Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez grubybaton » 04 Sie 2014, 21:53

Spokojnie chemia to nie koniec świata (wiem z autopsji). Teraz zdrowo się odżywiaj i głowa do góry.
Awatar użytkownika
grubybaton
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 15:50
Miejscowość: Długa Szlachecka

Nasieniak (seminoma) T1N1M0N0 - IIA

Postprzez Andreas » 06 Sie 2014, 09:21

No więc wszystko jasne, ostateczne rozpoznanie T1N1M0N0, stan zaawansowania IIA.
Od poniedziałku ląduje na chemioterapii 4xEP (jako nałogowy palacz) w Magodencie, być może będę miał okazję kogoś znajomego z forum spotkać.
Pozdrawiam
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez m9nika » 06 Sie 2014, 13:12

Witam
Może będzie okazja rzucić palenie ;)
Ponieważ będziesz w bardzo dobrych rękach to tylko mogę życzyć powodzenia w czasie leczenia i obyś miał jak najmniej skutków ubocznych. Odzywaj się jak się sprawy mają, oczywiście jak będziesz miał na to siły.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez Andreas » 11 Sie 2014, 15:43

Na to właśnie liczę, że będzie okazja na rzucenie palenia.
Po wstępnych kroplówkach leci etopozyd 199 mg.
Edit: Teraz leci już cisplatyna 40mg - trochę te wpisy traktuje jako notatnik, aby potem móc odtworzyć dawki jakie dostałem.
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez Andreas » 25 Sie 2014, 10:50

Dopiero teraz zebrałem się do zrobienia wpisu.
Najpierw szczegóły,jak pisałem wcześniej chemioterapia 1 kurs EP: DDP 20mg/mkw, VP-16 100 mg/mkw
leczenie wspomagające dexamethsaonum 8 mg iv, Ondasetron 8 mg iv, PWE 1500 ml, 5% Glukoza 500 ml, PWE 1000 ml, 20% mannitol 125 ml.

Ogólnie chyba dobrze to zniosłem, trochę osłabienie, trochę nudności, mały ból gardła, po pobycie w szpitalu nie używałem już środków przeciwymiotnych, apetyt wrócił i funkcjonuje w miarę normalnie, chodź trochę się oszczędzam.
Nie dostałem wyników badań które robiono mi na wejściu (morfologia, kreatynina, markery, ALAT, ASPAT i inne) - podobno w normie, a piątek 15 sierpnia było takie zamieszanie że nie zwróciłem uwagi że nie mam ich w wypisie.

W Magodencie okres wakacyjno urlopowy, więc trochę zamieszania, kolejki, bo mimo tego okresu chyba nie zmniejszyli liczny osób którzy są przyjmowani na odział, albo na dzienną chemioterapię, każde wolne łóżko jest szybko wykorzystywane.

Opieka, nie mając właściwie porównania, uważam że na w miarę dobrym poziomie, zdarzały się super ekipy pielęgniarskie, ale były też z takim średnim podejściem. Jedzenia szpitalne to nie rewelacja, ale jakoś dało się coś przełknąć.

Piątego dnia pobytu już psychicznie miałem dość tych kroplówek i nie moglem się doczekać kiedy mi się ostania skończy i będę mógł wyjść.

A teraz pytania:
1. Podczas podawania różnych kroplówek (wiadomo najpierw nawadniające z lekami osłonowymi, po drodze jakieś inne) przez dwa pierwsze dni najpierw podawano mi etopozyd, a potem cisplatynę, a potem w innej kolejności. Wiem że na działanie etopozydu mogą w większym lub mniejszym stopniu wpływać inne cytostatyki, czy w przypadku tego konkretnego typu chemioterapii ma wpływ kolejność podawania cytostatyków i jest to jakoś opisane w szczegółowych procedurach czy też nie?
2. Cały kurs - wszystkie kroplówki przez pięć dni, miałem podawane na jednym wkuciu wenflonu - nie było potrzeby zmiany. Nie mam jakiś większych objawów, że ta żyła jakoś został zbytnio obciążona (chociaż taka mała gulka jest) . Moje pytanie czy to dobrze, czy jednak warto zmieniać wkłucia?. Drugie z tym związane zagadnienie - na czwartek umówiłem się na wszczepienie portu, ale tak się zastanawiam czy jest to zasadne skoro dobrze mi idzie z wenflonem i czy nie będzie potem za dużo zachodu z jego przepłukiwaniem i itp - co o tym sądzicie i co doradzacie?.
3. Lekarz który się mną opiekował i mnie wypisywał (doktor Sarosiek właśnie szedł na urlop) stwierdził że nie ma sensu robić morfologii przed następnym kursem i że po tej chemii nie powinna ona spaść na tyle aby nie rozpocząć następnego kursu, tak więc jestem zapatrzony w skierowanie na następny kurs na 1 września i badania krwi przed przyjęciem, a może jednak powinienem zrobić sobie wcześniej badania i jakie?

Pozdrawiam
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez troll » 25 Sie 2014, 11:33

Witaj,

W planie masz 4xEP. Są tacy co przejadą na wenflonach trzy rzuty chemioterapii i dają radę ale jest to katorga. Port to zdjęcie z siebie problemu wkłuć, które z każdym kolejnym kursem robią się trudniejsze. W trakcie chemioterapii EP otrzymujesz też dużo płynów stąd wydaje mi się, że decyzja o wszczepieniu portu jest racjonalna. Oczywiście ostateczne zdanie masz Ty.
Podawanie etopozydu i cisplatyny może odbywać się naprzemiennie. Fakt, w przypadku innych cytostatyków kolejność ich podawania może mieć znaczenie. W tej parze nie ma znaczenia.
Możesz zrobić morfologię w 7-8 dniu po zakończeniu pierwszego kursu. Mniej więcej wtedy następuje nadir tzn. największy spadek parametrów krwi obwodowej - będzie to dobry czas, żebyś sam sobie skontrolował morfologię + rozmaz mikroskopowy. Skierowanie ma OBOWIĄZEK wystawić Ci lekarz POZ na podstawie wypisu z pierwszego kursu.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez Andreas » 28 Sie 2014, 19:12

No i nie udało się portu wszczepić. Jak dziś przyszedłem i zrobili mi morfologie to zatrzymali mnie w szpitalu, bo tak spadły neutrolfile.

Morfologia krwi
leukocyty 2,7 tys/ul (4:10)
erytrocyty 4,35 mlm/ul (4,5:6)
hemoglobina 13,1 g/dl (14:18)
hematokryt 38,9% (40:54)
MCV 89,4 fl (80:95) MCH 30,1 pg (27:34)
MCHC 33,7 g/dl (30:35)
płytki krwi 85 tys/ul (150:350)
RDW-CV 12 % (11,5:15,5)
MPV 9,4 fl (7,4:10,4) P-LCR 20,5
PCT 0,082 % (0,12:0,36)
neutrofile # 0,20 tys/ul (1,8:7)
limfocyty # 2,20 (0,8:4,5)
monocyty # 0,30 tys/ul (0,1:0,8)
gran. kwasochłonne # 0,06 tys/ul (0,04:0,5)
bazofile # 0,01 tys/ul
neutrofile % 7,2% (45:70)
limfocyty % 79,4 % (20:45)
monocyty % 10,8 % (3:8)
gran. kwasochłonne % 2,2 % (1:5)
bazofile % 0,4%
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez Andreas » 03 Wrz 2014, 08:50

Krótkie uzupełnienie, w sobotę 30.08 wyniki się poprawiły - neutrofile skoczyły z 0,22 na 1,03 tys / ul (1,8:7), płytki na 99 tys. / ul (150:350).
Miałem gorączkę (38,5 i takie odczucie jak przy grypie (profilaktycznie coś na zbicie temperatury i antybiotyk).
Od czwartku do niedzieli miałem właczony Neupgen 48 mln 1 x 1 sc
Nie mam wyników z poniedziałku, ale jak lekarz przekazał na tyle poprawiło się, że chemia planowo została właczona w poniedziedziałek (EP) a Neupgen wyłączony.
Samopoczucie chyba nawet lepsza jak podczas pierwszego kursu.

Pozdrawiam
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez m9nika » 03 Wrz 2014, 10:39

Witam
To znaczy być w dobrych rękach specjalisty, sytuacja została opanowana i dalsze leczenie jest rozpoczęte planowo :) a wiadome jest, że każde przesuwanie cyklu zmniejsza jego skuteczność.
Mój mąż tez przechodził cykl EP i zawsze pierwszego dnia bywało lepiej niż w następnych dniach, ale wiadomo każdy ma inny organizm.
Pamiętaj by pić dużo wody ;)
Trzymaj się dzielnie!
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Orchidektomia i co dalej - Warszawa

Postprzez BEST » 09 Wrz 2014, 21:30

Witam
Proszę o odpowiedź, czy konieczne jest/było wycięcie węzła chłonnego ? czy chemia załatwi problem. Jestem po operacji usunięcia jądra z powiększonym węzłem chłonnym, więc sytuacja bardzo podobna. To że będzie konieczna chemia już wiem, ale co z węzłem ?
Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź
BEST
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 Wrz 2014, 21:24

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

cron