Rak zarodkowy + nasieniak

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Piotrek30 » 31 Mar 2023, 18:10

Witajcie,
Mój przypadek - rak zarodkowy (45%) + nasieniak (55%) w guzie 25x23x1,8 mm.
Wyniki histopatu - guz ograniczony do jądra (naciek najądrza niepewny). Bez inwazji na naczynia krwionośne i limfatyczne.
Markery od samego początku w normie (5 stycznia pierwsze badanie i w międzyczasie do dziś jeszcze 3 badania krwi na LDH/B-HCG/AFP).
Tomografia (17marca): wszystko czysto, guzki 6 i 4 mm na segmencie 8 lewego płuca - do kontroli.
Klasyfikacja pT1N0MxS0. Obecnie podjęta decyzja o aktywnej obserwacji gdzie następne TK ma odpowiedzieć czy zmiany na płucu to przerzut. Byłem na konsultacjach z dr. Sarosiekiem (dzięki forum) i taką decyzję podjąłem.
Często się zdarza, że przerzuty omijają węzły chłonne i lądują od razu na płucach?

Ogólnie wsparcie jakie daje to forum jest niesamowite :) początkowo z wielkim strachem czytałem poszczególne historie, ale z czasem panika prawie zupełnie zeszła.
Dziękuję i pozdrawiam czytających.
Piotr.
Piotrek30
 
Posty: 23
Rejestracja: 31 Mar 2023, 17:48

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez tobson85 » 31 Mar 2023, 20:53

Hej
Przypadki przerzutów do płuc z pominięciem przestrzeni zaotrzewnowej są bardzo rzadkie ale mogą się zdarzyć w nienasieniakach.
Teraz jesteś w kontroli onkologicznej wiec w razie co to zostanie szybko wychwycone.
Z dużym prawdopodobieństwem chodzi w twoim przypadku o zmiany pozapalne.
Trzymaj się i pilnuj terminów kontroli.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1262
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Kevin1301 » 03 Kwi 2023, 07:57

Witaj, u mnie był w maju zeszłego roku czysty zarodkowy( co już jest rzadkością jakieś 3%), guz nie naciekał nigdzie ale był duży 4,3cm, po zabiegu wszystko wróciło do normy Dr.Sarosiek oszacował że na około 80% jestem już zdrowy i wstrzymał by się z chemią i też tak zdecydowałem zrobić, na TK były też dwa guzki 3 i 4 mm ale były ok, i są ok do teraz, ale pojawił się teraz w lutym nowy guzek 6mm o zmianie meta, więc naprawdę rzadkość taki przypadek, i właśnie jestem po 1 cyklu BEP, czuje się dobrze i narazie wszystko przebiega super.
No ale w twoim przypadku jest szansa zdecydowanie mniejsza że dojdzie do takiego czegoś, Więc głowa do góry!! :D Dokładnie dzięki temu forum nie panikowałem w razie wznowy bo szansę na jej wyleczennie to około 96% tylko na chłodno i szybkie działanie.
Kevin1301
 
Posty: 118
Rejestracja: 03 Kwi 2023, 07:45

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Piotrek30 » 03 Kwi 2023, 13:28

Dzięki za informację, na szczęście się trzymam :)

Kevin1301 pytanie czy w którymś z etapów podwyższył Ci się poziom markerów czy stale były one w normie?
Piotrek30
 
Posty: 23
Rejestracja: 31 Mar 2023, 17:48

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Kevin1301 » 03 Kwi 2023, 13:45

Przed zabiegiem:
AFP 248,6
Beta 28,2
lDH ciągle norma
Po zabiegu:
AFP 1.7
Beta 0.100
Ldh ciągle ok
A pod koniec grudnia gdy Tomograf był OK
Ale afp skoczyło na 10.3
Kolejny tomograf 20.02.23 to pokazał się ten 6mm guzek

A w dzień rozpoczęcia chemioterapii 24.03
Ldh norma beta norma AFP 44.3 więc rosło ale
Bardzo powoli bo w grudniu było afp 10.3 a marcu 44.3
Więc przy wznowie tylko wzrost AFP tak jak to ma do Siebie czysty zarodkowy
Kevin1301
 
Posty: 118
Rejestracja: 03 Kwi 2023, 07:45

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Enzo » 05 Kwi 2023, 11:06

Sam miałem nasieniaka pt1 teoretycznie bez przerzutów i drobne zmiany w płucach które uznane zostały za raczej niepowiązane, zdecydowałem się na chemioterapię 2x karbo. Pierwsze Tk robiłem we wrześniu a ostatnie w marcu. W tym marcowym tych zmian na płucach już nie było. Także nie wiadomo czy zniknęły po chemii czy nie zostały opisane bo były małe 2-3mm. Pozostaje czekać i się regularnie badać bo widzę że guzki na płucach to niewiadoma i lekarze sami nie wiedzą jak je traktować.
Na obserwacji masz częste badania więc jak coś to wyłapiesz jakiekolwiek zmiany.
Enzo
 
Posty: 32
Rejestracja: 30 Wrz 2022, 15:21

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Kevin1301 » 05 Kwi 2023, 13:23

Dokładnie jak kolega wyżej mówi było w moim przypadku, częste badania, szybko wykryta wznowa i szybko wprowadzone leczenie.
Kevin1301
 
Posty: 118
Rejestracja: 03 Kwi 2023, 07:45

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Piotrek30 » 15 Gru 2023, 11:59

Witajcie,

Od moich ostatnich postów (kwiecień) nic się nie zmieniało, markery w normie, zmiana na płucach się nie zmieniała - do obserwacji.
Dziś odebrałem wyniki badań i BHCG na poziomie 105 (badanie tydzień temu). Pozostałe markery w normie. Poprzednie (koniec września) w normie.
Zapisałem się do urologa na kontrolę drugiego jądra, powtórzę badania krwi w poniedziałek. Dziś miałem TK w Tomaszowie Maz. gdzie się kontroluję.

Pytanie, co jeszcze najlepiej byłoby zrobić? Wizytę kontrolną u onkologa będę oczywiście probował przyspieszyć bo jest umówiona dopiero na 9 stycznia.

I pytanie o taki skok BHCG. Może głupie pytanie ale czy coś oprocz RJ może jeszcze spowodować taki skok?
Piotrek30
 
Posty: 23
Rejestracja: 31 Mar 2023, 17:48

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez tobson85 » 15 Gru 2023, 12:36

Hej
Jeśli drugie jądro będzie ok to jest to ewidentna wznowa.
Trzeba będzie jak najszybciej wdrożyć chemioterapię - najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Trzymaj się
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1262
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Rak zarodkowy + nasieniak

Postprzez Kevin1301 » 15 Gru 2023, 12:54

Ja przechodziłem chemioterapie w tym roku 3bep w maju skończyłem. Tez mi teraz na badaniach Beta wyszła 1.0 co mnie zaniepokoił powtórzyłem po tygodniu 2.1 normy 2-0 i pojawił się taki stres i zwątpienie że nie do opisania. Wiem co czujesz, zrobiłem wynik następnego dnia w innym labie i wyszedł ok, dzisiaj robiłem w trzecim i liczę że to wszystko to jedna wielka pomyłka w tym pierwszym laboratorium. Ale co wyjdzie to nie mam pojęcia a stres i niepewność sięgają zenitu.
Przy wznowie rosło mi tylko AFP więc jest szansa dalej ze w moim przypadku to jakiś błąd.
U Ciebie wzrost jest spory i najprawdopodobniej świadczy o wznowie. Najważniejsze to powtórzyć badanie i szybko dzialać czas gra tu ważną rolę.
Trzymam Kciuki.
Kevin1301
 
Posty: 118
Rejestracja: 03 Kwi 2023, 07:45

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości