Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez Adam_mat » 17 Sty 2022, 13:25

Cześć wszystkim!
Mam na imię Adam moja historia zaczęła się w grudniu 21 roku, po ponad roku starań o dziecko, zdecydowałem się pójść na badania hormonalne.
Wynik miałem po kilku dniach z TSH,FSH,LH, Prolaktyny i Testosteronu tylko dwa hormony miałem w normie TSH i Testosteron, a reszta podwyższona i to bardzo.
Następnie umówiłem się na wizytę do urologa, zostałem poinformowany że mam coś dziwnego na prawym jądrze po badaniu USG i że może to być rak, informacja dosyć mocno mnie zwaliła z nóg. Bo przecież nic mnie nie bolało, nie miałem żadnych objawów.
Byłem jeszcze u kilku urologów żeby sie upewnić no ale jednak coś tam było. Dostałem zalecenia od urologa żeby wykonać markery nowotworowe, więc zrobiłem:
LDH (147 U/L zakres od 0-248)
AFP ( 1,5 ng/ml zakres 0-9)
Beta HCG ( <2,00 ng/mL zakres 0-2)
Wykonałem dodatkowo badanie nasienia podstawowe, ale wynik wyszedł na 0
Mój urolog dał mi skierowanie do szpitala na operacje usunięcia prawego jądra z podejrzeniem nowotworu do szpitala Klinicznego w Zabrzu.
Do szpitala poszedłem 11.01, 12 stycznia miałem operację usunięcia jadra, a 13 styczni zostałem wypisany ze szpitala.
Mam do was pytanie, w szpitalu nie zrobili mi badań markerów nowotworowych po operacji, ani nie dostałem żadnego skierowania na RTG klatki piersiowej ani tomografu (w szpitalu też mi nie wykonali). Wizytę kontrolną mam 28 stycznia. I wyniki z histopatologii po 14 dniach od operacji. Podejrzewam że dopiero na wizycie kontrolnej 28-go dostanę skierowanie do onkologa, a dopiero od onkologa skierowanie na RTG i tomograf. Wydaję mi się, że to wszystko może za długo trwać. Dlatego (po przeczytaniu tematów na forum :) ) sam planuję za kilka dni wykonać badanie markerów, pomyślałem że umówię się też prywatnie do urologa wcześniej, aby otrzymać skierowanie na RTG i tomograf, dodatkowo już teraz zarezerwowałem wizytę do onkologa do p. dr Barbary Huras na 31 stycznia. Wtedy idąc do p. dr na wizytę miałbym już markery przed i po operacji, wynik z histopatologii i może te RTG i tomograf (jeśli zdąże wykonać). Co myślicie na ten temat, czy robić to wszystko? Czy wstrzymać się do 28-go i dopiero wtedy dowiedzieć się co mam robić dalej?
Adam_mat
 
Posty: 5
Rejestracja: 17 Sty 2022, 12:31

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez tobson85 » 17 Sty 2022, 21:00

Hej
Przed operacja miałeś markery w normie. Kiedy dokładnie to badanie wykonałeś?
Jesli było w niedługim czasie przed operacja i było w normie to w takim przypadku wystarczy badanie markerów przed wizyta u onkologa.
Dobrze ze zarezerwowałes już termin u onkologa (dr Huras to bardzo dobry wybór).
W teorii urolog może Ci wystawić badanie na TK jamy brzusznej, miednicy i klatki. Tylko ze wizytę masz 3 dni przed onkologiem to i tak żadnej różnicy już nie będzie jak onkolog Ci wystawi skierowanie. Do onkologa skierowania nie potrzebujesz.
Jak masz kontakt do swojego urologa to możesz spróbować przegadać z nim już teraz, żeby wystawił Ci skierowanie na TK i markery i spróbować ogarnąć to przed wizyta u onkologa, wtedy będziesz miał prawdopodobnie już komplet badan. Pamiętaj żeby skierowanie było wystawione na cito.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez miszcz » 17 Sty 2022, 21:08

Nie przejmuj się, mnie w szpitalu potraktowali tak samo. Urolog może wystawić skierowanie, ale pewnie nie będzie mu się chciało i skieruje cię do onkologa. Onkolog napiszę na skierowaniu do kiedy ma być tomograf i opis i według tego zrobią. Ja czekałem na badanie 1 dzień, na opis niecałe dwa tygodnie.
miszcz
 
Posty: 747
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez Adam_mat » 18 Sty 2022, 11:38

Dzięki chłopaki za odpowiedź i za rady. Dobrze że jest to forum bo można się dowiedzieć co robić dalej. Markery miałem wykonywane 23 grudnia, a operację dopiero 12 stycznia. Niby były wtedy w normie, choć teraz niepokoi mnie troche wynik beta HCG (miałem <2) a patrząc na wyniki innych, mają np. <0.1. Dlatego myślę że wykonam je w tym tygodniu jeszcze raz, tym bardziej że od pierwszego oznaczenia do operacji były prawie 3 tygodnie.
Adam_mat
 
Posty: 5
Rejestracja: 17 Sty 2022, 12:31

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez tobson85 » 18 Sty 2022, 20:23

Hejka
Wynik bHCG poniżej 2 jest ok - laboratorium w którym marker był oznaczony ma po prostu taka czułość badania.
Możesz zrobić teraz badania markerów, będziesz miał punkt wyjściowy po operacji.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez iron » 22 Sty 2022, 22:26

Cześć Adam

Twoja historia jest bardzo podobna do mojej, miejsce akcji też w Zabrzu jednak 2 miesiące wcześniej niż Ty :) Też po roku nieudanego starania się o dziecko zrobiłem badania hormonalne, niestety wyszło wysokie FSH i brak plemników, poza tym brak jakichkolwiek innych dolegliwości. Poszedłem na USG i wykryto u mnie guza w prawym jądrze 3,3mm. Tak jak Ty miałem zabieg w Zabrzu, musiałem się prosić by mi zrobili chociaż markery nowotworowe przed zabiegiem bo tam nie mają tego w standardzie żeby je robić, RTG klatki też nie robią :)

Mogę Ci napisać jak wyglądało dalsze postępowanie z kliniki w Zabrzu. Po otrzymaniu wyniku hist-pat odbyło się konsylium (bez mojej wiedzy i obecności). Otrzymałem później tylko informacje telefoniczną zeby przyjechać odebrać kartę DILO i udać się na wyznaczony termin do konsultacji onkologicznej do UCK Katowice.

I tam zostałem pozytywnie zaskoczony. Pani onkolog która mnie przyjmowała bardzo dobrze orientowała się w nowotworach jąder. Wyraziła swoje zrozumienie odnośnie kliniki w Zabrzu i powiedziała że niestety wszyscy mężczyźni którzy do niej przychodzą z tej kliniki nie mają odpowiednich badań zrobionych. Od razu na miejscu zrobiła mi komplet markerow nowotworowych i wystawiła skierowanie na TK miednicy + jamy brzusznej + klatki piersiowej.

Jeżeli masz taką możliwość to zrób sobie badania (TK, RTG) rzed wizytą u onkologa i wtedy z całym kompletem badań (histpat, markery i TK) onkolog będzie mógł już ocenić stopień zaawansowania i zaproponować dalsze leczenie. Ja po zabiegu poszedłem na ściągnięcie szwów do mojego urologa z Luxmedu i poprosiłem go o skierowanie na komplet badań na TK, wypisał mi dodatkowe pilne. I tak się akurat złożyło że jak byłem na wizycie u onkologa to w tym samym momencie otrzymałem wyniki TK i pani onkolog od razu mogła je zobaczyć ( taki przypadek :) )

To tak informacyjnie gdybyś chciał podjąć dalszą drogę leczenia na Śląsku.

Dużo zdrowia życzę!
iron
 
Posty: 3
Rejestracja: 30 Gru 2021, 21:47

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez Adam_mat » 23 Sty 2022, 00:21

Cześć iron,
Dzięki za odpowiedź :) A czy miałeś wizytę kontrolną w poradni urologicznej w Zabrzu? Ja przy wypisie dostałem skierowanie do 'poradni urologicznej w miejscu zamieszkania', jednak od razu powiedziano mi że mam się zapisać na te wizyte w poradni w szpitalu w Zabrzu. Więc się zapisałem na 28 stycznia. W całym tym pooperacyjnym stresie nie wiedziałem już o co chodzi. Dopiero teraz zastanawiam się czy ta wizyta faktycznie musi odbyć się u nich w szpitalu, tym bardziej że szwy mam rozpuszczalne, a na skierowaniu jest napisane 'w miejscu zamieszkania'. A do Zabrza mam 80km. Histopatologie mam do odbioru z sekretariatu 26 stycznia. W tym tygodniu zrobiłem markery (7 dni po operacji, wszystkie w normie). Byłem w też prywatnie u urologa, niestety mój urolog nie miał wolnego terminu, więc byłem u innego. Myślałem że uda się dostać skierowanie na TK i RTG ale nie dał, tłumacząc że na opis będę czekał miesiąc i że to skierowanie dostanę od onkologa po histopatologi. Nie wiem czy jest jakaś inna możliwość aby dostać te skierowania wcześniej? Lekarz rodzinny? Nie chciałbym bezczynnie siedzieć tego tygodnia i czekać. Pozdrawiam
Adam_mat
 
Posty: 5
Rejestracja: 17 Sty 2022, 12:31

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez iron » 23 Sty 2022, 09:56

Cześć

Też miałem jechać na wizytę do poradni urologicznej w Zabrzu ale że wszystko co potrzebowałem załatwiłem u mojego urologa to zrezygnowałem z tej wizyty. Być może dostaniesz tam skierowanie na badania TK a jak nie to 3 dni później masz onkologa więc wtedy on Ci już powinien na pewno wystawić te skierowania. Lekarz rodzinny Ci tego nie wystawi ponieważ nie ma takich kompetencji, jedynie lekarz specjalista Ci może takie skierowanie wystawić.

Jak będziesz odbierać hist-pat w sekretariacie to dopytaj o kartę DILO czy już jest wypisana, bo u mnie było spore zamieszanie z tym przez winę Pani sekretarki, mam nadzieję że u Ciebie to sprawniej pójdzie ;) .

Pozdrawiam Cię
iron
 
Posty: 3
Rejestracja: 30 Gru 2021, 21:47

Re: Adam 28lat/Śląsk/ Rak jądra i co dalej?

Postprzez Adam_mat » 24 Sty 2022, 14:24

Cześć iron

Dzięki za odpowiedź i rady.
Dzwoniłem dziś do Zabrza, ale jeszcze nie ma wyników z histo. Może będą w tym tygodniu, to dam znać co tam się wykluło :p

Pozdrawiam Adam
Adam_mat
 
Posty: 5
Rejestracja: 17 Sty 2022, 12:31


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 37 gości