Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez Karolas0611 » 04 Wrz 2013, 11:47

Witam. Miesiac temu zakonczylem przyjmowac chemie. 3 kursy wedlug schematu BEP. Był to nienasieniak jadra PT2. W trakcie chemii wszystkie badania krwi były dobre, markery za każdym razem w normie. Chciałbym aby ktos kompetentny wypowiedzial sie na temat wynikow tomografu po chemioterapii. Oto wyniki.

Tomograf sprzed chemioterapii.
Wykonano badanie dwufazowe przed i po wzmocnieniu środkiem kontrastowym (Ultravist). </div>
Miąższ płucny prawidłowo powietrzny, bez zmian ogniskowych. Struktury śródpiersia</div>
zachowane prawidłowo. Węzeł chłonny pachowy po str. prawej 14x9mm oraz kilka węzłów</div>
pachowych niepowiększonych obustronnie (do 9mm). Powiększonych węzłów chłonnych w</div>
śródpiersiu nie wykazano.</div>
Drobne, niecharakterystyczne plamiste ognisko hypodensji (w fazie po podaniu środka</div>
kontrastowego ), średnicy ok 12mm, lite, w segmencie VIII wątroby. Poza tym wątroba</div>
jednolita, prawidłowo wzmacniająca się po podaniu środka cieniującego. Pęcherzyk żółciowy</div>
niepowiększony, bez uwapnionych złogów. Trzustka bez zmian ogniskowych. Śledziona</div>
niepowiększona, jednolita, ok. 125x55mm. Nadnercza niezmienione. W kielichu górnym lewej</div>
nerki złóg 5mm. Obie nerki bez zmian ogniskowych, UKMy nieposzerzone.Powiększone węzły</div>
<chłonne pachwinowe po str. prawej: 23x21mm (hypodensyjny- z rozpadem), 18mm, 14mm,</div>
10mm; węzły biodrowe zewn. prawe 12mm, 11mm, 10mm; poza tym powiększonych węzłów</div>
chłonnych w j. brzusznej i miednicy nie wykazano; kilka pachwinowych po str. lewej</div>
(wielkości do 8mm- niepowiększonych). </div>
W worku mosznowym, pośrodkowo i po str. prawej torbielowata zmiana ok. 5x4cm (w</div>
płaszczyźnie skanu)- wznowa Tu(?), krwiak(?).</div>



TOMOGRAF PO PRZEBYTEJ CHEMII (30 dni po leczeniu)
Wykonano badanie wielofazowe; przed i po wzmocnieniu kontrastowym srodkiem cieniujacym Ultravist (w fazie tetniczej, zylnej). Brzeżnie w segmencie 6 watroby drobna zmiana ogniskowa, niskodensyjna (ok-50j/h/0, srednicy 12mm, o charakterze torbielki z zawartoscia tłuszczu. Poza tym watroba jednolita, prawidlowo wzmacniajaca sie po podaniu srodka cieniujacego. Pecherzyk zolciowy niepowiekszony, bez uwapnionych zlogow. Trzustka bez zmian ogniskowych. Sledziona niepowiekszona jednolita ok 118mm w osi dlugiej; w sasiedztwie tylnej czesci sledziony widoczna drobna sledziona dodatkowa 9mm. Nadnercza nie zmienione. Obie nerki bez zmian ogniskowych. UKMy nieposzerzone, złogow nie wykazano. Widoczne wezly chlonne pachwinowe po str. prawej (13mm i kilka do 10mm) - wyraznie mniejsze niz poprzednio; po stronie lewej (kilka drobnych do 9mm).
Miazsz plucny prawidlowo powietrzny, bez zmian ogniskowych. Struktory srodpiersia zachowane prawidlowo. Powiekszonych wezlow chlonnych w srodpiersiu nie wykazano. Widoczne wezly chlonne pachowe wielkosci do 16x10mm po stronie prawej i 15x10mm po lewej.

Zaznaczę, że leczony jestem w Warszawie w CO. Była niejasnosc po 1wszym tomografie z watroba jednak przeprowadzony rezonans pokazał , że w tej watrobie nic nie ma i nie nalezy sie ja przejmować.
Mam obawiac sie tej dodatkowej sledziony? Co z tymi wezłami chlonnymi? Mam sie bac? Czego mam oczekiwac po wizycie w Wawie ktora jest 13 wrzesnia? Prosze niech ktos kompetentny sie wypowie bo zaczynam miec stracha. Z gory dziekuje za odp.
Karolas0611
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 Wrz 2013, 11:38

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez Adrian1975 » 04 Wrz 2013, 13:15

cześć,

dobrze by było, byś szczegółowo i bez skrótów przepisął opis histopatologiczny. Od tego tak na prawdę (utkania komórek nowotworowych ) zależy dalsze leczenie a wspominałeś o nienasieniaku. Węzły fajnie uległy "pomniejszeniu" także jest to dobry prognostyk.

proponuje lekturę:
viewtopic.php?f=6&t=192

pozdrawiam

Adrian
Adrian
seminoma testis PT1, 4BEP w DCO, obecnie pod kontrolą w Krotoszynie
Awatar użytkownika
Adrian1975
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1009
Rejestracja: 01 Paź 2012, 19:00
Miejscowość: Trzebnica,DLN

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez troll » 04 Wrz 2013, 13:17

Witaj,

Dokładnie tak jak wspomina Adrian - potrzebujemy dokładnego wyniku hist-pat. Samo określenie nienasieniak pT2 nie jest w tym przypadku pomocne.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez Karolas0611 » 04 Wrz 2013, 13:25

Badanie histopatologiczne-kliniczne.

okolica:jadro prawe [T-78010]
powrozek nasienny
bez nacieku nowotworowego

guz jadra
guz o wymiarach 15cm x 16cm x 10 cm, na przekrojach lity, niejednorodny, barwy szarawobiaławożółtawej, z ogniskami rozpadu. Guz nacieka osłonki jądra i najądrze.
Mi: Seminoma G3. pT2Nx.


Opis był robiony w moim miescie czyli Białymstoku. Gdy pojechałem do Warszawy Dr Wiechno dopatrzył się jakichś nieprawidłowości w opisie i poprosił o przywiezienie wycinka do stolicy. Niestety nie posiadam przy sobie warszawskiego opisu. W Białymstoku uznali, że jest to nasieniak, jednak po analizie w Wawie uznali, że jest to nienasieniak i zakwalifikowali mnie do leczenia 3 kursy BEP.
Karolas0611
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 Wrz 2013, 11:38

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez troll » 04 Wrz 2013, 13:31

Witaj,

Masz dostęp do wyników markerów przed operacją, po operacji, przed chemioterapią i po chemioterapii?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez Karolas0611 » 04 Wrz 2013, 13:48

Przed operacją:
HCG: 4366,0 mlU/ml
AFP: 80,5 Ul/ml
LDHC: 1404 U/L


1 kurs:
nie posiadam


2 kurs:
AFP: 4.68
HCG: 0.286
LDH: 155


3 kurs:
LDH: 204 IU/l
HCG: 0.505
AFP 4.1

Obecnie markery mam zlecone na 13 września.
Karolas0611
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 Wrz 2013, 11:38

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez Karolas0611 » 04 Wrz 2013, 13:56

Zakładając, że markery będą w normie co można wywnioskować z obecnego tomografu? Proszę przynajmniej o jakiś zarys. Czy są to pozytywne wyniki tomografu? Proszę o odpowiedź.
Karolas0611
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 Wrz 2013, 11:38

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez troll » 04 Wrz 2013, 14:21

Witaj,

Wygląda na to, że zostaniesz skierowany na obserwację. W jamie brzusznej i miednicy brak ewidentnych cech wznowy ani zmian przetrwałych (zmiany do 15mm muszą być obserwowane). Węzły pachowe są owszem powiększone ale niemożliwym na podstawie wyniku TK jest określenie ich charakteru. Nie jest to typowe miejsce tworzenia przerzutów nowotworu jądra, szczególnie w dość wczesnym stadium zaawansowania. Sensownym rozwiązaniem będzie więc kontrola tych węzłów w kolejnym badaniu TK zgodnie z ustalonym harmonogramem kontroli. Jesteś pod opieką CO-I w Warszawie a to niezwykle doświadczony ośrodek. Wg mnie wszystko idzie w dobrym kierunku. W chwili obecnej nie ma wskazań ani do operacji ani do kontynuacji chemioterapii.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez Karolas0611 » 04 Wrz 2013, 14:23

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Nie ukrywam, że troszkę się uspokoiłem :) Będę na bieżącą informować co u mnie. Pozdrawiam serdecznie :)
Karolas0611
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 Wrz 2013, 11:38

Re: Analiza tomografu przed chemią i po chemii

Postprzez oczarownica » 04 Wrz 2013, 18:10

i my Cię bardzo pozdrawiamy i cieszymy sie ,ze jestes otwarty i chetny na dzielenie sie swoimi spostrzezeniami i samą choroba. Pisz o wszytskim co Cie niepokoi itd Pozdrawiam raz jeszce Beata :) :) :) :)
czasami czekanie jest celem samym w sobie a nie jest celem to co przyniesie czas
oczarownica
 
Posty: 701
Rejestracja: 02 Mar 2013, 12:03
Miejscowość: mazury

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Piotrek30 oraz 11 gości