Rak jądra z przerzutem do węzła chłonnego, konsultacja przyp

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 10 Lip 2016, 21:50

Dziękuje Ci za odpowiedź! Rzeczywiście, onkolog potwierdzi to, co napisałeś powyżej. A więc obserwacja.
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 27 Lis 2017, 18:45

Cześć. Mój chłopak dotychczas miał się bardzo dobrze, jednak pojawiły się u niego dolegliwości, które nas niepokoją, stąd mam do Was pytanie. Poniżej skrócony opis wydarzeń i wyniki z ostatniego roku.

Operacja wycięcia jądra w marcu 2015, wynik: Carcinoma embryonale tastis dextri, pT1.
W czerwcu 2015 przerzut do węzłów zaotrzewnowych, w związku z tym w okresie lipiec-październik 2015 4xBEP.
W maju 2016 odbyła się operacja RPLND, wynik:
Fragmenty tkanki włóknisto-tłuszczowej z elementami potworniaka dojrzałego.
Po operacji zalecona obserwacja.

Markery z 04.07.2016:
AFP: 2,7
LDH: 143
bHCG: <2

Markery z 28.07.2016:
AFP: 2,6
LDH: 143
bHCG: <2

25.08.2016 USG jb -bez zmian, wszystko prawidłowe
26.09.2016 TK jb – bez zmian, wszystko prawidłowe

Markery z 05.10.2016:
AFP: 2,4
LDH: 140
bHCG: <2

17.11.2016 USG jb -bez zmian, wszystko prawidłowe
18.03.2017 TK jb – bez zmian, wszystko prawidłowe

Markery z 29.03.2017:
AFP: <1,3
LDH: 143
bHCG: <2

05.04.2017 RTG kp- bez zmian, wszystko prawidłowe

Markery z 24.07.2017:
AFP: 2,4
LDH: 140
bHCG: <2

22.08.2017 USG jb -bez zmian, wszystko prawidłowe

Markery z 31.10.2017:
AFP: 2,5
LDH: 116
bHCG: <2

Od około tygodnia mój chłopak jest osłabiony, ma zawroty głowy, które pojawiają się około 10 rano i łagodnieją wieczorem (choć nie znikają) – mamy hipotezę, że dolegliwości mają związek ze światłem. Zawrotom głowy towarzyszą lekkie nudności, ucisk w całej głowie , uczucie gorąca w twarz, trudności z koncentracją.
Zastanawiamy się, o czym to może świadczyć? Czy jest prawdopodobne, że o wznowie? Czy jest w ogóle możliwe przy tak niskich markerach?Czy powinien wykonać Tk głowy?
Dodam, że dolegliwości, które wymieniłam, nie są związane z przeziębieniem, niedokrwistością, nadciśnieniem czy nadmiernym stresem. P mierzył też poziom tsh – wynosi 2,24, zatem w normie.
Będę wdzięczna za Wasze odpowiedzi i z góry za nie dziękuję.
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 06 Gru 2017, 17:50

Cześć,
tym razem to pisze do was P. czyli chłopak @katie. Nie chciałem zakładać specjalnie nowego konta, myślę że to jedno póki co wystarczy.
Na wstępie chciałem się ogólnie przywitać i podziękować za dotychczasową pomoc :). Mam też prośbę do moderatorów - czy można by zmienić nazwę tego wątku (bo w sumie słabo odnosi się do treści), np. na "Rak jądra z przerzutem do węzła chłonnego, konsultacja przypadku".

Jeśli chodzi o objawy opisane w poprzednim poście to wynikać mogą prawdopodobnie ze zwyrodnień kręgosłupa szyjnego (byłem na RTG), które będę konsultował jeszcze z neurologiem w styczniu.

Dzisiaj piszę do was w związku wynikiem TK jamy brzusznej z dnia 29.11.2017, który odebrałem, o następującej treści:
Wątroba prawidłowego kształtu i wielkości. Osłabienie miąższu wątroby prawidłowe.
Nie stwierdza się cech KT procesu ogniskowego w miąższu wątroby.
Prawidłowa szerokości układu żylnego wątroby oraz wewnątrz - i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.
Cech płynu w jamie otrzewnowej nie stwierdza się.
Nadnercza obustronnie niepowiększone.
Prawidłowa wielkość, położenie i szerokość kory nerek. Cech procesu ogniskowego
w nerkach nie stwierdza się. Prawidłowy obraz wnęk nerek i naczyń nerkowych,
Cech złogów w układach kielichowo - miedniczkowych nie stwierdza się.
Śledziona prawidłowej wielkości i położenia, z drobnym hypodensyjnym ogniskiem śr. 5mm w biegunie
tylnym o niejasnym charakterze.

Wnęka śledziony prawidłowa.
Trzustka prawidłowej wielkości i wysycenia.
Ww. chłonne zaotrzewnowe drobne, niepowiększone.
Aorta brzuszna i jej odgałęzienia w nadbrzuszu zmian KT nie wykazują.


Zrobiłem też dzień przed tomografią badania markerów, oto ich wyniki:
LDH: 132.0 U/L (norma 81.0 - 234.0 U/L)
AFP: 3.1 ng/mL (norma <8.0 ng/mL)
ß-hCG: < 2.0 mIU/mL (norma <5.0 mIU/mL)

Jak myślicie, ta zmiana w śledzionie to może być coś podejrzanego? Jeśli nie to co to może być? Czytałem na forum, że u niektórych były jakieś torbiele na śledzionie ale to chyba lekarz opisujący badanie byłby w stanie określić? Markery jak widać są ok, chociaż w AFP można by się doszukiwać tendencji zwyżkowej (trzy poprzednie wyniki to <1.3; <1.3; 2.5), co planuję zweryfikować za miesiąc kolejnym badaniem. Dzięki za wszelkie odpowiedzi.
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez mardeb76 » 07 Gru 2017, 06:46

Hej,
Z całą pewnością zmiana na śledzionie nie ma nic wspólnego z nowotworem jądra. Prawdopodobnie to jakaś zmiana nizłośliwa. Jest tego dość sporo. Nie masz powodu do niepokoju. Pozdrawiam, Marcin
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 07 Gru 2017, 20:23

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jeszcze dopytam: piszesz "z pewnością" - z czego ta pewność wynika? Czy z tego, że markery są w normie? Co to znaczy, ze tego "jest sporo"? Masz na myśli, że to częsta konsekwencja leczenia? Będę wdzięczny za doprecyzowanie.
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez mardeb76 » 09 Gru 2017, 22:58

Hej,
Nie spotkałem się do tej pory z przypadkiem przerzutu raka jądra do śledziony. Jeśli jest to wogóle możliwe to ekstremalnie rzadko się zdarza. Co do niezłośliwy guzów na śledzionie to może ich być kilka rodzajów. Pierwotnymi łagodnymi guzami zlokalizowanymi w śledzionie są hemangioma, lymphangioma, littoral cell angioma, sclerosing angiomatoid nodular transformation, cysty śledzionowe oraz zmiany lite, takie jak hamartoma i guz zapalny. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 11 Gru 2017, 22:39

Rozumiem. Raz jeszcze bardzo dziękuję. Groźnie te wszystkie nazwy brzmią... Cóż, pewnie przede mną dalsza diagnostyka. Pozdrawiam!
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez mardeb76 » 11 Gru 2017, 22:48

Naprawdę nie masz się czym martiić. Ja osobiście mam kilka takich zmian w różnych organach. Przyzwyczaiłem się. Pozdrwiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 17 Gru 2017, 22:37

Mój lekarz potwierdził to, co piszesz, nawet nie muszę wykonywać żadnych dodatkowych badań. Raz jeszcze bardzo Ci dziękuję!
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez troll » 18 Gru 2017, 21:44

A ja zmieniam nazwe tematu :) Oby tak dalej!!

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości