liczne przerzuty do płuc

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

liczne przerzuty do płuc

Postprzez mort » 29 Mar 2013, 13:40

WITAM, mam 22 lata
podczas kąpieli zauważyłem powiększenie lewego jądra, dwa dni później udałem się do urologa
28 lutego rozpoznano u mnie guza jądra. Przed zabiegiem LDH 227 (135-225) aFP 3,87(0-7) bETA hcg 27,16(0-2)
5 marca miałem zabieg orchidektomii lewostronnej radykalnej
5 marca TK jamy brzusznej i miednicy małej - po lewej stronie 2 powiększone owalne węzły chłonne podejrzane o wymiarach 20x15x26mm i 10x11x14mm,
6 marca TK klatki piersiowej - wykryto 4 zmiany ogniskowe lite w obydwu płucach wielkości 16x12mm, 5mm, 6x7mm, 7x8mm meta susp. Kości, śródpiersie bez zmian patologicznych,
11 marca - wynik badania histopatologicznego - guz mieszany - utkanie raka zarodkowego, nasieniak oraz potworniak. Guz wykazuje cechy odległej martwicy. Widoczne liczne zatory z komórek nowotworowych w świetle naczyń
19 marca badanie PET w CO Bydgoszcz - potwierdzenie ognisk patologicznych w płucach i w pakiecie węzłów okoloaortalnych. Potwierdzone również badanie wycinka(ca embryonale, teratoma, seminoma) T2N2M1a
19 marca wyniki markerów LDH 343 (240-480), aFP 1,68(0-5,8), bETA hcg <0.1
N Albumina 51,9(35-50) ALAT 82(0-41) ASPAT 36(0-37) bulirubina całkowita 18,5(0-17.1)
20 marca rozpocząłem chemioterapię w RCO Bydgoszcz wg schematu T-BEP. Po 2 cyklach chemioterapii zaplanowane powtórne badanie markerów i PET.
Bardzo jestem zaniepokojony sytuacją, że markery są w normie, a guzy się rozwijają. Pani doktor powiedziała że jest to nietypowa sytuacja. Na początku miałem lekki kaszel,
obecnie po pierwszej chemii kaszel narasta, czy to róznież coś nietypowego?
Bardzo proszę o opinię i ocenę sytuacji, szanse wyzdrowienia
Pozdrawiam,
mort
mort
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Mar 2013, 12:18

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez figaro » 29 Mar 2013, 14:31

A dla mnie nie ma nic nietypowego w tej sytuacji.... poza zaproponowanym sposobem leczenia.
Wszystkie 3 składowe Pana guza jądra mogą nie wydzielać markerów.
Na razie mamy wstepną ocenę radiologiczną przed leczeniem, więc nic nie porównujemy - zmiany oczywiście rozwijałyby się dalej, gdyby nie podjął Pan chemioterapii.
Nienasieniak pT2 cN2 M1a S0 (czyli stopień zaawansowania III A).
Standardowy plan leczenia to: 3 kursy chemioterapii wg schematu BEP (lub 4 kursy wg schematu EP, jeśli są przeciwwskazania do bleomycyny), następnie ocena CT (nie PET) i markerów. W przypadku prawidłowych markerów (pewnie tak nadal będzie) i zmian w CT pozostałych po chemioterapii >1 cm należy je usunąć chirurgicznie (jeśli pozostaną i w klatce i w brzuchu, to najpierw operacja brzucha, potem płuc).
Pozdrawiam,
Figaro.
Awatar użytkownika
figaro
Ekspert
 
Posty: 99
Rejestracja: 20 Sty 2011, 22:04
Miejscowość: Warszawa

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez mort » 29 Mar 2013, 14:44

Dziękuję za odpowiedź.
Leczę się w Bydgoszczy u dr Chmielowskiej. Czy Bydgoszcz jest dobrym ośrodkiem? Jestem przed 2 dolewką bleo w 1 cyklu.
Czy T-BEP jest dużo agresywniejsza niż BEP? Co z wynikami wątrobowymi, Pani dr nic nie wspominała na ten temat, a w internecie
porównałem że wyniki są złe. Biorę hormon na tarczycę euthyrox 75. Czy może to mieć wpływ na leczenie?
Pozdrawiam,
mort
mort
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Mar 2013, 12:18

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez czarli » 29 Mar 2013, 14:59

Hej!

Spójrz na mój wątek i innych chłopaków co leczyli się w Bydgoszczy. Przebywasz na oddziale onkologii klinicznej?

pozdrawiam
czarli
 
Posty: 200
Rejestracja: 01 Paź 2011, 13:39

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez danek » 29 Mar 2013, 15:02

Witaj!!

Spójrz w mój wątek viewtopic.php?f=9&t=171
Zacząłem leczenie też w Bydgoszczy i po dwóch chemiach uciekłem. Zresztą nie tylko ja. W zakładce "baza wiedzy" masz ośrodki polecane i te które trzeba omijać. Z Bydgoszczy uciekło już wiele osób. Jeśli chcesz być zdrowy poszukaj ośrodka polecanego, który znajduje się najbliżej Ciebie i tam się kieruj, tam na pewno Ci pomogą :)
Trzymaj się dzielnie :)
danek
 
Posty: 109
Rejestracja: 23 Paź 2011, 20:49

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez figaro » 29 Mar 2013, 15:20

Chemioterapia T-BEP była swego czasu badana u chorych w tzw. pośredniej grupie rokowniczej, porównywana z chemioterapią standardową, czyli BEP (pacjenci byli losowo przydzielani do leczenia standardowego, czyli 4 kursy BEP, lub eksperymentalnego, czyli 4 kursy T-BEP).
Z przedstawionych przez Pana danych wynika, że jest Pan w grupie o rokowaniu dobrym (wskaźnik wyleczeń schematem BEP - 90%), w której podaje się 3 kursy BEP. Schemat T-BEP w ogóle nie ma zastosowania w tej grupie. Z jakiegoś niejasnego powodu jest Pan narażany na czwarty lek i jego działania uboczne: reakcje alergiczne, uszkodzenie nerwów obwodowych (również możliwe po cis-platynie, więc ryzyko większego nasilenia tych objawów), uszkodzenie wątroby, zaburzenia rytmu serca, pogłębienie uszkodzenia szpiku...

Są czasem w onkologii sytuacje, w których naprawdę nie wiadono, jak "ugryźć" zawiłą historię. Zbiera się konsylium, gdzie każdy z lekarzy ma inne zdanie - i każdy może mieć rację, każde rozwiązanie może być równie dobre (lub równie złe)!
Ale Pana historia do takich nie należy. Nie wiem dlaczego prostą, "książkową" sytuację skomplikowano w ten sposób.
Figaro.
Awatar użytkownika
figaro
Ekspert
 
Posty: 99
Rejestracja: 20 Sty 2011, 22:04
Miejscowość: Warszawa

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez czarli » 29 Mar 2013, 15:44

Witam!

Figaro wyjaśnił Ci to najlepiej jak się tylko dało. Bóg wie czemu zacząłem w Bydgoszczy od VIP... Drugi raz już bym tam nie zaczął leczenie. U Ciebie jest podobnie. Można leczyć tak jak się należy, ale oczywiście Bydgoszcz musi wydziwiać. Aj...

pozdrawiam
czarli
 
Posty: 200
Rejestracja: 01 Paź 2011, 13:39

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez troll » 29 Mar 2013, 16:05

Witajcie,

W Bydgoszczy ewidentnie uparli się na T-BEP. Znam co najmniej dwa przypadki w których podawano T-BEP - pierwszy właśnie tutaj, w dobrej grupie prognostycznej, drugi w grupie pośredniego rokowania (ale za to plan obejmuje podanie 3 kursów T-BEP (?!)). Czy to jest jakaś parodia? Komedia klasy B?! Leczenie, które było oceniane w badaniu klinicznym, które jest bardziej toksyczne i zarezerwowane przede wszystkim właśnie dla chorych w grupie pośredniego rokowania aby poprawić wyniki leczenia stosowany jest tam, gdzie dotychczasowe leczenie jest opisane w setkach książek, jest bardzo skuteczne i spełnia swoją rolę... Poza tym zwraca uwagę fakt, że wszystkich wysyłają na PET-CT, który też jest błędem diagnostycznym. Bardzo trudno mi to zrozumieć...

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez mort » 29 Mar 2013, 17:43

Witam,
tak, leczę się na oddziale onkologii klinicznej.
Sam nie wiem co teraz zrobić, studiuję na co dzień i mieszkam w Warszawie - ale muszę wziąć urlop zdrowotny. Czy można z TBEP przejść w drugim cyklu na BEP? Po żyłach widzę że najbardziej dał mi w kość właśnie Paclitaxel (po pierwszym dniu chemii miałem już zmienianą żyłę). Czy jest sens czekać jeszcze jedną serię w Bydgoszczy i przenieść się do Warszawy?
Planowane mam 4 kursy TBEP, a po dwóch kontrola.
pozdrawiam,
mort
mort
 
Posty: 45
Rejestracja: 29 Mar 2013, 12:18

Re: liczne przerzuty do płuc

Postprzez danek » 29 Mar 2013, 19:19

Nie zastanawiaj sie ani chwili, bo spokój psychiczny o to czy jesteś na pewno dobrze leczony jest bardzo ważny w procesie leczenia. A co jeśli po drugim kursie będą chcieli zmienić chemie albo ją przerwać (takie pomysły już tam były)? Teraz między kolejnymi cyklami jest idealny moment na zmiane. Wiem, że to stresująca sytuacja, ale zdrowie najważniejsze.
Trzymamy kciuki, dasz rade :)
danek
 
Posty: 109
Rejestracja: 23 Paź 2011, 20:49

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości