Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez troll » 09 Gru 2015, 21:00

Witaj,

Na wszystkie odpowiedzi odpowiedź brzmi tak, choć prawdopodobieństwo, że będzie coś nie w porządku jest minimalne. Ja bym zrobił to badanie, zgodnie z resztą z zaleceniem lekarza prowadzącego. Ma to swoje podstawy i jest uzasadnione.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez mimi » 10 Gru 2015, 14:36

Dziękuję za odpowiedzi :) Badanie umówione na przyszły tydzień :)
mimi
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Lis 2013, 12:14

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez mimi » 10 Gru 2015, 15:02

Mam jeszcze jedno pytanie związane z rtg i tk płuc. Według wytycznych obserwacyjnych zaleca się robienie rtg a nie TK,dlaczego? Czy dokładność rtg bardzo różni się od TK? czy oznacza to, że pomimo występujących zmian w płucach tylko TK jest je w stanie wychwycić?
mimi
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Lis 2013, 12:14

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez troll » 10 Gru 2015, 15:17

Witaj,

TK jest w stanie wychwycić mniejsze zmiany niż RTG. Poza tym tworzy obrazy zarówno poglądowe (jak RTG) jak i przekroje, to jest ukazuje ciało w plasterkach. Obrazuje to dokładną lokalizację zmian w przestrzeni. Teoretycznie w RTG w dwóch projektach (przód-tył i bocznej) można określić położenie zmiany w przestrzeni ale jest to metoda mniej dokładna. W końcu TK wykonuje się z użyciem środka kontrastowego a badanie ma 3 fazy - przed podaniem kontrastu, po podaniu kontrastu i faza opóźniona - po częściowej eliminacji kontrastu. Różne zmian (szczególnie w zależności od ich unaczynienia) różnie wyglądają w kolejnych fazach badania. Pozwala to je różnicować od innych zmian o podobnym obrazie a nieraz znacznie odmiennym charakterze (np. zmiany zapalne ze zmianami nowotworowymi). To zasadnicze i najważniejsze różnice.

Stąd wniosek, że badanie RTG, jako prostsze, tańsze i łatwiej dostępne może z powodzeniem służyć do rutynowej oceny na zasadzie są zmiany/nie ma zmian. W przypadkach wątpliwych lub po wykryciu zmian w RTG, dokładna ocena powinna być dokonana za pomocą badania TK z podaniem środka kontrastowego.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez mimi » 10 Gru 2015, 15:28

Dziękuję bardzo- odezwę się po tym TK klatki- jeżeli tam nic nie będzie, to pozostanie wielka niewiadoma z powodu "skaczącego" afp. Wszystkie badania ( jądro,wątroba,jama brzuszna) są ok i nic nie wskazuje na cokolwiek co powodowałoby fakt,ze afp żyje sobie własnym życiem.

Pozdrawiam :)
mimi
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Lis 2013, 12:14

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez romi » 10 Gru 2015, 23:52

Witam
Tym AFP nie przejmuj się Jeśli nie ma innych przesłanek że dzieje się coś złego to widocznie podwyższony poziom AFP jest dla tego osobnika normą. Zresztą przyjmuje się, że AFP do 15 jest ok.
Mój syn ma AFP na poziomie 12 i tak jest cały czas kilka lat. Widać ten typ tak ma. Nawet w czasie i po chemioterapii AFP był powyżej przyjętej normy. Np. w COI przyjęto normę AFP na poziomie 8.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez mimi » 14 Gru 2015, 13:33

Dzięki Romi, czytałam już wcześniej historię Twojego syna i chyba należy uznać,że zarówno on jak i mój mąż mają taka naturę :) W czwartek mamy TK płuc,mam nadzieje,że tam nadal wszystko ok. Pozdrawiam :)
mimi
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Lis 2013, 12:14

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez mimi » 17 Gru 2015, 14:33

Witam, odebraliśmy dzisiaj wyniki TK:

w segmencie IX obu płuc drobne mikro guzki położone obwodowo o średnicy nie przekraczającej 4 mm.
Niewielki guzek podpłucowy 4.5 mm w segmencie VI płuca prawego. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych.
We wnękach i śródpiersiu zmian o charakterze guzowatym nie uwidoczniono.
Powieszonych węzłów w okolicach śródpiersia nie stwierdza się.
tchawica i oskrzela główne oraz płatowe prawidłowe.
aorta piersiowa nieposzerzona. Sylwetka serca prawidłowa.
Płynu w jamach opłucnowych nie stwierdza się.
Struktury kostne bez ogniska patologicznego, zagęszczenia lub rozrzedzenia struktury.

Wnioski : pojedyncze drobne mikroguzki najpewniej pozapalne w miąższu obu płuc. Wielkość stacjonarna w stosunku do badania TK z lipca 2013 roku.

TK jamy brzusznej czyste, płuca też, wątroba ok, więc rozumiem,że uznać należy iż mój mąż ma naturalnie podwyższone AFP czy jeszcze robić jakieś badania?
mimi
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Lis 2013, 12:14

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez mimi » 18 Lip 2016, 17:29

Cześć, mam pytanie dotyczące kontroli- właśnie minęły 3 lata od rozpoczęcia leczenia mojego męża które zakończyło się w październiku 2013 roku.
System kontroli wygadał następująco :

Rok 2014
- TK Jamy brzusznej co trzy miesiące
-Markery co 3 miesiące
- usg jadra co 3 miesiące ( sa mikrozwapnienia stad częsta kontrola)
- RTG płuc co pół roku (mąż nie miał przerzutów na płuca)

rok 2015-
- TK w czerwcu i grudniu
- markery co 3 mi
- usg jadra co 3 miesiące
- RTG płuc w czerwcu, w grudniu TK płuc ( lekarz chciał sprawdzić w związku z niestabilnym afp na granicach normy)

Czy kontrole są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi? Kiedy powinien mieć zrobiony następny tomograf jamy brzusznej?

W 2016 roku tk powinno byc pod koniec czerwca ale lekarz nie dał skierowania, markery i jądro kontrolowane co 3 mieisace.
mimi
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Lis 2013, 12:14

Re: Z podziękowaniem dla Was-nasza historia

Postprzez romi » 18 Lip 2016, 19:15

Witam
W zasadzie jest zgodne z wytycznymi, ale trzeba brać pod uwagę uwarunkowania danego pacjenta. W Waszym przypadku zasadne byłoby TK co pół roku ze względu na to AFP (lepiej dmuchać na zimne).
Zapytajcie lekarza kiedy przewiduje badanie TK i czemu wydłuża okres między badaniami. Jeśli uzasadni to szkodliwością badania, to jest to pewien argument, choć nie do końca merytoryczny w odniesieniu do choroby. A może przedstawi inne powody.
Natomiast Wy sami możecie wykonać USG brzucha, choć to badanie jest znacznie bardziej subiektywne niż TK. Dlatego powinien je wykonać doświadczony lekarz radiolog. Nie jest to badanie inwazyjne i można je wykonać prywatnie bez skierowania.
Czas obserwacji liczy się od końca leczenia, także trzeba dodać trzy miesiące.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości