nasieniak prawe jądro jakie leczenie ?

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

nasieniak prawe jądro jakie leczenie ?

Postprzez lukasz, lat 31 » 22 Lut 2024, 23:55

Witam wszystkich,
Mam 31 lata w dniu 11.01.2024 r. przeszedłem operację orchidektomi prawego jądra. Po konsultacjach ze swoim lekarzem urlog-onkolog zalecał obserwację. Natomiast w dniu wczorajszym dzwonili do mnie ze szpitala, żebym się zgłosił na oddział celem podjęcia dalszego leczenia czyli chemioterapia. Mam teraz mętlik w głowie co robić. Byłem nastawiony na obserwację i że nie będzie potrzebna chemioterapia. Wyniki TK wszystko w normie oraz markery też w normie.
Poniżej wynik badania histopatologicznego
Opis histopatologiczny:
Blok tkankowy o wymiarach 10x6x2,5 cm, zawierający jądro wraz z osłonkami o wymiarach 5x3x2,3cm z najądrzem o wymiarach 3x1x1,5cm i powrózkiem nasiennym o wymiarach 7x2,5x1 cm. Na przekroju w jądrze widoczny biały, lity guz z ogniskami martwicy i wylewów krwi. Wymiary guza 1,8x1,4x1,7 cm. Guz dochodzi do osłonek jądra.

Opis mikroskopowy:
Nasieniak. Guz ograniczony do jądra, ognisko nacieka osłonki.
Angioinwazja (-). Neuroinwazja (-).
Poza guzem w miąższu jądra ogniska zmiany typu germ cell neoplasia in situ.
Najądrze i powrózek nasienny bez cech nacieku nowotworowego.
pT2 Nx


Panowie czy ktoś miał podobny przypadek i co dalej robić ?
lukasz, lat 31
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 Lut 2024, 23:48

Re: nasieniak prawe jądro jakie leczenie ?

Postprzez miszcz » 23 Lut 2024, 00:07

Jeśli możesz, sprawdź dokładnie, czy przy angioinwazji jest plus, czy minus, bo chyba powinno być pt1, a nie pt2. Ogólnie jest to mały nasieniak.

Masz dwa wyjścia: 1-2 wlewy karboplatyny (moim zdaniem przy tak małym guzie jeden wystarczy) lub aktywna obserwacja i w przypadku wznowy dużo cięższa chemioterapia 3xBEP.

Ogólnie guz jest mały i jeśli nie ma angioinwazji i rzeczywiste stadium to pt1, szanse na wznowę to około 10 procent. Na forum jest kilka świeżych wątków z nasieniakami podobnej wielkości, ja miałem 1,3 cm.
miszcz
 
Posty: 757
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: nasieniak prawe jądro jakie leczenie ?

Postprzez PiotrekzŁodzi » 23 Lut 2024, 00:08

Z tego co piszesz to Twoje stadium to pT1aN0M0S0 - stopień IA. Nie ma angioinwazji, więc nie wiem czemu jest pT2.
W nasieniaku o tym stopniu rekomendowana jest aktywna obserwacja, ewentualnie chemioterapia adjuwantowa - jeden wlew karboplatyny AUC7.
Na forum zalecą Ci karboplatynę, na Twoim miejscu, umówiłbym się na wizytę (może być on-line) do dr.Tomasza Sarosieka, łap dane kontaktowe:

Dr n. med. Tomasz Sarosiek
specjalista onkolog kliniczny
Luxmed Onkologia Sp. z o. o.
01-748 Warszawa, ul. Szamocka 6
tomasz.sarosiek@luxmed.pl....
Zapisy NFZ: tel. +48 22 469 83 90, +48 430 87 00
Wizyty prywatne , Oncomedica: +48 503 913 935

Nawet jeśli pójdziesz w chemię adjuwantową (w nasieniaku IA sam bym tak zrobił), to lepiej otrzymać ją pod okiem najlepszych specjalistów w kraju.

Zdrowia!
Pozdrawiam.
Piotrek
PiotrekzŁodzi
 
Posty: 139
Rejestracja: 26 Gru 2023, 18:28

Re: nasieniak prawe jądro jakie leczenie ?

Postprzez miszcz » 23 Lut 2024, 00:10

Swoją drogą, napisz, gdzie do tej pory się leczysz, żeby wiedzieć, którego szpitala unikać.
miszcz
 
Posty: 757
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: nasieniak prawe jądro jakie leczenie ?

Postprzez CRS » 23 Lut 2024, 14:57

pt2 prawdopodobnie w związku z naciekaniem osłonki pochwowej. Tak można wywnioskować z opisu.
Najlepiej uściślić to u źródła.
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 24 gości

cron