Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez Max2020 » 22 Maj 2020, 18:30

Witam,
w marcu miałem operację usunięcia jądra ponieważ było znacznie powiększone, po histopatologii na którą czekałem aż miesiąc rozpoznano mieszany guz germinalny o składzie 95% Yolk Sac Tumor - guz pęcherzyka żółciowego oraz 5% rak zarodkowy. Urolog skierował mnie do onkologa w Tomaszowie Mazowieckim Nu-Med na pierwszej wizycie skierowano mnie na badanie PET-TK. Chciałbym dowiedzieć się jakie opinie krążą o tym ośrodku? Onkolog przydzielony do mnie jest specjalizacji internista; onkolog. Chciałbym żebyście zinterpretowali moje wyniki badania PET, ponieważ wizytę mam dopiero za 2 tygodnie.
Wyniki markerów:
Przed operacją: beta-HCG 3 mlU/ml; LDH 462 U/l; AFP 3752,51 ng/ml
2 tygodnie po operacji: beta-HCG <0,2 mlU/ml; CEA 1,57 ng/ml; AFP 565 ng/ml
po miesiącu: beta-HCG <0,2 mlU/ml; CEA 1,67 ng/ml; AFP 146 ng/ml

Doradźcie co mam robić.

W załącznikach macie mój PET i histopatologie.
Załączniki
Histopatologia.pdf
Histopatologia na którą czekałem miesiąc
(160.34 KiB) Ściągnięto 534 razy
PET .pdf
Badanie PET-TK wykonane kilka dni temu
(99.08 KiB) Ściągnięto 523 razy
Max2020
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 Maj 2020, 15:10

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez dejmien » 27 Maj 2020, 22:58

Hej, generalnie chyba nie powinni Ci robić w ogóle tego Peta przynajmniej nie na początku. Powinieneś mieć zrobione: tomografia komputerowa miednicy mniejszej, jamy brzusznej i klatki piersiowej. Dodatkowo prześwietlenia płuc od przodu i z boku. Tak to wg standardów jest robione. Oprócz tego markery. Minął miesiąc od orchidektomii i z kompletem tych badań powinieneś już być w trakcie leczenia. Nie wiem czy to dobry ośrodek, ale patrząc po czasie jaki minął i braku wdrożenia leczenia to mam wątpliwości. Mapę dobrych ośrodków znajdziesz na forum, zadzwoń do któregoś albo napisz do dr Sarosieka, nie masz co czekać.
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez Grrr34 » 28 Maj 2020, 20:58

Gdzie się leczysz? Co powiedział Ci onkolog?
Markery po usunięciu jadra nie wróciły do normy... Podwyższone AFP co sugeruje prawdopodobnie aktywne ognisko nowotworu.
Tu gra się toczy nie Tylko o Twoje zdrowie ale też życie,
Powinieneś dostać Chemioterapię zanim choroba rozwinie się znacząco, co pogorszy Rokowanie.... Rozmawiałeś z Lekarzami? Jakie dalsze postępowanie?
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez DaKor » 28 Maj 2020, 22:36

Czy miałeś wykonywane badania AFP do momentu ustabilizowania się markera czy ostanie wyniki badań jakie masz to te z afp 146? Pisałeś, że badania miałeś 2 tygodnie po operacji i miesiąc po operacji , biorąc pod uwagę, że okres półrozpadu afp to 4-7 dni, to nie musi być źle (3752,51 , po 2 tyg 565 , po miesiącu od operacji czyli zakłdam po kolejnych w 2 tyg - 146). Kluczowe jest wykonanie jak najszybciej badania afp jeśli nie miałeś robionego ponownie. Przejrzyj forum i przypięty post z polecanymi ośrodkami raka jądra i wybierz taki, który jest polecany. viewtopic.php?f=9&t=160 Masz np niedaleko do Warszawy - Magodent, dr Sarosiek. Wybierając pewny ośrodek masz pewność, że leczą się specjaliści i o nic się martwić nie musisz, a RJ to specyficzna choroba i na własnym przykładize przekonałem się, że wielu lekarzy nie zna aktualnych wytycznych (nawet z dużych oddziałów onkologicznych...). Choroba jest prawie zawsze wyleczalna (ogromne prawdopodobieństwo) ale tylko wtedy kiedy właściwie jest leczona, a przy Twoim przypadku mogą być ku temu wątpliwości.
DaKor
 
Posty: 48
Rejestracja: 26 Paź 2019, 18:13

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez romi » 28 Maj 2020, 22:41

Wyszło, że masz nienasieniaka, który niestety zdążył się rozprzestrzenić. Wykonano badanie PET którego nie wyko uje się w przypadku nienasieniaków, wystarczyłoby badanie TK. Z opisu wynika, że stan zaawansowania choroby to IIA, a to oznacza rokowanie dobre. W związku z tym leczeniem z wyboru jest chemioterapia 3xBEP, lub 4XEP. Im szybciej rozpocznie się leczenie tym lepiej. Nie bardzo rozumiem czemu masz czekać dwa tygodnie na wizytę skoro masz zrobioną całą diagnostykę i możesz już rozpocząć leczenie.
Dzwoń, albo pisz do dr Sarosieka, z Tomaszowa do Warszawy nie jest daleko.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez Grrr34 » 28 Maj 2020, 23:32

W sumie jezeli spojrzeć na liczby i zasadę półrozpadu AFP TO biorac medianę 6dni liczby moglyby się zgadzać, jeżeli daty są podane prawidłowo.

Przed Orchidektomia 3752
Dwa Tygodnie po usunięciu 565
Miesiac po 146

Teoretycznie po miesiącu zgodnie z zasadą półrozpadu
Powinno być ok 234 a jest 146

Natomiast jeśli liczyc od 565 półrozpad po po kolejnych 2 tygodniach powinno być ok 116

Najlepiej zrob Markery jak najszybciej i podaj je tydzień po tygodniu , bo tak powinnes miec robione aby było to miarodajne
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez Max2020 » 29 Maj 2020, 19:16

Dziś zacząłem leczenie w Warszawie u dr Sarosieka, plan leczenia to 3X BEP. Jestem po pierwszym dniu chemii i czuje się dobrze.
Aktualne badania:
AFP 178,00 ng/ml - wzrósł od ostatniego badania i to mnie zastanawia
beta-HCG 0,232 mlU/ml - czyli ok
Albumina 5,17 g/dl przy normie 3,5-5,0
LDH 163 U/l przy normie 135-225 - czyli ok
Jedynym incydentem dzisiaj był ból nerek podczas oddawania moczu (ból był paraliżujący) zdążyło się to przy ostatniej kroplówce, teraz jest już z tym ok. Pielęgniarka powiedziała że taki ból jest normalny i występuje u nie których przy intensywnym obciążeniu nerek. Przedostatnią kroplówką cytostatyków był Etopozyd.
Jak to widzicie?
Max2020
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 Maj 2020, 15:10

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez Grrr34 » 29 Maj 2020, 22:11

Jeżeli wzrósł to sugeruje ze 3 xBep jest prawidłowym postępowaniem...poniewaz musi być aktywne ognisko Nowotoru że względu na wzrost tego markera
Chemia dopiero zacznie działać więc Markery spadna i sie unormują zapewne juz po pierwszym cyklu
Rokowanie jest korzystne, ... Wiec za 3 miesiace bedziesz zdrowy prawdopodobnie
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez dejmien » 30 Maj 2020, 21:01

Brawo za szybkie podjęcie decyzji o zmianie lekarza, i to na jednego z najlepszych. Moim zdaniem uratowałeś sobie dupę. Teraz trzymaj się zaleceń dra, i skup się na dbaniu o siebie i byciu dobrej myśli. W trakcie chemii są różne skutki uboczne, każdy może mieć nieco inne objawy, niektórzy przechodzą to relatywnie dobrze. AFP mógł wzrosnąć bo masz uogólniona chorobę nowotworową. Po chemii lub w trakcie powinno maleć bo leczenie zacznie działać. A i pij bardzo dużo wody w trakcie chemii.
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Rak jądra 95% Yolk Sac Tumor; 5% zarodkowy

Postprzez Max2020 » 18 Gru 2020, 13:16

Witam dawno mnie tu nie było pod koniec lipca zakończyłem ostatni cykl chemioterapii 3XBEP. Wszystkie markery są w normie, niepokoi mnie tylko delikatny wzrost LDH - czy powinienem się tym martwić? Zestawienie markerów od samego początku w załączniku. Kolejną sprawą jest niezmniejszający się węzeł chłonny, czy chemioterapia na niego nie zadziałała? Jestem umówiony w najbliższym czasie na kwalifikacje do zabiegu RPLND- czy w moim przypadku będzie on potrzebny? Bardzo obawiam się potencjalnej operacji ponieważ jest dosyć poważna i dochodzenie po niej do siebie będzie trwało bardzo długo.

Opisy badań PET i TK:
TK 23.03.2020 - przed zabiegiem usunięcia jądra lewego Poniżej lewej żyły nerkowej przyaortalny węzeł chłonny 19x12x14mm. poza tym okołoaortalne niepowiększone węzły chłonne wielkości do 7mm.
PET 15.05.2020 Patologiczny metabolizm znacznika w zakresie powiększonego węzła chłonnego okołoaortalnego po stronie lewej wlk ok 25x19x25 mm SUV max. 7,2 meta susp.
TK 28.08.2020 Patologiczny węzeł chłonny przyaortalny lewy poniżej naczyń nerkowych ok. 19mm x 14mm- jak poprzednio. Pozostałe narządy jamy brzusznej i miednicy bez zmian. Bez obecności wolnego płynu w otrzewnej.
TK 20.11.2020 Węzeł chłonny przyaortalny lewy poniżej naczyń nerkowych porównywalnej wielkości z badaniem z sierpnia br - ok. 19mm x14mm Pozostałe narządy jamy brzusznej i miednicy bez widocznych zmian . Bez obecności wolnego płynu w otrzewnej .

Z góry dzięki za odpowiedzi
Załączniki
Markery zestawienie-skompresowany.pdf
(37.92 KiB) Ściągnięto 342 razy
Max2020
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 Maj 2020, 15:10

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 13 gości

cron