Guz w jądrze prawym

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz w jądrze prawym

Postprzez JerryGarcia » 20 Mar 2014, 19:28

Witam serdecznie koledzy i koleżanki forumowicze.
Opiszę swój przypadek. W kwietniu skończę 21 lat, jestem studentem. :)
Na początku lutego (bądź samym końcem stycznia) zauważyłem coś małego na moim prawym jądrze tuż przed snem - pamiętam jak dziś,jak bardzo się przestraszyłem. Ale na początku wyparcie się choroby i przejście do porządku dziennego.
Lecz w środę 19 lutego postanowiłem,że tak być nie może i już na drugi dzień udało mi się dostać do urologa. Odrazu usg i natychmiastowo zlecone markery nowotworowe oraz RTG klatki piersiowej. Markery jak i RTG okazało się ujemne. Na początku lekarz powiedział,żebym zgłosił się za 3 miesiące, lecz chyba coś go pikło i za chwile powiedział - przyjdź do mnie za miesiąc, powtórzymy markery.
Niestety, albo stety przez to że jestem przewrażliwiony jądro często samobadałem i rozbolało mnie w jeden dzień (i był to jedyny dzień kiedy mnie bolało przy dotyku) więc postanowiłem pójść do lekarza wcześniej.
6 marca kiedy przeszedłem aby ponownie wykonać usg lekarz powiedział,że pokazywał zdjęcia kolegom z oddziału i połowa była za, a połowa przeciw usunięciu jądra.
13 marca zbadał mnie szef oddziału i powiedział "ja bym usunął - czasem z dwojga złego lepiej usunąć zdrowe, niż oglądać jak rozwija się nowotwór"
I oto 26 marca czeka mnie operacja usunięcia jądra prawego z dostępu pachwinowego. Badania krwi porobione, w poniedziałek spotkanie z anestezjologiem.
Chciałbym się Was zapytać, czy ujemne markery są charakterystyczne dla danego typu nowotworu jądra? Oraz chciałem zapytać,czy trochę za długo nie zwlekaliśmy z operacją?
Dalszy przebieg leczenia będę opisywał tutaj ;)
Pozdrawiam!
JerryGarcia
 
Posty: 40
Rejestracja: 20 Mar 2014, 19:06

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez romi » 20 Mar 2014, 20:38

Witam
Nowotwory jądra wytwarzają charakterystyczne dla siebie markery (zawsze bada się trzy AFP, LDH i bHCG), jednak są przypadki kiedy mimo obecności nowotworu markery są w normie, jak również zdarza się, że mimo podwyższonej wartości jednego z markerów nowotworu nie ma. Dlatego, a może przede wszystkim wykonuje się badanie USG i doświadczony urolog potrafi z całą pewnością potwierdzić lub wykluczyć nowotwór. Oczywiście są przypadki (rzadkie) gdzie "na dwoje babka wróżyła", ale jeśli jest uzasadnione podejrzenia raka to należy jądro usunąć. W Twoim przypadku taka decyzja została podjęta przez gremium lekarzy i należy domniemywać, że były do tego podstawy. Możesz jeszcze zweryfikować diagnozę w innym ośrodku przez innego lekarza.
Jeśli zdecydowałeś się na zabieg to badanie histopatologiczne da odpowiedź na wszystkie pytania. Może się okazać, że nowotworu nie ma czego Ci życzę.
Istnieje jeszcze opcja biopsji, ale w przypadku podejrzenia nowotworu jądra nie jest ona dopuszczalna ze względu na możliwość rozsiewu. Napisz skąd jesteś i gdzie się leczysz.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez JerryGarcia » 20 Mar 2014, 20:52

Serdecznie dziękuje za odpowiedź ;)
Jestem z Krakowa, a rozpoznania dokonano w Szpitalu im. Rydygiera.
Jestem zdecydowany na zabieg.
JerryGarcia
 
Posty: 40
Rejestracja: 20 Mar 2014, 19:06

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez troll » 21 Mar 2014, 01:37

Witaj,

A miałeś robione badanie USG?

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez JerryGarcia » 21 Mar 2014, 08:42

Chodzi o badanie usg jąder? Bo tylko takie miałem.
JerryGarcia
 
Posty: 40
Rejestracja: 20 Mar 2014, 19:06

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez troll » 21 Mar 2014, 10:11

Tak, dokładnie, USG jąder :) Jaki jest wynik (opis) tego badania jeśli masz takowy?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez JerryGarcia » 21 Mar 2014, 17:35

Niestety nie posiadam opisu usg, wszystko było robione na szybko i konsultowane odrazu, bez wystawiania opisu.
Jeśli można, to z chęcią prześlę zdjęcia usg poprzez prywatną wiadomość lub mail. ;)
JerryGarcia
 
Posty: 40
Rejestracja: 20 Mar 2014, 19:06

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez JerryGarcia » 22 Mar 2014, 03:41

Niestety stało się to czego się obawiałem,czyli zaczęły mnie boleć plecy oraz w okolicach krzyża zauważyłem obustronnie powiększone węzły chłonne. :(
Proszę o podpowiedź co powinienem teraz zrobić (we wtorek mam mieć usuwane jądro),jaki schemat postępowania przyjąć,żeby wygrać z tym ścierwem. Jak bardzo zmniejszają się rokowania przy przerzucie do węzłów?
JerryGarcia
 
Posty: 40
Rejestracja: 20 Mar 2014, 19:06

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez romi » 22 Mar 2014, 11:02

Witam
W zdecydowanej większości przypadków nowotworów jądra pierwszym krokiem jest jego usunięcie. Twój ból pleców niekoniecznie musi mieć związek z chorobą nowotworową.
Poza tym takie bóle występują w dość zaawansowanych stanach choroby, a z Twojej relacji wynika, że lekarze nie są pewni czy to faktycznie jest nowotwór.
Rokowanie o które pytasz zależy od wielu czynników i przerzuty do węzłów chłonnych są tylko jednym z nich. Wyniki badań markerów, opis histopatologiczny i badania obrazowe (TK, RTG) pozwalają na określenie stopnia zaawansowania, a co za tym idzie rokowania. Tutaj masz dokładny opis.
viewtopic.php?f=15&t=8
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz w jądrze prawym

Postprzez JerryGarcia » 22 Mar 2014, 11:52

Dziękuje za odpowiedź.
Narazie wiem tylko,że RTG klatki było czyste, oraz z tego co pamiętam miałem zlecone do zrobienia 3 markery (choć na skierowaniu do usunięcia jądra były napisane 2) i również były ujemne. Jedyne co mnie martwi to czas... Od pierwszej wizyty, do operacji minie ponad miesiąc (19.02 - 26.03). :(
Guz wielkości około 1 cm.
JerryGarcia
 
Posty: 40
Rejestracja: 20 Mar 2014, 19:06

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości