Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez Grudek » 19 Maj 2013, 19:09

co z tego że w Łodzi oddano dwa nowoczesne oddziały w szpitalach klinicznych. Nie wpłacili kasy firmie publikującej dane i niech spadają. Tylko dlaczego chorzy z całej Polski leczą się w tym mieście zamiast w publikowanych na zielono firmach prywatnych
Grudek
 
Posty: 8
Rejestracja: 25 Lut 2013, 18:41

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez troll » 19 Maj 2013, 19:42

Witam,

Zapraszam najpierw do poczytania Forum a później napisania własnego zdania ale popartego faktami. Nowoczesny oddział to jedno a kadra mająca wiedzę i chęci to drugie. Co z tego, że we Wrocławiu jest robot chirurgiczny DaVinci jeśli nikt nie potrafi nim operować?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez c62 » 28 Cze 2013, 07:56

Lekarze: jesteśmy gotowi do utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii
Z kraju; 2013-06-27 PAP

Jesteśmy przygotowani do utworzenia Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii ? powiedział szef warszawskiego Centrum Onkologii prof. Krzysztof Warzocha na konferencji, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie.

Dodał, że przed kilkoma dniami wysłał w tej sprawie oficjalne pismo do ministra zdrowia. ?Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi, ale oczekuję, że wkrótce to nastąpi? ? powiedział prof. Warzocha.

Narodowy Instytut ma powstać na bazie Centrum Onkologii w Warszawie wraz z jego oddziałami m.in. w Gliwicach, Krakowie i Bydgoszczy. Ma stanowić trzon, na którym będzie się opierać leczenie onkologiczne w Polsce.

Szef warszawskiego Centrum powiedział, że Instytut będzie głównym koordynatorem całej polskiej onkologii, zarówno jeśli chodzi o leczenie chorób nowotworowych, jak i szkolenie lekarzy w dziedzinie onkologii.

Podkreślił, że jest to kontynuacja idei prof. Tadeusza Koszarowskiego, nieżyjącego już wieloletniego dyrektora warszawskiego Centrum Onkologii, a jednocześnie twórcy sieci ośrodków onkologicznych obejmującej cały kraj. W Polsce powstała ona zanim jeszcze podobne sieci utworzono w USA oraz innych krajach europejskich. Obecnie w Unii Europejskiej działa 20 krajowych sieci onkologicznych.

?Polska onkologia znalazła się w przełomowym momencie? - powiedział prof. Warzocha, wyjaśniając, że stale wzrasta zachorowalność na schorzenia nowotworowe, a jednocześnie coraz większemu rozproszeniu ulega opieka nad chorymi.

Leczeniem nowotworów zajmuje się w Polsce około 350 ośrodków, w tym małe szpitale regionalne, gdzie często nie ma odpowiedniej kadry ani wyposażenia. Wykonywane są głównie zabiegi operacyjne, tymczasem leczenie chorych na raka wymaga kompleksowej i skoordynowanej opieki ? podkreślono na konferencji.

Według prof. Warzochy, nikt nad tym nie panuje, nie ma nadzoru merytorycznego, wojewódzcy konsultanci ds. onkologii nie są w stanie tego ogarnąć.

?Rozpada się nam idea prof. Koszarowskiego, który postulował, żeby Centrum Onkologii było koordynatorem całej opieki onkologicznej w kraju? ? podkreślił prof. Bogusław Maciejewski, szef Instytutu Onkologii w Gliwicach.

W jego opinii, w Polsce dominuje leczenie sekwencyjne. Chorzy poddawani są operacji usunięcia guza, a potem często czekają na kolejne etapy leczenia, czyli na radioterapię i chemioterapię. Jednocześnie odsyłani są z jednego ośrodka do drugiego, bo tylko w niektórych placówkach jest sprzęt do radioterapii. Niepotrzebnie wydłuża to czas leczenia.

?Tymczasem powinno być odwrotnie: po wykryciu choroby pacjentem najpierw powinien zająć się zespół wielospecjalistyczny, który określa jaki schemat leczenia jest u niego najlepszy? - podkreślił prof. Maciejewski. Czasami przed operacją warto poddać chorego chemioterapii, a niekiedy zamiast skalpela lepsze efekty daje użycie radioterapii.

Zwracał uwagę, że nie może być zbyt długich przerw w poszczególnych etapach leczenia. Bywa, że nawet kilka dni zwłoki zmniejsza szanse wyleczenia. Wynika to z tego, że po zabiegu komórki nowotworowe mogą wielokrotnie szybciej się namnażać niż w okresie powstawania i wzrostu guza. Dlatego po operacji konieczne jest jak najszybsze zastosowanie radioterapii i chemioterapii.

?Skoordynowana terapia polega na zgraniu odpowiednich metod leczenia we właściwym reżimie czasowym. To bardzo ważne, inaczej będzie ono mało skuteczne? ? powiedział prof. Maciejewski.

Dodał, że wyleczenie chorego możliwe jest tylko wtedy, gdy zlikwidowane zostaną w jego organizmie wszystkie komórki nowotworowe. Jeśli się to nie uda, po kilku latach najprawdopodobniej choroba się odnowi.

Prof. Warzocha powiedział, że nie jest przeciwny tworzeniu nowych ośrodków zajmujących się leczeniem nowotworów. ?Chcemy je tylko uporządkować w systemie opieki onkologicznej w zależności od poziomu ich referencyjności? ? dodał specjalista.

Pokreślił, że referencyjność - oznaczająca jakość leczenia - powinna również decydować o wysokości wycen procedur medycznych. W tej sprawie, jeśli chodzi o onkologię, prowadzone są rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Prof. Maciejewski akcentował, że co piąta operacja w naszym kraju wymaga powtórzenia, ponieważ została źle wykonana. To zwiększa koszty leczenia, a jednocześnie zmniejsza szanse chorego na przeżycie.

Innym przytoczonym przez niego przykładem jest rak tarczycy. Prawie co trzecie badanie histopatologiczne dotyczące tego nowotworu jest nieprawidłowe ? fałszywie pozytywne lub fałszywie negatywne. Oznacza to, że wykrywane są złośliwe guzy tarczycy, których nie potwierdzają kolejne badania (często wykonywane już po zabiegu jego usunięcia). W innych przypadkach guz nie zostaje wykryty i ujawnia się dopiero w stadium zaawansowanym, gdy leczenie jest już mało skuteczne i bardzo drogie.

Prof. Maciejewski przytoczył wyliczenia, na podstawie których szacuje się, że dzięki lepszej organizacji leczenia można byłoby zaoszczędzić w onkologii od 1,5 do 1,8 mld zł rocznie.

Prof. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, powiedział, że w 2010 r. chorobę nowotworową wykryto u 160 tys. Polaków. Za 20 lat mimo postępów terapii liczba rocznych zachorowań może się zwiększyć nawet dwukrotnie.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)
Rocznik 1984, rak zarodkowy jądra lewego w stadium IIC, guz pT1N3M0S0, 4xBEP, RPLND, leczenie od 01.2010 do 06.2010
http://rjforum.pl/viewtopic.php?f=9&t=263
c62
 
Posty: 97
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:08

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez troll » 28 Cze 2013, 13:54

c62,

Niestety do niczego nie jesteśmy gotowi... Pan Krzysztof Warzocha przez cały okres swojego urzędowania doprowadza do ruiny Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie (odeszli lub planują odejść świetni specjaliści, brak zgód na leczenie dla 17 latków, zlikwidowany Ośrodek Leczenia Bólu (kierownik obecnego "substytutu" nie ma pojęcia o leczeniu bólu), zastępowanie kadry CO-I kadrą z Łodzi (o poziomie łódzkiej onkologii możemy rozmawiać bez końca), itd. itd. Profesor Koszarowski zapewne nie raz już się w grobie przewrócił od decyzji pana Warzochy a jeśli nadal będzie to trwać to niedługo CO-I przestanie być jednym z miejsc w których można liczyć na rzetelną i kompleksową pomoc. Dodajmy, że pan Arłukowicz to dobry znajomy pana Warzochy. Co interesujące to ten sam pan Arłukowicz nie miał pojęcia co się dzieje z lekami onkologicznymi w Polsce - co więcej, zaprzeczał wbrew rzeczywistości, że coś złego ma miejsce. Smutne ale prawdziwe. Śmiać się czy płakać?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez irenax » 18 Lip 2013, 15:08

Przykro mi to pisac ale maz leczy sie w centrum okologii od pol roku i nie wiem czy to normalne ale nie ma lekarza prowadzacego. Moze trzeba dac komus lapowke?Moze ktos mi podpowie co dalej robic.Maz jest juz po chemii a teraz jeden lekarz odsyla do drugiego a my jedzimy po 400 km raz na miesiac i nie wiadomo po co.To jest jakies chore.Pozdrawiam
irenax
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 Mar 2013, 21:46

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez troll » 18 Lip 2013, 17:17

Witaj,

Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie nie jest miejscem w którym "daje się" łapówki. Może w małych szpitalach powiatowych to norma - trudno mi się wypowiedzieć. Rzeczywiście, czasami można odnieść wrażenie, że brakuje lekarza prowadzącego - wystarczy przy rejestracji poprosić o umówienie do konkretnego specjalisty. Jeśli natomiast chodzi o leczenie szpitalne (np. chemioterapię w warunkach szpitalnych) to przez cały kurs lekarzem prowadzącym jest lekarz, który rozpisuje konkretny kurs. Opisz dokładnie o co chodzi - wtedy postaramy się pomóc.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez irenax » 18 Lip 2013, 20:21

Opisze sytuacje w skrócie.Poczatek był ok.Styczen pierwsza wizyta w Centrum onkologii kiecien pierwsza chemia,czerwiec ostatnia chemia i zaczely sie schody. Po tygodniu od ostatniej chemii wizyta nie wiadomo po co u lekarza chorob wewnetrznych gabinet nr6 ktory wypisal skierowanie na TK.Potem za 2 tygodnie nastepna wizyta z wynikiem TK u urologa(gabinet 107) ktory zapytal meza po co pan tu przyszedl przecierz pan powinien byc operowany.Na nastepny dzien wizyta u onkologa(gabinet 6)ktory stwierdzil ze nic tu takiego nie widzi i dal skierowanie na badanie do instytutu medycyny nuklearnej.Teraz musimy czekac na weryfikacje a to moze potrwac do 8 tygodni.Moze troche nieskladnie to opisalam ale chcialam to zrobic jak najkrocej.Pozdrawiam
irenax
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 Mar 2013, 21:46

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez troll » 18 Lip 2013, 22:18

Witaj,

Czy możesz napisać nazwiska lekarzy z poszczególnych wizyt u których byliście?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez irenax » 19 Lip 2013, 16:00

Narazie sie wstrzymam z podawaniem nazwisk ale jak bede miala troche wiecej czasu to opisze od poczatku sytuacje.Powiem tylko ze na samym poczatku był dr.Rutkowski ktory skierował nas do dr.Wiechno,a dr.Wiechno skierował męża na chemie.Do tego momentu nie mieliśmy zastrzeżeń.Jak wczesniej napisalam po zakonczeniu chemii zaczely sie schody.Pozdrawiam
irenax
 
Posty: 5
Rejestracja: 06 Mar 2013, 21:46

Re: Mapa polskich ośrodków onkologicznych

Postprzez troll » 19 Lip 2013, 19:51

Witaj,

Moim zdaniem po prostu powinniście zarejestrować się do dra Wiechno (tzn. na dzień w którym dr Wiechno konsultuje w Poradni). Tak poproście w rejestracji.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości