Nietypowa sytuacja

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nietypowa sytuacja

Postprzez AnonimowyCzlowiek » 16 Lut 2021, 18:21

Witam wszystkich forumowiczów,

Prosiłbym o poradę lub ewentualne uspokojenie w sprawie mojego nietypowego przypadku. Jakiś czas temu podczas badania przez chirurga ogólnego w sprawie przepukliny pachwinowej zostałem zapytany o badania jąder. Zdziwiło mnie to pytanie, ponieważ parę lat temu miałem robione USG jąder jako badanie stricte profilaktyczne i wynik wyszedł mi poprawny. Po powrocie do domu postanowiłem dokonać samokontroli jąder i wydawało mi się, że wyczułem niewielkie zgrubienie przy końcu górnej części jądra będące jakby połączone malutką żyłką, zaraz obok nadjądrza. Po tej sytuacji postanowiłem bezzwłocznie udać się do urologa i wykonać USG. Podczas wizyty u specjalisty wyszedł mi następujący wynik badań:
"Brzuch miękki, niebolesny, bez oporów patologicznych,
Pęcherz moczowy gładkościenny, strecz vol 20 ml,
Obie nerki w położeniu prawidłowym, o właściwym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym, bez cech kamienicy, bez zastoju w układzie zbiorczym,
Oba jądra niebolesne, w USG wielkości i echostruktury prawidłowej, z zachowanymi przepływami, bez cech neo, obustronnie obraz "gwieździstego nieba"".
Lekarz powiedział mi, że występują u mnie mikrozwapnienia w obu jądrach i tworzą obraz wspomnianego "gwieździstego nieba", a następnie uspokoił i przekazał, że
guzek najpewniej był części najądrza lub struktury jądra. Pokazał też w trakcie wykonywania badania owe zwapnienia i faktycznie sprawiały wrażenie jakby błyszczały. Dostałem polecenie by badać się samodzielnie co miesiąc i powtórzyć usg co pół roku/ rok. Miałbym pytanie odnośnie owych zwapnień, ponieważ zacząłem przeglądać forum oraz czytać badania naukowe i sam nie wiem co myśleć. Mam 22 lata i nigdy nie miałem problemów z jądrami, brak przebytych jakichkolwiek zapaleń czy szczególnych urazów fizycznych. W mojej rodzinie nikt nie chorował na ten nowotwór. Oba jądra są poprawnej budowy i miękkie. Możliwe jest by w takim przypadku zwapnienia się utworzyły nie zwiastując nowotworu? Czy to normalne, że zwapnienia pojawiły się po jakimś czasie samoistnie (zakładając, że w trakcie poprzedniego USG ich nie było), mimo braku jakichkolwiek problemów z jądrami? Czy w takim razie owe mikrozwapnienia mogą być stanem przedrakowym i czy warto było by skonsultować mój przypadek z kimś jeszcze czy tylko je obserwować? Mimo zapewnień lekarza, że mikrozwapnienia tyczą nawet 5% mężczyzn strasznie mnie ten temat stresuje i chciałbym by ktoś z boku trzeźwo ocenił tą sytuację, zwłaszcza, że problem dotyczy obu jąder :(.
AnonimowyCzlowiek

Re: Nietypowa sytuacja

Postprzez user90 » 16 Lut 2021, 22:51

Nie jestem lekarzem i w takich kwestiach powinieneś przede wszystkim bazować na opinii urologa / onkologa, jednak można przyjąć, że obecność dużej ilości mikrozwapnień to MOŻE być zły sygnał i np stadium przedrakowe GCNIS. Tego jednak praktycznie nie da się sprawdzić. Możesz zrobić biopsję, ale badany będzie tylko dany wycinek. Generalnie tak jak powiedział Ci lekarz, musisz to jądro regularnie badać manualnie i robić to usg. Ważne żeby to badanie robić regularnie wtedy znasz swoja strukture jader i lepiej wyczujesz jak coś jest zle.

EDIT: Ale to ze masz te mikrozwapnienia nie musi wcale oznaczać, że z tego powstanie nowotwór. Jeśli piszesz, ze zwapnien kiedys nie było, a teraz są - to na pewno warto obserwować te jądra. Choc sa rozne powody powstawania zwapnien, ale nie jestem urologiem i nie chce sie w tym temacie wypowiadać
user90

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości