Guz w Jądrze

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz w Jądrze

Postprzez jack86 » 16 Mar 2011, 17:02

Witam
Mam 25 lat.
Z początkiem marca 2011 wyczułem u siebie guz na jądrze. Niezwłocznie udałem się do lekarza urologa. Po wstępnym badaniu ogólnym lekarz stwierdził że jest to guz poza jądrem. Ale badanie USG pokazało że guz jest w jądrze. Widząc te wyniki lekarz urolog od razu skierował mnie do szpitala na wycięcie jądra, podejrzewając raka. Nie stawiłem się do szpitala i zacząłem badać sprawę. Okazało się że znajomy znajomego miał podobną sprawę. Po kontakcie z nim znalazłem lekarzy z karkowa. Po dwóch wizytach, na podstawie markerów we krwi i badania USG doktor stwierdził że nie ma podstaw do tego aby twierdzić że jest to rak jądra i zaleca mi usunięcie tylko guza jądra. Ponieważ z różnych informacji dowiedziałem sie że taka metoda jest nie praktykowana i ponosi za sobą możliwe komplikację nie wiem co robić. przesyłam jeszcze moje wyniki z USG oraz markery. Bardzo proszę o pomoc w kwestii: czy tylko z tych badań można stwierdzić działania usunięcia tylko guza z jądra i z czym się to wiąże w późniejszym leczeniu i czy znacie państwo takie przypadki.
Moje wyniki:
USG.
Jądro prawe o wym. ok.5,1 cm x 2,2cm, jądro lewe ok 5cm x 2cm. Echostruktura prawego jądra jednorodna, bez widocznych zmian ogniskowych. W dolnej części lewego jądra guz o średnicy 1,6cm o niejednorodnej echogeniczności. Najądrza obustronne o prawidłowym obrazie. Nie stwierdza się zwiększonej ilości płynu pomiędzy osłonkami jąder. W lewej pachwinie pojedyńcze węzły chłonne o wym. podłużnym do 1,6cm, o zachowanej prawidłowej echostrukturze. w prawej pachwinie nieliczne drobne węzły chłonne o wym. podłużnym do 0,9cm.
Markery; Żaden marker z krwi nie zbliża sie do górnej granicy i żaden nie wybiega poza normę wszystkie są standardowe.
Dziękuję z góry za opinię w mojej sprawie.
jack86
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 Mar 2011, 16:35

Re: Guz w Jądrze

Postprzez Marek » 16 Mar 2011, 20:26

W przypadku ewidentnego stwierdzenia guza jądra leczeniem z wyboru jest orchidektomia (usunięcie) całego jądra poprzez cięcie w pachwinie.
Podczas ewentualnej operacji usunięcia samego guza istnieje duże ryzyko "rozsiania" nowotworu, bądź też niekompletne usunięcie guza.

Markery mogą , ale wcale nie muszą być podwyższone w przypadku raka jądra.
Marek
 
Posty: 17
Rejestracja: 13 Sty 2011, 15:36

Re: Guz w Jądrze

Postprzez mała_żonka » 16 Mar 2011, 22:57

Nie odważyłabym się nazwać lekarza niekompetentnym, ale nic innego nie ciśnie mi się na usta;/. Przykład z życia?
Nasze markery:
bHCG - 0
AFP - 1,54 U/ml
LDH - 202 IU/l
czyli wszystko w absolutnej normie, nawet nie w górnej granicy, a w histopatologii był to rak - nasieniak.Także biegusiem na cięcie, tak bym radziła! Jedno jądro nie obniża sprawności seksualnej ani rozrodczej, a nowotwory jądra są wysokozłośliwe i mają tendencję do szybkich przerzutów. Zazwyczaj orchidektomię robi się szybko po stwierdzeniu guza, bo każdy niemalże dzień jest ważny.

Niech się jeszcze Troll wypowie, ale jak dla mnie nie ma na co czekać...
mała_żonka
 
Posty: 28
Rejestracja: 30 Sty 2011, 00:53

Re: Guz w Jądrze

Postprzez troll » 16 Mar 2011, 23:52

Witam serdecznie,

Przede wszystkim na wstępie potwierdzam to co napisali Marek i mała_żonka. Już stwierdzenie patologicznej masy w obrębie jądra w badaniu palpacyjnym stanowi wskazanie do usunięcia zajętego jądra w całości, z dostępu pachwinowego. Badanie USG może dodatkowo posłużyć do potwierdzenia diagnozy, w tym przypadku nie pozostaje nic innego jak niestety (albo stety) usunąć zajęte jądro (orchidektomia).
Usunięcie tylko guza jest stosowane w dużych, wysokospecjalistycznych ośrodkach jako metoda leczenia obustronnego nowotworu jądra (lub przeciwległego jądra po wcześniejszym leczeniu) aby zachować funkcję endokrynną - jest to jednak postępowanie obarczone wysokim ryzykiem powikłań, stosowane tylko w ściśle określonych przypadkach - zwykle w przypadku bardzo małych, obwodowo położonych zmian. U Ciebie leczeniem z wyboru powinna być więc orchidektomia.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 30 gości