nowotwór jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

nowotwór jądra

Postprzez 1111 » 27 Mar 2015, 17:21

Witam jestem nowy na tym forum i mam kilka pytan, dziekuje z góry za odpowiedzi.
Tydzien temu 17.03.2015 wykryto u mnie raka jądra prawego 19.03.2015 jądro zostało usunięte,przed zabiegiem zrobiono mi rtg klatki w normie i markery wszystkie mieszczą sie w granicach normy.Moge napisac jakie są wyniki i co jest na wypisie ze szpitala ale niewiem czy to cos da ,jesli ktos sie na tym zna prosze o wiadomosc i zaraz wszystko opisze. M oje pytanie jest takie ,byłm dzis u onkologa zapytac czy mam robic tk brzuch i miednicy czy czekac na wynik jądra on powiedzia l ze czekamy na wynik jesli bedzie to rak złosliwy dajem chemioterapie i dopiero robimy wyniki.Prosze o podpowiedz bo z tego co czytam w necie to chemioterapie układa sie pod stopien zaawansowania choroby a ją mozemy odczytac z wszystkich wyników,a jeszcze powiedzial ze chemi czym wiecej tym lepiej. C wy na to
1111
 
Posty: 57
Rejestracja: 24 Mar 2015, 18:47

Re: nowotwór jądra

Postprzez arek » 27 Mar 2015, 17:49

Witaj kolego!
Wśród użytkowników naszego forum są onkolodzy kliniczni, najlepsi specjaliści w kraju, na codzień zajmujący się leczeniem nowotworów jądra.
Przepisz dokładnie wszystkie wyniki, jakie posiadasz aby otrzymać otrzymać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania (wyniki markerów wraz z zakresem referencyjnym)
Ważne abyś udał się z wynikiem histopatologicznym do onkologa, jeżeli wynik wykaże nowotwór powinieneś otrzymać skierowanie na wyniki Tk jamy brzusznej i miednicy oraz tk klatki piersiowej. To umożliwi określenie stopnia zaawansowania choroby. Dopiero ta wiedza pozwoli na podjęcie decyzji dotyczące dalszego postepowania.
Czy zechcesz sie podzielić z nami informacją gdzie byłeś u onkologa? W jakiej okolicy mieszkasz? Będziemy mogli dzieki temu nakierować Cię na lekarza godnego zaufania.
Zachęcam również do zapoznania się z naszą forumową bazą wiedzy.
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: nowotwór jądra

Postprzez 1111 » 27 Mar 2015, 19:16

Dziekuje za odpowiedz.Mieszkam okolice olsztyna u onkogologa byłem w olsztynie prywatnie lekarz przyjmuje równiez w klinice w której chciałem się leczyc , ale po tym co mi powiedział mam watpliwosci . N ajbardziej przeraził mie tym ze bez zadnego tk chce stosowac chemie w jak najwiekszej ilosci. Oto moje wyniki i opis ze szpitala
AFP 2,44 IU/ml min 0 max 7 N
APTT 25,1 sek min 24 max 38 N
beta-HCG 2,1 mlU/ml min:0 max:3 N
CPR 0,10 ng/l min:0 max:5 N
LDH 333 U/l min:225 max:450 N
Kreatanina 0,80 mg/dl min:0,4 max:1,3 N eGFR 105,5 ml/min/1,73m2 min:max:
Mocznik 22 mg/dl min:10 max:50 N
Leukocyty 9,9 tys/ul min:4 max:10 N
Erytrocyty 5,2 mln/ul min:4,2 max5,7 N
Hemoglobina 15,3 g/dl min:13 max:17 N
Hematokryt 43 % min:40 max:52 N
MCV 83 fl min:80 max96 N
MCH 30 pg min:27 max:34 N
MCHC 35,8 g/dl min:32,6 max:36,6 N
Plytki krwi 252 tys/ul min:150 max:350 N PDW 12 fl min:9 max:17 N
MPV 10,00 fl min:9 max:13 N
RDW-CV 13% min:11 max:14,5 N P-LCR 25 % min:13max:43 N
Potas 4,12 mmol/l min:3,6 max:5,2 N
INR 1,01 min:0,9 max:1,3 N Czas protrombinowy 11 sek min: max:
Wskaznik protrombinowy 100%
min:80 max:120 N
Sód 138 mmol/l min:135 max:147 N
RTG Zdjecie klatki piersiowej
Pluca i serce w granicach normy rtg.
USG-Jader
Jadra o wielkosci(prawe:55-33 mm.,lewe:38-18mm) Struktura echogeniczna jadra lewego normoechogeniczna, jednorodna.Najadrze prawidlowe. W okolicy lewego najadrza niewielka ilosc jednorodnego plynu.
W obrebie jądra prawego lite hipoechogeniczne ogniska stycznie o wymiarach 42-25 mm w
badaniu power Doppler o bogatym unaczynieniu. Najądrze jednorodne. W okolicy prawego najądrza obecnosc plynu o wymiarach 15-16mm.
1111
 
Posty: 57
Rejestracja: 24 Mar 2015, 18:47

Re: nowotwór jądra

Postprzez romi » 27 Mar 2015, 20:34

Witam
Bez określenia stopnia zaawansowania nie można rozpoczynać leczenia, chyba że są do tego konkretne wskazania. W Twoim przypadku ich nie ma, także koniecznie należy wykonać niezbędne badania, a dopiero później decydować co dalej. Potrzebne badania to: TK jamy brzusznej i miednicy małej, aktualne badania markerów (nieważne że były w normie), wynik badania histopatologicznego. Może okazać się że Twój stan zaawansowania kwalifikuje Cię do obserwacji, czego Ci życzę, ale to się okaże.
Jeśli lekarz chce rozpoczynać chemioterapię bez określenia stanu zaawansowania i jeszcze twierdzi, że im więcej chemii tym lepiej, należy prędko zmienić lekarza. Chemioterapia to nie leczenie przeziębienia i tutaj nie ma miejsca na dowolność. Ośrodek w Olsztynie nie jest przez nas polecany chorym na nowotwór jądra między innymi dlatego że mają małe doświadczenie z chorymi na nowotwór jądra. Z tego rejonu chorzy korzystali z usług ośrodków warszawskich CO-I, Magodent.
Jeśli zgromadzisz wyniki badań o których napisałem powyżej możesz zgłosić się na konsultację do jednego z tych ośrodków, będziesz wtedy pod właściwą i bardzo dobrą opieką.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: nowotwór jądra

Postprzez arek » 27 Mar 2015, 20:52

Hej!
Poniżej link do mapy polskich ośrodków onkologicznych:
http://rjforum.pl/viewtopic.php?f=6&t=160
Mapa powstałą na podstawie opinii użytkowników forum, daje nam obraz tego, w jakich ośrodkach w Polsce możemy liczyć na leczenie naszej choroby zgodnie z obowiązującymi standardami. Jak widzisz Olsztyn ma na naszej mapie złą opinię, dzisiaj dowidzieliśmy się, że sytuacja jest tragiczna. Gościa, który cię przyjmował trudno nazwać lekarzem. Jakoś bardziej pasuje mi słowo szarlatan.
Oprócz tego, co proponuje kolega romi, jest również inne wyjście - możesz spróbować znaleźć innego onkologa w Twoim rejonie i spróbować udać się do niego. Być może kolejny okaże się chociaż minimalną wiedzą nt leczenia nowotworów jądra - po zapoznaniu się z wynikiem histopatologicznym skieruje Cię na wymagane badania. Kiedy będziesz miał wyniki, zdecydujesz co z nimi zrobisz (odwiedzisz miejscowego lekarza lub wybierzesz się do preferowanych lokalizacji w celu konsultacji) Kiedy będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości - pytaj śmiało! Służymy pomocą.
Domyślam się, że na wynik his-pat przyjdzie Ci czekać jeszcze tydzień-dwa?
Pozdrawiam!
arek
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: nowotwór jądra

Postprzez troll » 27 Mar 2015, 20:57

Witaj,

Dobrze, że zachowujesz czujność, uchroniła Cię ona od popełnienia kluczowego błędu - w szczególnym przypadku - gdy chodzi o Twoje życie. Jesteś już po orchidektomii, której efektem jest usunięcie guza oraz uzyskanie jednego ze składników potrzebnych do określenia stopnia zaawansowania klinicznego choroby - wyniku histopatologicznego.
Do określenia CS - clinical stage - stopnia zaawansowania klinicznego choroby potrzeba jeszcze co najmniej:
- TK jamy brzusznej i miednicy małej
- świeżych markerów
- RTG klatki piersiowej (w dwóch projekcjach - o ile TK jamy brzusznej i miednicy nie wykaże zmian oraz RTG klatki piersiowej nie wykaże zmian, jeśli chociaż w jednym z dwóch będzie coś niepokojącego - trzeba wykonać TK klatki piersiowej).
Na tej dopiero podstawie można zaproponować właściwe postępowanie - niekoniecznie musi być to chemioterapia a jeśli taka będzie konieczna - można określić jaka i ile kursów jest należne.
Jeśli chcesz mieć poczucie, że jesteś leczony NA PEWNO właściwie - jedź do jednego z ośrodków w Warszawie, które wymieniamy na mapie ośrodków onkologicznych. Nie będziesz zawiedziony.
Jeszcze raz gratuluję samoświadomości.

Pozdrawiam serdecznie
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nowotwór jądra

Postprzez 1111 » 27 Mar 2015, 22:07

Dziekuje wszystkim za odpowiedz, warto było nocami czytac i przegladac forum zeby choć troszke dowiedziec sie o tej chorobie. Moim zamirem jest poczekanie na badania histopatologicznego , udanie sie do onkogologa po skierowania na pozostałe badania i z wynikami ruszyc do stolicy .Niewiem jak długo czeka sie na badania tk w naszym rejonie w poniedziałek podzwonie dowiem sie wszystkiego .Jeśli mozna dajcie jakies nazwiska lekazy w Warszawie chodzi o onkologów.Jeszcze raz bardzo dziekuje , będe pytał wrazie pomocy i opisywał swoje leczenie pozdrawiam.
1111
 
Posty: 57
Rejestracja: 24 Mar 2015, 18:47

Re: nowotwór jądra

Postprzez romi » 27 Mar 2015, 22:17

Witam
Warszawa
Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
Klinika Nowotworów układu moczowego
02-781 Warszawa, ul. W. K. Roentgena 5
tel. (poradnia Kliniki) - (22) 546 22 16

Centrum Medyczne "Ostrobramska"
NZOZ Magodent
Oddział Onkologii Klinicznej
04-125 Warszawa, ul. Gen. Fieldorfa 40
tel. (rejestracja) - (22) 430 87 00
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - adres email: tomasz.sarosiek@magodent.com.pl / tel. kom: 601 310 244


Badanie TK możesz wykonać gdzie będzie najszybciej i najwygodniej dla Ciebie, nie obowiązuje rejonizacja. Na wynik badania histopatologicznego będziesz czekał około dwóch, trzech tygodni, jeśli w tym czasie załatwisz TK to będzie super. Przed wizytą u onkologa zrób badania markerów AFP, LDH i bHCG.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: nowotwór jądra

Postprzez 1111 » 28 Mar 2015, 12:20

Witam
Dziekuje za adresy i tel.juz dzis chcialem zadzwonic do d. T Sarosiek ale poczekam do poniedziału.
Dzis sprawdzałem ile muszę czekac na tk najbliszy termin za 30 dni i teraz pytanie czekac tak długo czy zrobic badanie prywatnie ,termin prywatnego jest natychmiast, a moze poczekac całkowicie na wynik his-pat jądra i dopiero zrobic tk prywatnie, bo moze wynik jadra bedzie wpoządku.
Co oznacza RTG klatki piersiowej (w dwóch projekcjach.
Jesli będe robił tk to czego
jama brzuszna napewno
miednica mała napewno
i niewiem czy robic klatke pieriową
jama brzuszna plus miednica mała kosztuje 540
jama brzyszna plus miednica plus klatka 810
Markery miałem robione przed wycieciem jądra wiec jagbym jechał z wynikami do onkologa w warszawie oczywiscie to markery zrobic ponownie. pozdrawiam
1111
 
Posty: 57
Rejestracja: 24 Mar 2015, 18:47

Re: nowotwór jądra

Postprzez m9nika » 28 Mar 2015, 13:26

Witam
1111 napisał(a):Dzis sprawdzałem ile muszę czekac na tk najbliszy termin za 30 dni i teraz pytanie czekac tak długo czy zrobic badanie prywatnie ,termin prywatnego jest natychmiast,

Czy ten 30 dni jest realny w przypadku kiedy masz napisane, że badanie należy wykonać "CITO"?
Jeśli cię stać na badanie prywatnie (gdyż nie należą one do tanich), to wykonaj je prywatnie, chociaż jak będziesz się kontaktował z dr Sarosiekiem na pewno coś jeszcze doradzi. Podzwoń jeszcze do innych miast w pobliżu zamieszkania lub porozmawiaj ładnie z recepcjonistką (powiedz o co chodzi) może znajdzie termin szybciej ;)
Najlepiej jest kiedy byś miał wynik TK niedługo po wyniku hist.-pat.
1111 napisał(a):Co oznacza RTG klatki piersiowej (w dwóch projekcjach.

W dwóch projekcjach czyli A-P oraz bocznej.
1111 napisał(a):esli będe robił tk to czego
jama brzuszna napewno
miednica mała napewno
i niewiem czy robic klatke pieriową

Do określenia stopnia zaawansowania potrzebne są takie wyniki badań jak TK jamy brzusznej, TK miednicy małej i TK klatki piersiowej (najzdrowiej jest za jednym razem wykonać te badania). Jeśli wykonasz badanie RTG klatki piersiowej i ono niczego podejrzanego nie wykaże, wówczas nie nie będzie potrzeby wykonywania badania TK klatki piersiowej (chyba, że lekarz zdecyduje inaczej).
1111 napisał(a):Markery miałem robione przed wycieciem jądra wiec jagbym jechał z wynikami do onkologa w warszawie oczywiscie to markery zrobic ponownie

Markery należy powtórzyć tydzień po zabiegu i jeśli są w normie to następne tuż przed wizytą u onkologa.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości