Rak jądra z przerzutem do węzła chłonnego, konsultacja przyp

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez romi » 10 Wrz 2015, 22:46

Witam
Ilość kursów chemii nie jest kwestią uznaniową przez lekarza tylko wynika ze ściśle określonych przesłanek i stanu zaawansowania, także trzeci kurs musi zostać podany i już. Nawet jeśli TK czy PET? nie wykazałoby zmian to trzeci kurs musi być podany.
Podwyższone LDH nie jest powodem do jakichkolwiek działań jeśli nie przekracza 1,5 wartości referencyjnej. Podczas chemioterapii w organizmie dzieją się różne rzeczy nie zawsze do końca wyjaśnione i podwyższone LDH może być właśnie taką reakcją.
Badanie PET może służyć do oceny leczenia w ściśle określonych przypadkach (nasieniaków), natomiast nie powinno być nadużywane, a już tym bardziej nie w trakcie leczenia.
Czy będzie potrzebne po zakończeniu chemioterapii to powinien umieć ocenić lekarz, niestety niewielu jest lekarzy którzy to potrafią i często to badanie jest wykonywane bez potrzeby. Właśnie dowodem tego jest to co napisałaś o sugestii wykonania badania PET, szczególnie że P. ma nowotwór zaliczany do grupy nienasieniaków i w tym przypadku PET nie ma zastosowania.
Jak wcześniej zauważył Troll nie ma powodu żeby stwierdzić że chemia nie działa, to będzie można ocenić po zakończeniu leczenia. Teraz trzeba zacisnąć zęby i przejść przez trzeci kurs.
Będzie dobrze.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez troll » 10 Wrz 2015, 23:47

Witaj,

Gdzie jest prowadzone leczenie? To, wbrew pozorom, bardzo ważna informacja... Chemioterapia powinna być podawana za wszelką cenę w pełnym założeniu. Jeśli istnieją przeciwwskazania do podawania bleomycyny czy innych składników chemioterapii, można włączyć inny program, w Waszym przypadku na przykład podać 4 pełnowartościowe kursy EP zamiast 3 x BEP. Jest to opcja równoważna a wykluczająca możliwość wystąpienia powikłań po bleomycynie.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 11 Wrz 2015, 09:31

Leczenie jest prowadzone w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Czy inny schemat leczenia można włączyć w trakcie? Tak jak pisałam dzisiaj P. rozpoczyna kolejny kurs BEP.
Rozumiem, że na ten moment PET nie jest dobrym pomysłem, a będzie można o nim myśleć po zakończeniu leczenia. Rozumiem też, że LDH nie jest powodem do (dużego) niepokoju. A co z węzłami krezkowymi? Czy możemy ufać wyjaśnieniom lekarza?
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez Adrian1975 » 11 Wrz 2015, 21:15

cześć,

PET jest dobry i czasem wskazany do ocenienia leczenia nasieniaków ale jest wykonywany - z tego co pamietam u siebie - po 4 tygodniach po chemioterapii i nie wcześniej. Jak widać chociażby po markerach to chemia działa na komórki rakowe, więc, jak napisał Romi, zaciskamy zęby i jedziemy na trzeci kurs a wyzdrowienie jest w zasięgu ręki. Mój podpis i wielu innych z forum jest świadectwem, że tego diabła da się pokonać.
Ostatnio edytowany przez Adrian1975, 11 Wrz 2015, 22:21, edytowano w sumie 1 raz
Adrian
seminoma testis PT1, 4BEP w DCO, obecnie pod kontrolą w Krotoszynie
Awatar użytkownika
Adrian1975
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1009
Rejestracja: 01 Paź 2012, 19:00
Miejscowość: Trzebnica,DLN

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez romi » 11 Wrz 2015, 21:43

Witam
Do oceny po leczeniu nasieniaków. Dla nienasieniaków PET nie ma zastosowania.
viewtopic.php?f=5&t=192
- Badanie PET-CT jest nieprzydatne w pierwotnej diagnostyce nowotworów jądra (przed leczenia).
- Badanie PET-CT jest nieprzydatne w diagnostyce nienasieniaków.
- Badanie PET-CT może służyć do oceny odpowiedzi na leczenie nasieniaków ale tylko u ściśle wybranych chorych i w ramach leczenia w doświadczonym ośrodku.


troll napisał(a):Za to brak rutynowych wskazań w nienasieniakach wynika z faktu, że czułość i specyficzność jest za niska aby opierać się tylko na tym badaniu. Po prostu u wielu chorych badanie może przynieść więcej złego niż dobrego...


viewtopic.php?f=9&t=472&start=10#p12025
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 23 Paź 2015, 19:57

Witam Was,
Mój chłopak jest po 4 kursach, żadnego nie dostał w całości (za każdym razem rezygnowano z dolewki 15 dnia), za każdym razem wystąpiła neutropenia - w związku z czym w 3 i 4 cyklu przyjmował neupogen w zastrzykach.
Dziś zostały oznaczone markery i jesteśmy przerażeni.

Markery z 10.09.2015 (po 2 kursach BEP)
LDH IFCC: 278
AFP: 5.1
Gonadotropina kosmówkowa: < 2.0

Markery z 22.10.2015 (po 4 kursach BEP)
LDH IFCC: 700
AFP: 8.1
Gonadotropina kosmówkowa: 3.1

Dziś wykonano także badanie TK jamy brzusznej, ale wynik będzie na początku przyszłego tygodnia.
Powiedzcie proszę, czy jest cień szansy, że te markety to nie progresja choroby, tylko coś innego. Strasznie się boję.
Dodam jeszcze, że jesteśmy umówieni na wizytę w Krotoszynie na 02.11.15
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez kaziu1 » 23 Paź 2015, 22:36

Witam,
Progresja w czasie leczenia pierwszej linii, zdarza się rzadko.
AFP może być lekko podwyższony od niewielkiego uszkodzenia wątroby po chemii.
LDH jest mało swoisty, także może być podwyższony np .od uszkodzenia wątroby.
Gonadotropina kosmówkowa (B-HCG) jest podobny do hormonu LH i często analizator myli.
Ja osobiście, bym powtórzył markery za kilka dni plus co najmniej próby wątrobowe ALAT i ASPAT.
Resztę badań według wskazań lekarza.
Pozdrawiam.
kaziu1
 
Posty: 103
Rejestracja: 24 Wrz 2013, 16:09

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 24 Paź 2015, 16:07

Dzięki za odpowiedź! Jasne, powtórzymy markery w przyszłym tygodniu. Na początku tygodnia odbierzemy też wynik tk i udamy się na konsultacje do lekarza prowadzącego. Wtedy coś się mam nadzieję wyjaśni. A potem Krotoszyn.
Mam jeszcze jeden kłopot, związany z forum - kiedy wysyłam wiadomosć prywatną to pokazuje się komunikat, że została wysłana, ale potem wiadomość nie jest zapisywana w "wysłanych", tylko w "do wysłania". Napisałam m.in. do Słonia, stąd ważne jest dla mnie, żeby ta wiadomość dotarła do adresata. Co mogę z tym zrobić? Komu mogłabym to zgłosić?
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez fuckRak » 24 Paź 2015, 18:20

Kati,

to normalne na forum, wiadomość znajdzie się w "Wysłane", kiedy użytkownik do którego kierujesz wiadomość zaloguje się na forum. Wiadomość którą wysłałaś jest "do wysłania" bo użytkownik po prostu jeszcze się nie zalogował
fuckRak
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Paź 2014, 20:09
Miejscowość: Poznan

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 24 Paź 2015, 18:35

fuckRak, dziękuję. Już wszystko rozumiem. Nie ogarnęłam tego...
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości