Czy rezonans jest niezbędny do kwalifikacji usunięcia jądra?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czy rezonans jest niezbędny do kwalifikacji usunięcia jądra?

Postprzez piotr123 » 31 Mar 2022, 12:35

Witam

Czy do kwalifikacji usunięcia jądra wystarczy TK które opisuje że jądro jest niejednorodne, czy trzeba robić rezonans dodatkowo. Byłem u urologa zrobił USG, stwierdził że niby nic nie widzi i wypisał skierowanie do onkologa i na rezonans. Wydaje o się że mnie zbył.
Czy bez rezonansu nie ma szans na usunięcie jądra?
Jądro o wymiarach 6x3cm.
TK jest sprzed tygodnia.
piotr123
 
Posty: 16
Rejestracja: 29 Mar 2022, 21:13

Re: Czy rezonans jest niezbędny do kwalifikacji usunięcia ją

Postprzez Ciani » 31 Mar 2022, 14:10

Cześć,

Ze swojego doświadczenia powiem tak:
Urolog uporczywie kierował mnie na rezonans, który zrobiłem prywatnie - zmiana była na nim widoczna, ale niedokładnie (zmiana miała rozmiar 4,5mm), przez co to badanie było praktycznie bezużyteczne.
Później od dwóch dobrych radiologów (Paweł Kwasek - Kraków oraz Marek Stajgis - Poznań) dowiedziałem się że w przypadku guza jądra rezonans jest mało użytecznym badaniem, w moim przypadku z uwagi na mały rozmiar zmiany, ale też z powodu braku wypracowanych procedur badania tego typu zmian - jak powiedział Doktor Kwasek - nie do końca wiemy jak wykonywać MRI jąder, nie ma na ten temat informacji i tez nie do końca wiadomo jak interpretować wyniki. Obu radiologów powiedziało że raczej więcej można wywnioskować badając dobrym aparatem USG.

Nie wiem jaki jest Twój przypadek, ponieważ dziwne że urolog na USG nic nie zobaczył, moja zmiana była widoczna na USG zawsze, nawet USG bardzo słabej klasy.
Na MRI zmiana również była widoczna, ale niedokładnie a rozmiar był przekłamany (3mm zamiast 4,5mm).

U mnie lekarze przed ostatecznym podjęciem decyzji o usunięciu zrobili USG z dopplerem (pokazuje przepływ krwi). Badanie to pokazało że zmiana jest ukrwiona i to ostatecznie przesądziło o usunięciu jądra. Doktor Kwasek gdy badał mnie prywatnie również wykonał badanie z użyciem dopplera.
Żaden z lekarzy tego nie powiedział wprost, ale domyślam się że chodziło o upewnienie się że zmiana jest guzem, a nie np cystą. Jeżeli doppler wykazuje przepływ krwi oznacza to że nie jest to obszar wypełniony płynem tylko obszar lity - czyli raczej guz. Ale to już moje domysły.

Skoro dostałeś skierowanie do onkologa i na rezonans to chyba Cię nie zbył, wydaje mi się że nie zaszkodzi z tych skierowań skorzystać - ale to może ktoś bardziej doświadczony potwierdzi. Ja nie jestem zaznajomiony ze wszystkimi procedurami. Na pewno terminy na rezonans z kasy chorych są strasznie długie. W międzyczasie możesz spróbować umówić się prywatnie na jakieś dobre USG do dobrego radiologa - ja bym tak zrobił na Twoim miejscu.
Ciani
 
Posty: 3
Rejestracja: 25 Mar 2022, 13:00

Re: Czy rezonans jest niezbędny do kwalifikacji usunięcia ją

Postprzez piotr123 » 31 Mar 2022, 14:33

Dziękuję Ci za odpowiedź.
Zauważyłem że przy USG nie robiono przepływów. Być może dlatego że na zdjęciach nic nie widać trudno mi powiedzieć.

Załączam opis TK i zdjęcie USG z dzisiaj.
Wielka prośba o spojrzenie na te zdjęcia. Może ktoś z Was mi coś więcej doradzi. Nie chcę robić rezonansu bo to dodatkowy czas i tak jak mówiłeś niewiele wniesie.

Niestety nie mogę nic dodać bo skończyło się miejsce na załączniki.
Ostatnio edytowany przez piotr123 01 Kwi 2022, 21:49, edytowano w sumie 2 razy
piotr123
 
Posty: 16
Rejestracja: 29 Mar 2022, 21:13

Re: Czy rezonans jest niezbędny do kwalifikacji usunięcia ją

Postprzez Jeek » 31 Mar 2022, 22:08

Witam

Gdyby to jądro było dwa razy większe od zmian nowotworowych to każdy urolog w badaniu USG stwierdził by to z całą pewnością.
Tu pewności nie ma, więc może warto zrobić dodatkowe badania niż pochopnie usunąć jądro.

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 208
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: Czy rezonans jest niezbędny do kwalifikacji usunięcia ją

Postprzez Kozi » 01 Kwi 2022, 22:35

Mnie wysłano na rezonans, bo urolog nie był pewien na USG czy zmiana jest guzem. Rezonans potwierdził, że to zmiana nowotworowa. Z tego co wiem to do usunięcia jądra wystarcza tylko i wyłącznie USG, ten rezonans był jako takie dodatkowe potwierdzenie.
Kozi
 
Posty: 71
Rejestracja: 28 Sty 2022, 15:13


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości