Rak jądra z przerzutem do węzła chłonnego, konsultacja przyp

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 06 Lis 2015, 19:38

Romi, markery nie były oznaczane w tym samym laboratorium - poniżej to zaznaczyłam. Pomijając wyniki z tego innego laboratorium (w którym chyba oznaczona HCG a nie bHCG), to bHCG w ciągu dwóch tygodni urosło o 0.8 - choć nadal pozostaje w normie. Czy takie wahnięcia można uznać za normalne, czy wręcz przeciwnie?
Co do głowy - będziemy wiedzieć więcej, kiedy otrzymamy wyniki badania PET.

Markery z 10.09.2015 (po 2 kursach BEP)
LDH IFCC: 278
AFP: 5.1
Gonadotropina kosmówkowa: < 2.0

Markery z 22.10.2015 (po 4 kursach BEP)
LDH IFCC: 700
AFP: 8.1
Gonadotropina kosmówkowa: 3.1

Markery z dnia 30.10.2015 (OZNACZONE W INNYM LABORATORIUM)
LDH IFCC: 271
AFP: 7.3
HCG: 0.1

Markery z dnia 5.11.2015
AFP: 6.9
LDH: 171
bHCG: 3.9
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez romi » 06 Lis 2015, 19:57

Witam
Generalna zasadą jest to, że u zdrowego mężczyzny nie występuje podniesiony poziom bHCG. Wzrost tego poziomu jest charakterystyczny dla nowotworów jądra.
Co powiedział na to dr Świątoniowski? I co powiedział na planowany PET?
Coś się dzieje i koniecznie należy to wyjaśnić.
Proszę się zapoznać z tym
viewtopic.php?f=5&t=539#p14748
szczególnie punkt 3.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 06 Lis 2015, 20:25

Dr Świątoniowski pokierował P. na operację. Co do PETu - powiedział, że przynajmniej będzie można zobaczyć co się dzieje w głowie. PET został wykonany wczoraj, wyniki będą w ciągu najbliższego tygodnia. Co masz na myślisz pisząc o "wyjaśnieniu" wzrostu bHCG? Kolejne oznaczenie markerów w celu wykluczenia błędu, konsultację z onkologiem, wizytę u urologa w celu kontroli drugiego jądra? Czy może lepiej poczekać tych kilka dni na wynik PET?
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez romi » 06 Lis 2015, 20:39

Witam
PET nie wyjaśni wahań/wzrostu bHCG.
Czegoś trzeba być pewnym, dlatego pytałem co powiedział na ten wzrost dr Świątoniowski. A może jeszcze nie wiedzieliście o tym, to teraz należałoby się z nim pilnie skonsultować w tej sprawie. Pewnie nie od rzeczy będzie kolejny raz powtórzenie badania. Raz może być pomyłka, ale jeśli kolejne badanie potwierdzi wzrost, to trzeba będzie działać.
Generalną zasadą jest że operację RPLND wykonuje się przy unormowanych markerach, choć i od tego są odstępstwa. Dlatego pisałem, że sprawę tego bHCG należy wyjaśnić.
Znacie dr Świątoniowskiego i wiecie, że na pewno podejmie szybką, dobrą decyzję.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 06 Lis 2015, 20:53

Tak, kiedy rozmawialiśmy z dr Świątoniowskim o tym wzroście bHCG jeszcze nie wiedzieliśmy - dowiedzieliśmy się dziś. Już napisałam do Pana Doktora. Romi, dziękuję!
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez Jeek » 06 Lis 2015, 23:20

Witam

Moim zdaniem jeszcze nie ma powodu do niepokoju.
Wahania markerów się zdarzają. Systematyczny, nawet niewielki mieszczący się w granicach normy
wzrost markerów świadczy, że może dziać się coś niedobrego.
U syna po chemioterapii aż do zabiegu RPLND marker BHCG się wahał przekraczając nawet trzy krotnie
górną granicę normy. Gdy jechalismy na zabieg to nie wiedzieliśmy czy jedziemy na zabieg, czy na następną
serię chemioterapii. W dniu zabiegu BHCG wynosił 3,8 i zabieg wykonano, miesiąc po < 0,1 i tak jeśt do dziś.

Będzie dobrze, wszystkiego dobrego
Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 208
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 07 Lis 2015, 10:01

Jeek, piszesz, że przed operacją marker bHCG przekraczał granicę normy. Czy możesz napisać jakie były podejmowane działania w związku z tym? Czy syn miał dodatkową chemioterapię, czy może marker "sam" wracał do normy?
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez Jeek » 07 Lis 2015, 22:39

Witam

W dniu operacji marker BHCG mieścił się w normie, wynosił 3,8 przy normie w COI <5.
W czasie 4 BEPów systematycznie spadał, przed planowanym 5 już EP w dniu 4.12.2014 wynosił 4,8
Chemii nie podano. W dniu 15.12.2014 na konsultacji w COI Warszawa wynosił 5,8
Ustalono termin na 12,01,2015 na zabieg lub drugą linię leczenia.
Pomiędzy tymi datami kilkakrotnie oznaczaliśmy prywatnie BHCG, najpierw szedł w górę następnie spadał.
Nie wiedziałem co robić, dzwoniłem do Warszawy aby przyspieszyć wizytę, przyspieszyli o JEDEN dzień.
Dodatkowej chemii nie miał, po zabiegu spadł poniżej czułości aparatury <0,1

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 208
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez katie » 08 Lis 2015, 10:14

Dzięki Jeek! I życzę, żeby u Twojego syna już tak zostało!
Ja natomiast w tym momencie zupełnie nie wiem, jak rozumieć ten wzrost markera i co robić. Na razie czekam na odpowiedź od dr Świątoniowskiego. I bardzo się boję.
katie
 
Posty: 34
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 16:30

Re: gdy bep nie działa - co dalej?

Postprzez kaziu1 » 09 Lis 2015, 12:42

Witam,
Ponieważ, już po drugim kursie chemii, B-hcg był mniejszy niż czułość aparatury w labolotorium: B-hcg<2, jest wysoce prawdopodobne, iż ostatni wynik: B-hcg 3.9 wynika z błędu pomiaru (podobieństwa B-hcg do hormonu LH, który wzrasta po wycięciu jądra). Prosze oznaczyć markery jeszcze raz.
Pozdrawiam.
kaziu1
 
Posty: 103
Rejestracja: 24 Wrz 2013, 16:09

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości