Guz jp T3 N2 Mx i jl T2 Nx Mx

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 04 Paź 2017, 07:38

Witam.
A ja nadal sobie czekam na badanie PET, ale dowiedziałem się, że będę je miał w następnym tygodniu.
Wczoraj byłem u onkologa z nowymi wynikami markerów które nie są za ciekawe :/
Dodam jeszcze, że od kilku tygodni pobolewa mnie to jądro i pod żebrami z lewej strony.
Miałem nawet przepisane Cipronex 500, Nimesil , ale jak skończyłem brać to ból i tak powrócił, nie chce się też za bardzo faszerować lekami.
Wyniki z 29.09.2017
LDH w surowicy 295,0 IU/L [135,0-250,0] H
AFP 4,66 ng/ml [0,00-7,00]
B-hCG 280,20 mIU/ml H

Sam już nie wiem co o tym myśleć wszystkim, lekarz twierdzi, że nie są pewni do końca czy to jądro produkuje te markery czy jeszcze gdzieś coś jest nie tak dlatego muszę czekać na tego PETa, próbował nawet to przyśpieszyć, ja też wydzwaniałem , ale trzeba czekać...
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez tobson85 » 04 Paź 2017, 08:24

Hej,
kiedy jest PET zaplanowany?
Wg mnie nie ma co już zwlekać z wdrożeniem leczenia!
Skontaktuj się jak najszybciej z dr Sarosiekiem i podaj mu aktualne markery. Bhcg idzie szybko w góre, dlatego trzeba szybko działać.
Trzymaj się i pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 04 Paź 2017, 08:55

Hej.
Prawdopodobnie PET bedzie koło poniedziałku.
Mailowo moge się skontaktowac lecz niestety nie pojade do Warszawy bo jest to za duża odległość i nie na naszą kieszeń taka podróż.
Pozdro
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez tobson85 » 04 Paź 2017, 09:15

Hej
to napisz do dr Sarosieka maila i poproś o opinię.
Jeśli Warszawa nie wchodzi w grę, to bliżej będziesz miał do dr Huras w Częstochowie:
viewtopic.php?f=5&t=1362&p=28764#p28764
Zadzwoń tam i umów się na wizytę. To bardzo ważne, żebyś zadziałał teraz szybko i żeby lekarz, u którego będziesz się leczył, znał się dobrze na rzeczy.

Nawet jesli PET będzie wykonany w poniedziałek tak jak mówisz (bo z tego co rozumiem, to termin nie jest jeszcze potwierdzony), to na wynik będziesz pewnie musiał trochę poczekać. A bHCG idzie szybko w górę i to ewidentny sygnał, żeby niezwłocznie wdrożyć leczenie.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 04 Paź 2017, 09:20

Hej,
Z tego co pamiętam to FiveO pisał do dr Sarosieka, który decyzje o dalszym postepowaniu uzależnił od wyniku badania PET. W związku z tym może warto zaczekać te kilka dni. Choć rzeczywiście tempo wzrostu wartości BHCG jasno przemawia za nowotoworem. Pytanie tylko czy to drugie jądro czy wznowa w innej lokalizacji. Odpowiedź na to pytanie jest istotna w kwestii dalszego postepowania i bez wyniku PET się tu chyba nie obejdzie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez tobson85 » 04 Paź 2017, 09:25

Hej Marcin
jestem trochę innego zdania, po najnowszych wynikach markerów.
Dr Sarosiek pytał o termin PET, nie wiem czy był świadomy, że termin oczekiwania na to badanie będzie długi.
Od tamtego czasu upłynął już miesiąc, a obecny lekarz dalej pozostawia FiveO w zawieszeniu.
Tu trzeba działać szybko i dobrze, żeby FiveO był jak najszybciej przyjęty na oddział i żeby na oddziale szybo wszystko wyjaśniono i wdrożono leczenie.
pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 04 Paź 2017, 09:35

Tak pisałem do dr Sarosiek dzisiaj też napisałem i przedstawiłem jak sprawa wygląda, czekam na odpowiedz.
Jakbym miał jeszcze jedno jądro w zapasie sam bym skłaniał lekarzy tnijcie, ale wizja brania testosteronu do końca życia jakoś mnie przeraża mam dopiero 27 lat...
PET będzie przydatnym badaniem bo pozwoli spojrzeć z szerszej perspektywy, a nawet jeśli będę operowany zawsze będzie się do czego odnieść takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez tobson85 » 04 Paź 2017, 09:57

Hej
to że trzeba wszystko dobrze wyjaśnić, zanim się podejmie następne kroki związane z leczeniem jest sprawą bezdyskusyjną i się z Tobą zgadzam w 100%. Chodzi tutaj jednak o czas, który działa niestety na niekorzyść.
Nie wiem czy już jest pewne, że PET będzie w poniedziałek. Jeśli nie jest to pewniak, to czekanie, czy bedzie to ten poniedziałek czy następny, będzie wg mnie stratą cennego czasu. Chodzi tu o Twoje zdrowie i życie. Dlatego należy dążyć do jak najszybszego wyjaśnienia sprawy.
Jako że leczenie tak czy inaczej trzeba będzie wdrożyć, to w przypadku długiego oczekiwania na badania można by Cię przyjąc na oddział i na oddziale przeprowadzić niezbędne badania, żeby wszystko szybciej wyjaśnić - takie jest moje zdanie.
Czy wpisuje się to w realia polskiej służby zdrowia to tego nie wiem. Jednak mam wrażenie, że Twoj lekarz każe Ci zbyt długo czekać, a można by już działać.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mania69 » 04 Paź 2017, 10:11

Hej,

Chciałam odnieść się do tego co napisał wcześniej Marcin: cyt. " Poza tym PET nie jest dobrym badaniem w diagnozowaniu nowotworów jądra. Można nim oceniać jedynie nasieniaki i to głównie na etapie oceny efektów leczenia.". Od kiedy czytam forum, taka opinia przekazywana jest z ust do ust i sama jej uległam, dlatego -choć mieliśmy możliwość wykonania przez rok trwającej obserwacji badania PET od ręki- nie skorzystałam, uznając to badanie za niediagnostyczne w nienasieniaku- raku zarodkowym. Kiedy po roku obserwacji (m.in. naprzemiennie RTG i TK płuc), na RTG wyszedł cień, potwierdzony w TK jako guz płuca (53x18 mm), lekarz prowadzący skierował syna na PET. Na wyrażoną w oparciu o informacje z forum wątpliwości co do zasadności PET (tym bardziej, że czas gnał), doktor wyjaśnił, że z nienasieniaków potworniak "nie świeci", a rak zarodkowy będzie świecił cyt. "jak choinka". Tak też zresztą się okazało, z tym, że zdążył urosnąć do 55x35 mm. Następnie wykonano bronchoskopię. Wynik: w pobranym materiale martwe masy nowotwororu niedrobnokomórkowego, co z powiązaniu z uprzednim rakiem zarodkowym jądra i dynamiką wzrostu wskazuje na przerzut raka zarodkowego do płuc. No więc jak właściwie jest z wartością diagnostyczną PET? Z opisanego naszego doświadczenia i wypowiedzi lekarza wynika, że PET jest jak najbardziej diagnostyczny w nienasieniakach, poza potworniakiem.

Pozdrawiam, Mania
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 04 Paź 2017, 11:53

Witajcie,
Poniżej kilka opinii dotyczących zasadności stosowania PET w przypadku nienasieniaków:
Opinia dr Maczkiewicza eksperta Forum:
W przypadku nienasieniaków TK Uznano za standard. Brano pod uwagę czułość, specyficzność, dodatnią wartość predykcyjną, ujemną wartość predykcyjną, dostepność badania i jego cenę.
W opcji nienasienak po chemioterapi PET nie ma sensu i nie ma zastosowania. W opcji nienasieniak przed/bez chemioterapii, przy tzw. blipach (skokach) markera i przy znacznie nasilonym niepokoju pacjenta (bez chth - nienaruszona biologia potencjalnego guza i potencjalna możliwość gromadzenia znacznika) PET może okazać się pomocny szczególnie, że w tym przypadku guza o mieszanej, niedojrzałej histologii.
Opinia Figaro w tej samej dyskusji:
PET jest badaniem czułym i podwyższony wychwyt znacznika mogą dawać też zmiany nienowotworowe (np. zapalne). Jeśli wykonamy jest PET z powodu niepokoju pacjenta, to paradoksalnie ten niepokój się może niepotrzebnie zwiększyć (np. z powodu opisania jakichś węzłów np. szyjnych, kompletnie niezwiązanych z chorobą nowotworową).

Zatem w przypadku nienasieniaków (prócz potworniaków) badanie PET może być stosowane w przypadku próby lokalizacji zmian pierwotnych czyli u pacjentów przed leczeniem systemowym. Jednak to badanie nie daje zwykle większej wiedzy niż klasyczne TK, i (tu cytat Troll): „Ale daje kilka kolejnych siwertów zupełnie niepotrzebnych... Jestem ciekaw jak się mają do tego zasady ochrony radiologicznej”. Jak widzicie zdania są podzielone, ale w sytuacji takiej jakiej jest FiveO PET jest wart wykonania.

Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości