna w tym temacie na Górnym Śląsku, a może nawet ktoś by mógł polecić jakiegoś doświadczonego onkologa do którego bym mógł się zapisać i u którego bym wykonywał/konsultował badania.
GWR
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 Mar 2020, 09:57


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości