Nasieniak PT1AN0M0S0

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez miszcz » 16 Lis 2021, 12:41

No właśnie. Zawsze słyszałem usg raz w roku, a tu coś takiego. Sam myślałem, że to niemożliwe.
miszcz
 
Posty: 757
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez tobson85 » 16 Lis 2021, 13:46

KubaGdańsk napisał(a):Swoją drogą trochę dziwne ze 3 misiace wcześniej nie było zmiany a po tych 3 miesiącach zmiana 14x11x10mm... większość lekarzy mówi żeby co roku robić USG najwyraźniej to gowno prawda.

Nowotwory jądra mogą szybko rosnąć i to że 3 miesiące wcześniej nic nie było, nie wyklucza że za miesiąc może się coś pojawić. Comiesieczne badanie USG nie jest za bardzo realne w skali populacji dlatego wszystko w naszych dosłownie rękach. Nie ma wytycznych jak często robić usg w przypadku osób z historia rj. Przyjmuje się, że raz do dwa razy do roku jest wskazane. Pomiędzy należy raz w miesiącu się zbadać samemu.

KubaGdańsk napisał(a):Albo tak jak u mnie węzeł największy ma 1 cm w osi krótkiej.... czyli jakby coś było złego puk puk.... to po 3 miesiącach na tomografii już by miało 2.5 cm i już kwalifikacja N2 a nie N1.... bez sensu... wydaje się że lekarze nie wiedzą jak szybko to Gowno rośnie....

Wytyczne są tworzone na podstawie analizy tysięcy przypadków nowotworów na calym świecie i są skonstruowane w taki sposób, żeby były najbardziej bezpieczne dla pacjenta i najbardziej efektywne pod kątem leczenia. Jasne że przy nasieniaku mógłbyś sobie zrobić PET-CT i sprawdzić co tam się dzieje, ale:
1. CT nie jest obojętne dla zdrowia, a tym bardziej PET-CT, gdzie dodatkowo przyjmujesz radioaktywny znacznik.
2. Nawet jesli PET-CT wykazałby zmiany nowotworowe to dostaniesz dokładnie to samo leczenie jakby je wykryto 2 miesiące później w CT. W rokowaniu nic Ci się nie zmienia.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez KubaGdańsk » 16 Lis 2021, 15:29

Tobiasz dzięki za informacje. Z tego co widzę i czytam inne wątki to masz wiedzę dużą na ten temat. Jesteś lekarzem ? ;p

Wszystko rozumiem ale wydaje mi się jednak ze im większe węzły chłonne tym potem pozostają większe masy resztkowe w których może siedzieć jakaś pojedyncza niedobita komórka.... ogólnie im mniejsze węzły tym lepsze rokowanie tak mi się wydaje.

Ogólnie miałem dać znać jak doktor odpisze wiec:
"Szczerze powiedziawszy, ja postąpił bym tak samo. Węzły nadal są w rozmiarze prawidłowym poniżej 1 cm w osi krótkiej. 1,5 roku po operacji ryzyko nawrotu jest już bardzo małe. Nawet jeśli to nawrót, to do 10 stycznia, kiedy ewentualna wznowa byłaby bardziej ewidentna, grupa prognostyczna się Panu w nasieniku nie zmieni"

Także Tobiasz wszystko co mówisz jest prawda i zgodnie z myśleniem lekarzy ... szacun ;) tak więc czekam na tomografie w styczniu. Narazie się uspokoiłem po waszych wypowiedziach no i doktora.

Ogólnie jak mówiłem w piątek usg jądra I jamy brzusznej wszystko ok. Wczoraj robilem markery LDH 132 także spadło o 3, bhcg <0.2, AFP 2. Także dolne granice normy.
Jutro ide prywatnie do radiologa z płytkami zmierzyc w programie te węzły chłonne o ile mm się zmieniły... ale to już dla siebie z ciekawości ( muszę wszystko wiedzieć ). Jak dla mnie to powinny wymiary poprzednie być napisane. Nie ma co żałować kasy chodzi o nasze życie. Jak sami o siebie nie zadbamy to nikt tego nie zrobi. ;)

A i jeszcze jedno pytanko jeżeli to nie będzie wznowa to jaki jest standard aktywnej obserwacji w nasieniaku PT1N0M0S0
Po 2 latach ? I jak dlugo taka obserwacja ma trwać?
Jak do tej pory przez 2 lata miałem co 4-5 miesięcy TK.
KubaGdańsk
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Lis 2021, 23:58

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez tobson85 » 16 Lis 2021, 17:26

KubaGdańsk napisał(a):Jesteś lekarzem ? ;p

Raczej niedoszłym weterynarzem ;) i po prostu interesuje się tematami medycznymi od kiedy pamiętam.

Odnośnie obserwacji wg wytycznych NCCN:
Rok 3: tk co 6-12 mcy
Rok 4-5: co 12-24 mcy

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez KubaGdańsk » 16 Lis 2021, 23:22

I po 5 latach się uznaje daną osobę za zdrową ?
W takim wypadku nie ma nawet najmniejszej szansy na nawrót?
Kiedyś czytałem opracowanie zresztą mam ten dokument na komórce cały czas, że obserwowano przez 10 lat ale to były standardy z 2010 roku więc stare i nie modne hehe.
KubaGdańsk
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Lis 2021, 23:58

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez tobson85 » 17 Lis 2021, 00:30

Największe ryzyko nawrotu występuje w pierwszych 2 latach. Po 5 latach uznaje się osobę za zdrową. Dalsza kontrola zależy juz wtedy od lekarza prowadzącego. Często dalej wykonuje się raz w roku markery i badanie USG jamy brzusznej. No i oczywiście samobadanie do końca życia.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak PT1AN0M0S0

Postprzez adamus09 » 24 Maj 2023, 22:13

KubaGdańsk napisał(a):Tobiasz dzięki za informacje. Z tego co widzę i czytam inne wątki to masz wiedzę dużą na ten temat. Jesteś lekarzem ? ;p

Wszystko rozumiem ale wydaje mi się jednak ze im większe węzły chłonne tym potem pozostają większe masy resztkowe w których może siedzieć jakaś pojedyncza niedobita komórka.... ogólnie im mniejsze węzły tym lepsze rokowanie tak mi się wydaje.

Ogólnie miałem dać znać jak doktor odpisze wiec:
"Szczerze powiedziawszy, ja postąpił bym tak samo. Węzły nadal są w rozmiarze prawidłowym poniżej 1 cm w osi krótkiej. 1,5 roku po operacji ryzyko nawrotu jest już bardzo małe. Nawet jeśli to nawrót, to do 10 stycznia, kiedy ewentualna wznowa byłaby bardziej ewidentna, grupa prognostyczna się Panu w nasieniku nie zmieni"

Także Tobiasz wszystko co mówisz jest prawda i zgodnie z myśleniem lekarzy ... szacun ;) tak więc czekam na tomografie w styczniu. Narazie się uspokoiłem po waszych wypowiedziach no i doktora.

Ogólnie jak mówiłem w piątek usg jądra I jamy brzusznej wszystko ok. Wczoraj robilem markery LDH 132 także spadło o 3, bhcg <0.2, AFP 2. Także dolne granice normy.
Jutro ide prywatnie do radiologa z płytkami zmierzyc w programie te węzły chłonne o ile mm się zmieniły... ale to już dla siebie z ciekawości ( muszę wszystko wiedzieć ). Jak dla mnie to powinny wymiary poprzednie być napisane. Nie ma co żałować kasy chodzi o nasze życie. Jak sami o siebie nie zadbamy to nikt tego nie zrobi. ;)

A i jeszcze jedno pytanko jeżeli to nie będzie wznowa to jaki jest standard aktywnej obserwacji w nasieniaku PT1N0M0S0
Po 2 latach ? I jak dlugo taka obserwacja ma trwać?
Jak do tej pory przez 2 lata miałem co 4-5 miesięcy TK.


Jak dalej się losy potoczyły? Jak te 2 węzły sie zachowały później na TK ?
adamus09
 
Posty: 97
Rejestracja: 12 Lis 2022, 18:03

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości