Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tumor (

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tumor (

Postprzez madalenita » 16 Lut 2011, 23:21

Witam wszystkich na forum :)
Pojawiam sie tutaj zachecona zaproszeniem kolegi z forum DUM SPIRO-SPERO.Ropoczelam tam watek w dziale nowotworow drog moczowo plciowych dotyczacy mojego chlopaka u ktorego w grudniu 2010 r wykryto nowotwor jadra:Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tumor ( seminoma + MTI ).Vascular invasion.pT2 Nx.
Musze zaznaczyc tutaj ze leczymy sie w Edenburgu, w Szkocji , gdyz tu mieszkamy od paru lat.
Pod koniec grudnia odbyla sie operacja usuniecia lewego jadra, nastepnie po 3 tygodniach od operacji zostal wykonany CT scan.Z gory przepraszam ze nie zamieszczam wynikow badan w jezyku polskim poniewaz boje sie poprostu iz przetlumacze pewne rzeczy niewlasciwie jako ze tyczy sie to terminow scisle medycznych; Licze tez na to ze znajda sie tacy ktorzy pomoga mi lepiej zrozumiec z jakim nowotworem mamy w tym przypadku do czynienia i jaka jest grupa rokownicza ?
Markery mielismy robione zarowno przed jak i po operacji.Pani doktor powiedziala ze byly w normie przed i po operacji jednakze zaznaczyla ze poziom AFP byl delikatnie podwyzszony i po operacji ulegl spadkowi .Niestety mam wyniki krwi tylko z badania przeprowadzonego w lutym 2011 i sa nastepujace :

HCG(tumour) < 5
AFP < 2

Wyniki badania hist-pat. :
Lewe jadro: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tumor ( seminoma + MTI ).Vascular invasion.pT2 Nx.Cord margin clear
This is combined seminoma and non-seminomatous germ cell tumor.The nonseminomatous elements are predominantly embroyonal carcinoma, but in addition there is apparent yolk sac differentiation, mature teranoma seen as glandular elements, and stroma regarded as immature teratoma features.The tumor appears confined to the testis with no definite rete testis or epididymal involvment, and no extension through the testicular capsule.Sections from the cord including the resection margin are clear.there is however quite prominent vascular invasion.
The background testis does show on ongoing spermatogenesis.In addition , there is intratubular germ cell neoplasia (ITGCN)
The seminatous area of tumor shows a Ki67 proliferation index of 30%
i dalej :
The specimen is recived opened.this consists of testis measuring about 45X20X30mm.
There is attached spermatic cord 12cm length.Present within the testis there is solid tumor measuring 35 x 20 x 20 mm ,much of it is yellow in apperance but there are nodules which are paler and more mucoid.The tumor appears to abutt the capsule of testis but the degree of disortion caused by fixation makes is difficult to assess.

Wyniki CT scan :
CT chest, abdomen and pelvis with contrast
No focal pulmonary lesion.No size significant adenopathy above tghe diagram.
Gallstones.The rest of teh solid upper abdominal organs are normal.
Small nodes lateral to the IVC and extending into the mesentery towards the right iliac fossa.None of this reach size siginificance on their own, with the largest measuring 8mm short axis diameter.
No size siginificant abdominal or pelvic nodes.
No destrutcive bony lesion.
Comment:
No definite evidence of distant disease identified.Small nodes in the right side of abdomen as described.These do not reach size siginificance and the distribution is slightly unusual for testical primary.They may be related to some form of distal ileal inflammation but will need followed up.

Mielismy w poniedzialek finalna konsulatcje co do dalszych etapow leczenia.Moj chlopak zdecydowal ze nie chce brac chemii , a podda sie dokladnej obserwacji, ktorej schemat zaklada comiesieczne badania krwi i scan ciala co 3-miesiace.Lekarka wydawla sie byc zadowolona z podjetej przez niego decyzji.Powiedziala ze maja wszystko pod kontrola i nawet jesli nowotwor wroci ma ponad 90% szanse na jego wyleczenie.Moj chlopak to naprawde wielki optymista i slyszac to oczywiscie zdecydowal sie nie faszerowac organizmu chemia w obawie o zdrowie zakladajac oczywiscie, ze przy ujemnych markerach i czystym scanie jest wolny od raka.Ja jednak wiedziona niepokojem poszperalam tu i tam na temat utkania histologicznego i profilaktyce nawrotow raka i poprosty troche sie boje ze przy tym rodzaju cos moze tam gdzies siedzi i czy to jest madra decyzja o tylko i wylacznie obserwacji biorac pod uwage ze nowotwor wykazywal "vascular invasion ".
Czy na tym stadium mozliwe jest ze mogl sie przedostac do wezlow lecz wczesne stadium uniemozliwia wykrycie na scanie?
I czy przy tym typie nowotworu mieszanego ujemne markery AFP i HCG rokuja dobrze?
Bylabym bardzo wdzieczna za jakiekolwiek sugestie czy tez informacje na ten temat ...
Pozdrawiam serdecznie
madalenita
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Lut 2011, 19:05

Re: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tum

Postprzez troll » 16 Lut 2011, 23:56

Witam serdecznie :)

Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tumor ( seminoma + MTI ).Vascular invasion.pT2 Nx.

Mieszany guz z komórek zarodkowych, inwazja naczyń pT2 Nx. Już tłumaczę. Guz pierwotny zaawansowany jest w stadium pT2 to znaczy, guz nie przekracza osłonki białawej jądra ale nacieka naczynia sieci - jest to okoliczność sprzyjająca powstawania przerzutów drogą kwionośną i/lub limfatyczną ale o tym za chwilę. Dalej wynik hist-pat precyzuje:
Lewe jadro: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tumor ( seminoma + MTI ).Vascular invasion.pT2 Nx.Cord margin clear. This is combined seminoma and non-seminomatous germ cell tumor.The nonseminomatous elements are predominantly embroyonal carcinoma, but in addition there is apparent yolk sac differentiation, mature teranoma seen as glandular elements, and stroma regarded as immature teratoma features.The tumor appears confined to the testis with no definite rete testis or epididymal involvment, and no extension through the testicular capsule.Sections from the cord including the resection margin are clear.there is however quite prominent vascular invasion.

Mieszany zarodkowy nowotwór z inwazją naczyń pT2, nie nacieka powrózka. Zbudowany z utkania nasieniaka (seminoma) oraz w części nienasieniakowej głównie z raka zarodkowego typu dorosłego (carcinoma embryonale) oraz dodatkowo różnicowaniem w kierunku raka zarodkowego typu dziecięcego (yolk sac tumor), potworniaka dojrzałego i niedojrzałego (mature i immature teratoma). Nie przekracza osłonki białawej, powrózek bez nacieku nowotworowego, margines chirurgiczny wolny od utkania nowotworu. Widoczna inwazja naczyń.
Prawidłowym rozpoznaniem jest więc oczywiście rozpoznanie nienasieniaka.
Dalej TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej:
CT chest, abdomen and pelvis with contrast
No focal pulmonary lesion.No size significant adenopathy above tghe diagram.
Gallstones.The rest of teh solid upper abdominal organs are normal.
Small nodes lateral to the IVC and extending into the mesentery towards the right iliac fossa.None of this reach size siginificance on their own, with the largest measuring 8mm short axis diameter.
No size siginificant abdominal or pelvic nodes.
No destrutcive bony lesion.

W badaniu TK jamy brzusznej stwierdzono obecność węzłów chłonnych bocznie do żyły głównej dolnej, w krótszej osi do 8mm. Natomiast pomimo faktu ich powiększenia za górną granicę normy uznaje się 10mm. Ich powiększenie nie musi świadczyć o przerzucie, węzły ulegają powiększeniu także w wyniku stanów zapalnych itd. Jakkolwiek lokalizacja jest charakterystyczna dla przerzutów nowotworu jądra, tak pochopnych decyzji podejmować nie należy.

Podsumowując rozpoznano nienasieniaka (guza mieszanego) w stadium IB (pT2 N0 M0 S0). W moim odczuciu chemioterapia jest tutaj leczeniem z wyboru aczkolwiek dopuszczalna jest także obserwacja (jest to stadium zdecydowanie graniczne dla obserwacji, w wyższym stadium obserwacja nie wchodzi już w grę a i w tym w mojej opinii wydaje się dyskusyjna). Dobra grupa prognostyczna natomiast niezależnie od przyjętej strategii postępowania, odsetek wyleczeń sięga nawet 95%. Zrozumiała jest na pewno chęć uniknięcia komplikacji leczenia chemicznego. Jeśli szkocka służba zdrowia umożliwia zabezpieczenie nasienia, zabezpieczcie je teraz. Przezorny zawsze ubezpieczony.

W razie jakichkolwiek pytań naturalnie zapraszamy. W bazie forum troszkę materiałów do poczytania.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tum

Postprzez madalenita » 17 Lut 2011, 00:25

Dziekuje serdecznie za bardzo szybka i wyczerpujaca odpowiedz :P
Nie bede ukrywac ze jestem jak na szpilkach gdyz mam to poczucie okreslenia stadium choroby mojego chlopaka jako granicznego w stosunku do zastosowania tylko i wylacznie obserwacji ... jednak ostatecznie jest to jego wybor i to musze uszanowac :|
Mysle ze napewno najwieksza obawa jest tu dla niego utrata plodnosci przy chemioterapii , ale sluszna uwaga co do zabezpieczenia mimo wszystko.
Szkocka sluzba zdrowia jest naprawde dobrze zorganizowana, wszystko przebiega sprawnie, szybko, pracuje z nami caly zespol medykow, kazdy odpowiedzialny za co innego , w momencie konsultacji mamy mozliwosc rozmowy i z kobieta badajaca krew i lekarzem przeprowadzjacym chemioterapie.Nie naciskali na zadna z metod leczenia, pozostawili wybor nam, dokladnie nas o wszystkim informujac. Czuje sie dzieki temu bardzo oswojona, czuje ze mozemy liczyc na wsparcie.Takie rzeczy jak bank spermy (tu nie jestem pewna na 100%) czy proteza jadra sa rzeczami dostepnymi dla chorego za darmo.Co uwazam za duzy plus.Jakkolwiek wiedziona niepokojem i wciaz jakas dziwna nieufnoscia wolalam poszukac opinii innych ludzi, ktorzy przeszli przez podobne doswiadczenia.
Mam jeszce jedno pytanie odnosnie markerow.Czy przy tym typie nowotoru te markery sa jakimis 100% wyznacznikiem ze jest ok?
dziekuje raz jeszcze i napewno poczytam baze wiedzy by uzupelnic informacje :P nastepne badania za miesiac i mam nadzieje ze bedzie czysto , 3majcie kciuki, pozdrawiam wszystkich forumowiczow
madalenita
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Lut 2011, 19:05

Re: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tum

Postprzez troll » 17 Lut 2011, 00:45

Witam,

No niestety markery nie są w tym przypadku 100% wyznacznikiem czy choroba jest aktywna czy nie. Yolk sac tumor teoretycznie w 100% produkuje AFP a jednak zdarzały się przypadki, gdzie obecna była aktywna choroba a markery nie skakały w górę. Potworniaki i ca. embryonale nie produkują markerów. Niektóre nasieniaki produkują niewielkie ilości bHCG. Markery są w tej chorobie niezwykle istotne, odkrycie, że dane utkanie je produkuje i możemy je wykrywać w krwi obwodowej było wręcz kamieniem milowym w leczeniu i monitorowaniu nowotworów germinalnych natomiast nie można im wierzyć w 100%. Dlatego obserwacja obejmuje kontrolę markerów, badania obrazowe (CT, USG) oraz oczywiście podstawowe badania morfologiczne krwi wraz z kontrolą lekarską.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tum

Postprzez Watcher » 17 Lut 2011, 01:03

Pozazdrościć ja żeby wiedzieć o co kaman musiałem czytać samemu + później kiedy odnalazłem Troll'a od niego czerpać informacje.

Ja jestem na wyższym lvl'u już mnie chemia trąciła i RPLND. Mogę przekazać co ciekawsze opowieści jak będziecie chcieli. Przekaż chłopakowi, żeby nie bał nic - ja już jestem 100% aktywny. A nawet 150%, bo mam "wolne" :D
Watcher
 
Posty: 92
Rejestracja: 09 Lut 2011, 19:21

Re: Combined seminomatous and non-seminomatous germ cell tum

Postprzez madalenita » 18 Lut 2011, 00:45

Dzieki Watcher za chec pomocy :) Miejmy nadzieje ze na tym wszystko sie skonczy.Chlopak opowiedzial "nie" chemioterapii, wiec czekamy na kolejne wyniki z nadzieja ze wszystko bedzie dobrze :) pozdrawiam
madalenita
 
Posty: 3
Rejestracja: 16 Lut 2011, 19:05


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron