nonseminoma IA chemioterapia EP

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez pinka » 01 Mar 2011, 18:46

witam!
u mojego męża rozpoznano raka jądra. w hist-pat guz 4x3,5x4 cm ca embryonale + yolk sac tumor, nienaciekajacy osłonek białawych, nasieniowodu i najądrza. markery niskie (tzn AFP i beta HCG, bo LDH nie wykonano przed operacją, a 4 dni po 470 U/l- norma do 225, kontrolne LDH w normie).TK klatki, brzucha i miednicy bez zmian. mimo tego i wytycznych które mowia o obserwacji 3 onkologow i urolog radzili nam aby mąz poddal sie chemioterapii. zdecydowalismy sie na to, dzis maz wyszedl ze szpitala i okoazalo sie ze otrzymal cykl EP (a nie BEP) jak sie spodziewalismy. w planie ma drugi taki sam cykl. czy to prawidlowe postepowanie?czy tak sie wczesniej robilo w tym stopniu zaawansowania, czy to jakies najnowsze badania? bardzo czekam na komentarze. pozdrawiam.
pinka
 
Posty: 7
Rejestracja: 01 Mar 2011, 18:12

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez troll » 01 Mar 2011, 22:19

Witam,

Na początek może pytanie czy mąż choruje na przewleką chorobę układu oddechowego (astma, POChP itd.)?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez pinka » 01 Mar 2011, 22:25

nie choruje. od ok 8 lat pali papierosy (ok paczkę dziennie)
pinka
 
Posty: 7
Rejestracja: 01 Mar 2011, 18:12

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez troll » 01 Mar 2011, 23:32

Witam,

Generalnie nie stanowi to przeciwwskazania do podania bleomycyny chyba, że w związku z paleniem tytoniu rozpoznano np. w obrazie RTG lub TK jakieś towarzyszące schorzenie typu zwłóknienie płuc itd. Ogólnie rzecz biorąc w tym przypadku chemioterapia 2 x EP jest ekwiwalentem dla 2 x BEP ale po coś jednak ta bleomycyna jest tym schemacie. Żadne dostępne obecnie opracowanie nie wspomina o możliwości zastąpienia w stadium I nienasieniaka chemioterapii BEP programem EP. Wzmianki są ale co z tego skoro wszędzie na świecie stosują program BEP? Osobną wielką niewiadomą stanowi dla mnie fakt dlaczego tak trudno zastosować się do standardów (o ile oczywiście nie istnieją przeciwwskazania do podania bleo). Gdzie się leczycie?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez pinka » 01 Mar 2011, 23:42

dziekujemy za taka szybka odpowiedz
w badaniach obrazowych nie ma zmian w płucach
mąż leczy sie w szczecinie (zachodniopomorskie centrum onkologii na golęcinie)
czy według Ciebie chemioterapia EP jest bezsensowna?
pinka
 
Posty: 7
Rejestracja: 01 Mar 2011, 18:12

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez troll » 01 Mar 2011, 23:50

Witam,

Chemioterapia jest uzasadniona, bo guz był już nie taki mały oraz zawierał potencjalnie bardzo złośliwe utkanie, które jednak świetnie odpowiada na chemioterapię. Proszę, dowiedzcie się dlaczego nie BEP a EP. Dostaliście zalecenia w sprawie postępowania po chemioterapii? Kontrolna morfologia około 5 dnia po wyjściu ze szpitala, obserwacja, czy nie występuje gorączka, oszczędzający tryb życia itp? Ogólnie pacjenci nie mają dobrej opinii o tym ośrodku, popełniono tam zbyt wiele błędów, które kosztują teraz chorych cierpienie a można było ich uniknąć. Braliście pod uwagę tzw. second opinion - konsultację w innym ośrodku?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez pinka » 02 Mar 2011, 00:12

jeszcze raz bardzo dziekujemy za szybka odpowiedz. dowiemy sie dlaczego EP. zalecenia o dalszym postepowaniu mamy. przemyslimy wszystko. domyslamy sie ze radzisz konsultacje w warszawie lub otwocku?
pozdrawiamy serdecznie!
pinka
 
Posty: 7
Rejestracja: 01 Mar 2011, 18:12

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez troll » 02 Mar 2011, 00:16

Witam,

Przede wszystkim warto pogadać dłużej i spokojnie z onkologiem ze Szczecina (może prywatnie?), ustalić dlaczego tak a nie inaczej. Nawet sama obserwacja w tym przypadku jest jak najbardziej dopuszczalna a wręcz zalecana. Ale mamy taki rodzaj utkania i znaczący guz w jądrze więc my zalecamy chemioterapię uzupełniającą. Dostaliście informację o konieczności zamrożenia nasienia?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

2 czy 3 cykle EP?

Postprzez pinka » 22 Mar 2011, 23:12

witam serdecznie!
pisałam wczesniej o przypadku mojego męża. ma rozpoznanego nienasieniaka pT1,M0,N0. Zdecydowaliśmy się na chemioterapię i ku naszemu zdziwieniu mąż otrzymał blok EP nie BEP. Lekarka prowadzaca uzasadniła tą decyzję iż ze względu na niski stopień zaawansowania i powikłania po bleomycynie (zwłóknienie płuc) oraz to, że najważniejsza jest cisplatyna to bedzie dla niego lepsze. nawet nas to ucieszyło szczególnie że mąż zapisał sie własnie na kurs nurkowania, a czytaliśmy, że po leczeniu bleomycyną nie powinno się nurkować. wczesniej była mowa o 2 cyklach, teraz lekarze zastanawiają się nad trzema, mają to jeszcze przemysleć. nie wynika to ze złych wyników, bo markery nie były sprawdzane, właściwie nie wiemy od czego to zależy. chcielibyśmy wiedzieć co nasz ekspert o tym myśli, ile tych bloków powinno być.
drugie pytanie: po pierwszym bloku miał słabe wyniki co przesunęlo o 4 dni 2 blok- Wbc 3,8tys/ul ale Neutr 0,8tys/ul; Plt 70 tys/ul, Hbg w normie, dostał na to Encorton- 10 mg/dzień przez 4 dni, wyniki bardzo się poprawiły neutr 3,8 tys/ul, Plt 300 tys/ul. czy stosowanie Encortonu w takiej sytuacji jest standardowym postępowaniem? po tym bloku ma profilaktycznie dostać zastrzyki pewnie Neupogen- czy tak się w innych ośrodkach robi?
pozdrawiamy serdecznie i czekamy na odpowiedzi
pinka
 
Posty: 7
Rejestracja: 01 Mar 2011, 18:12

Re: nonseminoma IA chemioterapia EP

Postprzez troll » 22 Mar 2011, 23:50

Witam,

Na początek scaliłem Twój nowy temat z poprzednim :)

Generalnie sposobem leczenia nienasieniaka w piwerwszym stopniu jest chemioterapia BEP - 2 kursy. Niestety, żadne znane mi opracowanie nie wspomina o możliwości leczenia tego stopnia chemioterapią EP o czym Was informowałem. Cała reszta, którą piszesz jest już prawdą. Bleomycyna przyczynia się do powstawania złóknień tkanki płucnej a podstawowym i można rzec najważniejszym lekiem jest cisplatyna obecna naturalnie w obu programach (BEP i EP). Generalnie nie mam zdania na ten temat. Nie znajduję żadnych argumentów zarówno za trzema ja i dwoma kursami EP - może jednak z niewielkim wskazaniem na 2x EP ale to tylko moja prywatna opinia. Przekażę pytanie do Tomasza, żeby i on się wypowiedział, może to nieco rozjaśni.
Leczenie wspomagające encortonem jak najbardziej zasadne - płytki bardzo ładnie wzrosły. Włączenie czynnika wzrostu granulocytów (np. Neupogen) również jest wskazane PROFILAKTYCZNIE od drugiego kursu - decyzje bardzo słuszne.

Polecam cierpliwość, pytanie przekazałem.
Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

cron