Guz jądra Krystian

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 12 Sty 2021, 17:57

Mały update ode mnie, zrobiłem markery trochę wcześniej niż zaplanowane ponieważ delikatny wzrost AFP nie dawał mi spokoju...

Stan na 11.01.2021

LDH(0 - 250): 133
AFP(0 - 5): 0.86
BHCG(< 2): coś długo nie ma wyniku ale tutaj zawsze było w normie

AFP spadło - wszystko było w porządku - jak zwykle byłem spanikowany przez najmniejszą pierdołę ¯\_(ツ)_/¯
Teraz TK pod koniec lutego, ale oficjalnie 8 miesięcy aktywnej obserwacji za mną - jeszcze tylko 4 do pełnego roku, który jest najbardziej kluczowy.

Dzięki za pomoc i wszystkiego dobrego w nowym roku :)
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 26 Lut 2021, 11:46

Kolejne badania kontrolne za mną

RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach 29.01.2021:

Pola płucne bez zmian ogniskowych i zagęszczeń zapalnych.
Wnęki płucne prawidłowe.
Sylwetka serca i cienie dużych naczyń w normie.
Kopuły przepony wysklepione obustronnie prawidłowo. Kąty przeponowo-żebrowe wolne.
Struktury kostne objęte badaniem w normie.

TK jamy brzusznej i miednicy 24.02.2020

Badanie wykonane techniką spiralną, przed i po dożylnym podaniu niejonowego środka kontrastowego i przy wypełnionych pętlach jelitowych.

Ca embryonale jądra prawego. Stan po orchidektomii (05.2020).

Wątroba prawidłowej wielkości o gładkich obrysach, bez widocznych zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych złogów.
Śledziona, trzustka, nerki i nadnercza bez zmian w badaniu TK. Uwagę zwracają, w natywnej fazie badania, hyperdensyjne struktury w UKM obu nerek - zalegający kontrast ? zmiany nie były obecne w badaniu poprzednim z 18.11.2020 r.
Śledziona dodatkowa przy biegunie przednim śledziony śr. 13mm.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony o gładkich obrysach.
Narządy miednicy małej bez widocznej patologii.

Nie uwidoczniono istotnie powiększonych węzłów chłonnych jamy brzusznej i miednicy.

Naczynia przestrzeni pozaotrzewnowej bez widocznej patologii.
Nadprzeponowe części płuc bez zmian.
Struktury kostne bez widocznych w badaniu TK cech przebudowy npl.

Wnioski: bez cech rozsiewu procesu npl w badaniu TK.


Co myślicie o zdaniu [b][i]Uwagę zwracają, w natywnej fazie badania, hyperdensyjne struktury w UKM obu nerek - zalegający kontrast ? zmiany nie były obecne w badaniu poprzednim z 18.11.2020 r.[/i][/b] ?
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 31 Maj 2021, 14:30

Witam po przerwie, tym razem krótko - 3 dni temu świętowałem ukończenie pierwszego roku obserwacji. TK i markery w normie.

Będę się konsultował z Dr Sarosiek w sprawie interwału badań w drugim roku ale z tego co się orientuje to dla nienasieniak 1A - TK co pól roku i markery co 3 miesiące?
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez piotr123 » 05 Kwi 2022, 13:37

romi napisał(a):Witam
Wszystko zrobiłeś jak należy, termin zabiegu też jest ok. Czytając wpisy na forum dowiesz się dokładnie co powinieneś dalej robić. Zresztą zawsze możesz zapytać, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli masz kłopoty psychiczne - ze snem, poproś lekarza o środki uspokajające, zresztą po krótkim czasie oswoisz się z sytuacją i kłopoty zmniejszą się.
Zareagowałeś odpowiednio szybko na zaobserwowane zmiany i choroba została uchwycona na wczesnym etapie rozwoju, a to daje pewność wyleczenia.
Na razie skup się na zabiegu, dobrze, że będziesz miał zrobione w szpitalu TK - to na pewno skróci czas diagnostyki. Jeszcze drobna uwaga - badanie bHCG powinno być robione według procedury L46. Wyniki badania markerów sugerują że masz do czynienia z nienasieniakiem, co jest dobrym prognostykiem, ale to na razie tylko przypuszczenie.
Pozdrawiam


Co to jest ta procedura l46?
piotr123
 
Posty: 16
Rejestracja: 29 Mar 2022, 21:13

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 05 Kwi 2022, 15:08

L46 to kod ICD. Badanie BHCG, które robisz w kierunku nowotworów jądra, powinno być w ten sposób oznaczone. Na stronie diagnostyki kody ICD są podane przy badaniach - w ten sposób łatwo można stwierdzić czy jest ono odpowiednie.
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez piotr123 » 05 Kwi 2022, 15:15

Mageage napisał(a):L46 to kod ICD. Badanie BHCG, które robisz w kierunku nowotworów jądra, powinno być w ten sposób oznaczone. Na stronie diagnostyki kody ICD są podane przy badaniach - w ten sposób łatwo można stwierdzić czy jest ono odpowiednie.


Tak ale dlaczego nie poddają dokładnych wyników z dokładnością do 0.1 tylko że <2. Przecież to nie jest dokładne badanie.
Beta HCG wolna podjednostka <2,00 ng/mL zakres 0 2
piotr123
 
Posty: 16
Rejestracja: 29 Mar 2022, 21:13

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 05 Kwi 2022, 15:33

Jest to związane z dokładnością aparatury, ale wynik < 2 przy zakresie 0-2 dla zdrowych mężczyzn jest wystarczający do kontroli nowotworów jądra. Nie za bardzo rozumiem czym się martwisz. Jeśli robisz badanie L46 I twój wynik jest w normie, raczej nie masz żadnych powodów do obaw.

Ja robię < 2 od początku obserwacji, czyli już prawie 2 lata, wszystkie wyniki konsultuje z Dr Tomaszem Sarosiekiem jak również na forum. Nigdy nie było żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o dokładność badań.
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 26 Maj 2022, 14:33

Mała aktualizacja ode mnie.
Właśnie odebrałem wynik TK na zakończenie 2 lat od operacji - Wszystko w normie! Markery i RTG (robię zgodnie z wytycznymi NCCN) również prawidłowe.
Zleciał ten czas niesamowicie. Pamiętam jak decydowałem się na aktywną obserwację i prosiłem żeby mnie ktoś przeniósł w czasie 2 lata do przodu, żeby pominąć ten 'najgorętszy' okres dla nienasnieniaka (EC). Teraz życie toczy się normalnie, o ile można powiedzieć o normalności w dzisiejszych czasach, ale RJ przypomina mi się tylko kiedy przychodzi termin badań kontrolnych :)

Dużo zdrowia panowie!
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 31 Maj 2023, 15:10

Cześć, mijają właśnie 3 lata od mojej operacji - TK i markery w normie. Wg wytycznych był to ostatni tomograf, dalej już tylko markery.

To raczej ostatni mój wpis w tym wątku.
Chciałbym podziękować całemu forum za ogromną pomoc.

Pozdrawiam i dużo zdrowia!
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

cron