Guz jądra lewego.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez m9nika » 28 Lut 2016, 14:27

Witam
A badanie markerów nowotworowych miałeś robione?
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 08 Mar 2016, 11:53

Witam wszystkich forumowiczów. Wczoraj wypuszczono mnie do domu po podaniu pierwszego pięciodniowego kursu BEP, a przede mną są jeszcze dwa kursy. Lekarz, który mnie prowadzi powiedział mi, że wykryto u mnie Raka jądra lewego - carcinoma embryonale pT2N2M0 stopień zaawansowania IIA.

Wszystkie bilanse robione podczas pobytu na Oddziale Onkologii Klinicznej - Chemioterapii w Jeleniej Górze wypadły bardzo dobrze, a na chwilę obecną mój organizm dobrze znosi podaną chemię. Czasami mam takie uczucie, jakby ktoś z całej siły przywalił mi tępym obuchem w tył głowy, czasami pojawią się nudności i wymioty, ale to chyba normalne po podaniu chemii. Najbliższy rozkład mojej chemii: 9 oraz 16 marca 2016 r. idę na oddział w celu podania Bleomycyny, a 23 marca 2016 r. idę na drugi pięciodniowy kurs BEP.

Wyników badań nie będę pisać, bo jest tego sporo, ale przepiszę Epikryzę oraz zalecenia lekarskie.

Epikryza:

32-letni pacjent z ustalonym rozpoznaniem raka jądra lewego - carcinoma embryonale pT2N2M0 (IIA) z zajęciem węzłów chłonnych okołoaortalnych, obciążony nadciśnieniem tętniczym oraz zespołem BORDERLINE NASH został przyjęty do tutejszego oddziału w celu zaplanowania dalszego postępowania. Przy przyjęciu stan sprawności ECOG 0, bez dolegliwości. W badaniach laboratoryjnych nieco podwyższony poziom AST, ALT - w związku z rozpoznanym BORDERLINE NASH, bez przeciwwskazań do podania chemioterapii. Biorąc pod uwagę wiek, stan ogólny, wyniki badań obrazowych (powiększenie węzłów chłonnych okołoaortalnych), his-pat, ze względu na konieczność wyeliminowania ryzyka zdrowotnego, a także ochrony pacjenta przed negatywnymi następstwami dla jego życia i zdrowia podjęto decyzję o wdrożeniu leczenia chemioterapią wg programu BEP, co stanowi optymalna formę postępowania terapeutycznego. W planie podanie 3 kursów, następnie badania obrazowe i kwalifikacja do limfadenektomii.
Podano 1 ramię kursu BEP, tolerancja leczenia bardzo dobra. Wypisany do domu z zaleceniem zgłoszenia się do tutejszego oddziału w dniu 9.03.2016 r. o godzinie 08:00 w celu kontynuacji leczenia.

Zalecenia lekarskie:
1) dieta lekkostrawna wątrobowa
2) systematyczne stosowanie zaleconych leków w warunkach domowych
3) zakaz palenia papierosów
4) zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
5) oszczędzający tryb życia
6) w razie gorączki, stanów zapalnych jamy ustnej lub gardła obowiązkowo należy wykonać morfologię w miejscu zamieszkania - po uzyskaniu wyników skontaktować się telefonicznie z lekarzem Oddziału Onkologicznego.

Rp.
Atossa 8 mb 2x1 - w razie nudności i wymiotów (1 op.)
Controloc 20 mg 1x1 rano na czczo (1 op.)

W terapii:
Lisinoratio 5 mg (1x1)
Concor Cor 2,5 mg (1x1)
ProUrsan 250 mg (2x1)

Zwolnienia lekarskie: 01.03.2016 r. - 12.04.2016 r.
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 02 Cze 2016, 10:09

Witam ponownie. Jestem po chemioterapii uzupełniającej i wczoraj odebrałem wyniki TK jamy brzusznej i miedniczy mniejszej. Ogólnie czuję się dobrze. Jednak od ponad tygodnia mam spuchnięte nogi, ale to po zażywaniu sterydów Encorton, które przepisał mi prowadzący onkolog kliniczny. Całe leczenie zniosłem bardzo dobrze bez żadnych wymiotów i nudności. Wyniki bilansu miałem wręcz książkowe, nic się nie działo. Jedynie nie jadłem podczas chemioterapii, gdyż miałem jadłowstręt, co jest normalne podczas chemioterapii. Chciałem prosić o ich rozszyfrowanie wyniku TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

TK jamy brzusznej bez kontrastu i z kontrastem:

Rak jądra lewego, stan po orchidectomii. W trakcie chemioterapii.
Badanie TK w technice spiralnej, wykonano po podaniu do wypicia roztworu wodnego środka kontrastowego, w opcji podstawowej oraz po dożylnym podaniu kontrastu w fazie tętniczej i żylnej.

W badaniu widoczne są liczne zwiewne węzły chłonne położone wzdłuż aorty w przestrzeni około aortalnej, zmiany mają dość wąskie warstwy korowe, ale są dość duże. Ich morfologia nie uległa zmianie w porównaniu z badaniem poprzednim. Największy pakiet węzłów chłonnych po stronie lewej od aorty ma wielkość 100x28x20 mm (poprzednio 103x28x27 mm). Po prawej stronie 50x27x31 (poprzednio 42x17x25 mm). W krezce jelita cienkiego węzły wielkości do 20x12 mm. W obu pachwinach węzły chłonne do wielkości 45x16 mm po lewej i 39x15 mm po prawej stronie. Obraz węzłów bez zmian w porównaniu z badaniem poprzednim. Poza tym nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej.
Wątroba o cechach stłuszczenia poza tym bez zmian.
Prawidłowe gałęzie żyły wrotnej i żyły wątrobowej.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe zmian nie wykazują.
Pęcherzyk żółciowy o prawidłowych ścianach, nie wykazano w jego świetle uwapnionych konkrementów.
Przewód żółciowy wspólny prawidłowej szerokości i o prawidłowych ścianach.
Trzustka o typowej strukturze, prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych.
Obie nerki położone typowo, prawidłowo ulegają wzmocnieniu po podaniu kontrastu.
Oba nadnercza bez zmian.
Aorta i żyła czcza dolna bez mian. Pozostałe widoczne w badaniu TK naczynia jamy brzusznej bez zmian.
Śledziona prawidłowej wielkości i gęstości, prawidłowo ulega wzmocnieniu kontrastowemu.
Tkanka tłuszczowa jamy brzusznej prawidłowej gęstości.
Objęty badaniem miąższ płuc bez zmian ogniskowych.
Pęcherz moczony o gładkich ścianach, zmian nie wykazuje.
Prostata wielkości: 42x35x36 mm. Objętność 26 ml - prawidłowej wielkości.
Pęcherzyki nasienne bez zmian.
Naczynia biodrowe bez zmian.
Tkanka tłuszczowa miednicy małej o prawidłowej gęstości.
Nie wykazano obecności powiększonych węzłów chłonnych w miednicy małej.

TK miednicy mniejszej bez kontrastu i z kontrastem.
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez troll » 02 Cze 2016, 20:56

Witaj,

Otrzymałeś chemioterapię, która z dużym prawdopodobieństwem wybiła to, co miała wybić. Jednak zgodnie z wynikiem badania obrazowego, węzły chłonne zaotrzewnowej, pachwinowe i krezki jelita grubego nie uległy znaczącej regresji. Jeśli markery są ok (tj. w normie) i biorąc pod uwagę wynik hist-pat, jesteś najlepszym kandydatem do wykonania limfadenektomii zaotrzewnowej (RPLND) czyli usunięcia węzłów chłonnych z okolicy brzucha. Taka opcja jest w tej chwili jedynym praktycznie, właściwym z punktu widzenia współczesnej medycyny sposobem leczenia w Twoim przypadku.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 03 Cze 2016, 13:23

troll napisał(a):Witaj,

Otrzymałeś chemioterapię, która z dużym prawdopodobieństwem wybiła to, co miała wybić. Jednak zgodnie z wynikiem badania obrazowego, węzły chłonne zaotrzewnowej, pachwinowe i krezki jelita grubego nie uległy znaczącej regresji. Jeśli markery są ok (tj. w normie) i biorąc pod uwagę wynik hist-pat, jesteś najlepszym kandydatem do wykonania limfadenektomii zaotrzewnowej (RPLND) czyli usunięcia węzłów chłonnych z okolicy brzucha. Taka opcja jest w tej chwili jedynym praktycznie, właściwym z punktu widzenia współczesnej medycyny sposobem leczenia w Twoim przypadku.

Pozdrawiam!


Troll o jakich wynikach hist-pat piszesz? Masz na myśli wynik hist-pat wyciętego jądra? Na markery nowotworowe dostałem skierowanie od Pani onkolog, która niezwłocznie po obejrzeniu wyników ostatniej TK wystawiła mi skierowanie na pobranie krwi: D-Dimery, B-HCG oraz AFT. Dlaczego dostałem D-Dimery? Ponieważ od ponad tygodnia mam spuchnięte nogi (lewa nowa jest znacznie spuchnięta, prawa noga też, ale mniejszym stopniu). Oczywiście Pani onkolog przepisała mi Clexane 0,1 mg. Wyniki krwi, które wczoraj odebrałem: D-Dimery 0,66 ug/ml (norma: 0,0 - 0,5) oraz B-HCG <0.100 mIU/ml (norma: 0,0 - 2,6). Na wynik AFT muszę poczekać bodajże do poniedziałku lub wtorku.
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez troll » 03 Cze 2016, 17:15

Witaj,

Marker to AFP (nie AFT) - ważne, gdybyś kiedyś musiał sam wykonać badanie. Tak, mam na myśli wynik hist-pat jądra. Jeśli w jądrze rozpoznano nienasieniaka, to szansa, że w węzłach będzie potworniak jest spora. Sugeruje to także odpowiedź na leczenie - nie do końca zadowalająca. Chemioterapia nie działa tak "dobitnie" na potworniaki dojrzałe, stąd przypuszczenie, że pozostałości to właśnie potworniak. Opuchnięte nogi mogą być wynikiem ucisku guza na duże naczynia w brzuchu. Im szybciej przejdziesz RPLND, tym lepiej.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 08 Cze 2016, 15:15

Witam ponownie. Dzisiaj odebrałem wynik AFP i wynosi on 18,10 (norma: 0,0 - 5,80). Czemu wynik AFP jest podwyższony i czy to jest normalne po chemioterapii?
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez troll » 08 Cze 2016, 19:21

Witaj,

Nie, nie jest normalne. Standardowym i najwłaściwszym postępowaniem jest ponowne oznaczenie AFP (w szpitalu, lokalnym oddziale onkologii, lub maksymalnie jutro z rana, żeby potwierdzić wzrost). Jeśli wzrost będzie potwierdzony, należy z największym prawdopodobieństwem podejrzewać wczesną wznowę (lub nie do końca zaleczoną chorobę) i w takiej sytuacji należy wykonać bbadanie TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej i bez oczekiwania na wynik rozpocząć chemioterapię ratującą. To już nie są przelewki. Większość niedoświadczonych onkologów zawala sprawę w takiej sytuacji.

Koniecznie powtórz markery, od tego wszystko zależy!

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez JanuszJG » 09 Cze 2016, 12:18

Pozwoliłem sobie spojrzeć na wcześniejszy wynik AFP z 11 stycznia 2016 r. i wtedy wynosił on 25,70 (norma: 0,00 - 5,80), a z 2 czerwca 2016 r. wynosi 18,10 (norma: 0,00 - 5,80), więc jest spadek. Moja onkolog mi mówiła, że w tym przypadku podwyższony wynik AFP może świadczyć o zapaleniu wątroby, a dla przypomnienia mam stwierdzony: Zespół BORDERLINE NASH z dominacją komponenty stłuszczeniowej oraz minimalną aktywnością zapalną i włóknieniową (G 0-1, S 0-1) - ICD-10: K76,0..
JanuszJG
 
Posty: 51
Rejestracja: 16 Lut 2016, 08:59

Re: Guz jądra lewego.

Postprzez romi » 09 Cze 2016, 12:39

Witam
Podwyższony AFP może świadczyć o problemach z wątrobą, ale przy istniejącym nowotworze jądra trzeba wszystko bardzo dokładnie zdiagnozować.
Pani onkolog powinna mieć tego świadomość, bo jeśli węzły zaotrzewnowe po leczeniu nadal są ponad normę to przede wszystkim wskazanie jest na nowotwór jądra.
Ja bym skonsultował to w Krotoszynie, bo tu potrzebna jest wiedza doświadczonego onkologa w zakresie nowotworów jądra.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości