COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez qbus098 » 19 Mar 2020, 19:21

Fajnie, że ktoś podjął temat bo też mnie to zaczęło martwić. Co prawda skończyłem 2xBEP 8 lat temu, ale wg. mojego lekarza powinienem do końca życia unikać nurkowania itp. Jeżeli objawem zwłóknienia płuc jest niższa wydolność to jestem spokojny, spirometrię robiłem dwa lata temu, a na co dzień uprawiam biegactwo z całkiem dobrymi wynikami ;). Grzebiąc po sieci znalazłem ciekawy artykuł nt. związku bleomycyny z nurkowaniem : https://alertdiver.eu/pl_PL/artykuly/nu ... bleomycyna.
qbus098
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Lut 2012, 19:20

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez romi » 19 Mar 2020, 21:08

Kylo napisał(a):Niestety nigdzie wcześniej nie trafiłem na to info i takie badanie robiłem ostatnio ze 2-3 lata temu, a w dzieciństwie przechodziłem przez astmę - przez ten fakt teraz nieco bardziej się przejmuję i staram się uważać, a nie bardzo mam teraz możliwość wykonania spirometrii, gdyż odwołują je ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.

Na forum w wielu wątkach jest wspomniany tzw. złoty standard badań przed rozpoczęciem chemioterapii BEP do którego należy właśnie spirometria ze względu na działanie bleomycyny i badanie audiometryczne ze względu na działanie cisplatyny. Dzięki temu można ocenić czy leczenie miało wpływ na płuca i słuchu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez Kylo » 19 Mar 2020, 23:22

Absolutnie nie mam do nikogo pretensji, natomiast forum przeglądałem dość intensywnie i nigdzie na te informację nie trafiłem. Może w związku z tym warto byłoby uaktualnić i "przypiąć" gdzieś takie must know dla wszystkich, którzy dopiero będą przechodzić przez ten trudny temat.
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez Niemen » 20 Mar 2020, 00:10

Kylo napisał(a):Odczuwam jednak u siebie pewne wydolnościowe problemy - czy to możliwe, że są one jednak związane ze stosunkowo krótkim czasem od zakończenia cyklu 1xBEP (ok 3,5 msc)? Ile czasu Wam mniej więcej zajmowało od zakończenia leczenia do subiektywnego odczucia odzyskania pełnej lub prawie pełnej "kondycji"?


Pewnie RTG płuc robiłeś w ostatnim czasie. Jak obraz RTG jest czysty to nie powinienes się przejmować. Zapewne problemy wydolnościowe są przez to, że organizm jeszcze się nie zregenerował.
U mnie ciężko określić kiedy zaczałem czuć się w pełnej kondycji, bo zaraz po chemii urodziła mi się corka i do tej pory często po połozeniu jej spac padam z sił. Takie są dzieci, niekiedy bardziej dają w kość niż porzadny trening. Przyznam, że skutki uboczne brania cisplatyny mineły po ok 9 miesiącach i wtedy moglbym przyznać, że organizm się zregenerował.

Zastanów się czy te problemy nie pojawiły się w ostatnim czasie i czy nie mogą być na tle nerwowym. Każdy z nas się stresuje, bo już raz przeżył coś co odbiło się na jego psychice, ale tak jestesmy w lepszej sytuacji niż osoby starsze i schorowane.

Ja już sam mam dosyc czytania tematów związanych z koronawirusem. Zachowuje się tak samo jak w trakcie leczenia swojego nowotworu. Chłonę wiedzę ile mogę i niepotrzebnie sie nakręcam. No ale tak już mam - muszę poznać swojego wroga.
Niemen
 
Posty: 60
Rejestracja: 04 Sty 2019, 01:39

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez romi » 20 Mar 2020, 00:14

Kylo napisał(a):Absolutnie nie mam do nikogo pretensji, natomiast forum przeglądałem dość intensywnie i nigdzie na te informację nie trafiłem. Może w związku z tym warto byłoby uaktualnić i "przypiąć" gdzieś takie must know dla wszystkich, którzy dopiero będą przechodzić przez ten trudny temat.

Nie robi się powszechnie takich badań i pewnie nawet nie wszyscy lekarze o tym wiedzą, a pewnie przyczyną są jak zwykle pieniądze.
A na forum temat był poruszany
search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=z%C5%82oty+standard
Może faktycznie należałoby takie info umieścić.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez Kylo » 20 Mar 2020, 10:18

Niemen napisał(a):Pewnie RTG płuc robiłeś w ostatnim czasie. Jak obraz RTG jest czysty to nie powinienes się przejmować.


Robiłem, niestety skierowanie dostałem tylko w projekcji PA, ale wszystko w opisie było w normie. Dzięki za komentarz, ja staram się chłonąć wszystko, co uspokajające :) Spróbuję może zapisać się na spirometrię jak sytuacja się nieco uspokoi do miejsca, w którym robiłem ją dawniej i zobaczymy, jak wyjdzie porównanie wyników :)

romi napisał(a):Nie robi się powszechnie takich badań i pewnie nawet nie wszyscy lekarze o tym wiedzą, a pewnie przyczyną są jak zwykle pieniądze.


Pewnie masz rację, stąd chwała dla Was wszystkich i całego forum, bo bez tego miejsca moje leczenie i obserwacja mogłaby jednak odbiegać od zalecanych standardów...
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: COVID-19 a grupa zwiększonego ryzyka.

Postprzez JurekO » 23 Mar 2020, 14:23

Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron