RJ- dalsze postępowanie

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

RJ- dalsze postępowanie

Postprzez m.moz » 18 Maj 2020, 19:26

Witam wszystkich

Moja historia zaczęła się w sierpniu ubiegłego roku.
1. Bóle pleców/osłabienie/chudnięcie
2. TK: powiększone węzły chłonne w jamie brzusznej (przykładowe: 34x21mm, 41x26mm)(po TK) i jeden w śródpiersiu (17x14 mm)
Podejrzenie chłoniaka, skierowanie na pobranie węzła z jamy brzusznej, badanie palpacyjne jąder-->wszystko ok (nie robione USG)
3. wynik:makroprzerzut nienasieniakowaty germinalny z komponentem raka embrionalnego i raka pęcherzyka żółtkowego

Markery:
AFP: 8,07(ng/ml)
BETA HCG:2,47(U/I)
LDH: 1200 (U/I)

4.Następnie 4xBEP-zakończona 9 grudnia.
5. TK 23.01:
węzły tylko w jamie brzusznej 22x14mm, 21x12mm, 24x18, reszta ok
6. skierowanie na operację wycięcia węzłów
7. USG jąder w szpitalu przed operacją --> guz w lewym jądrze zmiana 9x6x7 mm
8. orchidektomia, wynik: Teratoma maturum testis. Nowotwór nie obejmuje osłonek ani najądrza.. Powrózek nasienny bez cech nowotworu.
9. kolejne podejście do wycięcia węzłów
10. wynik hist-pat:
1/ węzeł bez utkania nowotworowego
2/ drobny węzeł chłonny z utkaniem potworniaka, zawierający elementy chrząstki
3/ węzły chłonne prawie w całości martwiczo zmienione, bez zachowania żywego utkania nowotworowego. Wokół ognisk martwicy włóknienie
oraz rozproszone histiocyty, makrofagi piankowate i pojedyncze komórki wielojądrowe typu około ciała obcego, ponadto złogi hemosyderyny.
4/ węzeł chłonny z rozległymi obszarami martwicy oraz zachowanym na obwodzie utkaniem potworniaka z elementami tkanki chrzęstnej
5/ węzeł chłonny z rozległymi obszarami martwicy bez zachowania żywego utkania tkanki nowotworowej
6/ fragment szkliwiejącej tkanki włóknistej z niewielkim naciekiem zapalnym i złogami hemosyderyny. Nowotworu w nim nie ma

11. po RPLND skoki ciśnienia, względnie już unormowane, robione angio-TK przez skoki ciśnienia, przy okazji zbadano pozostałe narządy jamy brzusnej -->pojedynczy węzeł 14,5x11mm zaotrzewnowo między VCI i prawą nerką, powyżej tętnicy nerkowej.

Dziękuję z góry za wszelki kontakt do lekarzy, już to rozważam, mam zapisane (łącznie z Warszawą)
Wiem, że USG jąder zdecydowanie za późno bo powinna to być podstawa, trochę się oczytałem stąd też trafiłem na forum by teraz odpowiednio zareagować i trafić do odpowiedniego lekarza.

Zauważyłem, że dużo osób doradza, i posiada już jakąś wiedzę na temat postępowania.
CO powinno być dalej w moim przypadku, jest to rodzaj potworniaka dojrzałego? Co z powiększonym węzłem, który prawdopodobnie nie został wycięty.
Pozdrawiam
Marek
m.moz
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Maj 2020, 19:00

Re: RJ- dalsze postępowanie

Postprzez Grrr34 » 20 Maj 2020, 09:06

Najlepiej skontaktować się z Dr Sarosiekiem w tej sprawie..... Ciężko Tu wyrokować, ale prawdopodobnie ten węzeł należałoby usunąć, jezeli jest podejrzany nowotworowo, w jądrze miałeś Potworniaka dojrzalego, natomiast przerzutu wykazały tez inne utkania nowotworowe.... Potworniak dojrzały slabo reaguje na chemioterapię, natomiast pozostałe utkania znacznie lepiej..... Wszystko rozchodzi się teraz o ten węzeł, w nienasieniakach resztki rezydualne powyżej 10mm pozostałe po leczeniu systemowym powinno się usuwać.
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości