Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 24 Cze 2016, 20:07

Witam
Tak jest ok, AFP spada zgodnie z oczekiwaniami.
To nie Ty planujesz obserwację, ale lekarz który po sprawdzeniu wszystkich wyników badań stwierdzi, że obserwacja jest możliwa. Dlatego jeśli zależy Ci na profesjonalnej opinii to kierunek Warszawa, lub Krotoszyn.
Co do planowania obserwacji to na świecie przyjęto kryteria opisane w poniższym linku który był wcześniej podany:
http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... phic-5.gif
Jednak zawsze w konkretnym przypadku lekarz może zaplanować obserwację nieco inaczej, ważne żeby badania kontrolne nie były rzadziej niż w wytycznych.
A co powiedziała pani onkolog na wizycie 21.06?
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 24 Cze 2016, 20:58

Wizyty 21.06 niestety nie było bo Pani doktor odwołała. Przełożona została na 28.06, wtedy będę więcej wiedział.
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 24 Cze 2016, 21:24

Witam
Niezależnie od tego co powie lekarz trzeba poczekać do następnej kontroli AFP. Wtedy sytuacja będzie jasna, wcześniej nie powinno się podejmować żadnych działań. Miejmy nadzieję, że Pani doktor też będzie tego zdania.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 24 Cze 2016, 23:45

Co do tego jak to powinno wyglądać na świecie: http://annonc.oxfordjournals.org/conten ... phic-5.gif
Mam dwa pytania:
1.Według rozpiski Surveillance, wynika że nie robi się tomografii klatki piersiowej + brzucha, tylko samego brzucha, a osobno RTG klatki piersiowej.
Czy samo badanie RTG klatki jest wystarczające? Czy badanie tomografii nie daje dokładniejszych rezultatów?
2.Czy czas powinien się liczyć od zabiegu orchidektomii, czy od chwili decyzji o przyjęciu pewnego typu postępowania? Np. Przy Surveillance jest zaznaczone że RTG 7x na rok, czyli mniej więcej co 6 tygodni. Czy pierwsze RTG powinno być zrobione 6 tygodni od zabiegu orchidektomii, czy 6 tygodni po podjęciu decyzji o Surveillance?( czyli w praktyce pierwsze RTG będzie zapewne po około 10 tygodniach od zabiegu.
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 25 Cze 2016, 00:23

Witam
Takie są wytyczne, ale tak jak napisałem wcześniej lekarz może to zmodyfikować w zależności od konkretnego przypadku. Jeśli chodzi o TK to z reguły robi się jednocześnie brzuch i miednicę, ponieważ można to zrobić w jednym badaniu.
Mimo iż TK jest dokładniejsze, to RTG w pierwszym okresie obserwacji jest wystarczającym badaniem jeśli nie stwierdzono przerzutów do płuc. Zwykle przerzuty pojawiają się w pierwszej kolejności w przestrzeni zaotrzewnowej, co można wykryć w badaniu tomograficznym.
Czas liczy się od zakończenia leczenia, a jeśli leczenia uzupełniającego nie było to od decyzji o obserwacji, dlatego decyzja o niej powinna zapaść najpóźniej po 8 tygodniach od orchidektomii.
Wytyczne zostały stworzone na podstawie wieloletnich doświadczeń przy uwzględnieniu jak największej efektywności obserwacji, a jednocześnie zminimalizowaniu ewentualnych skutków ubocznych inwazyjnych badań jakimi są badania obrazowe.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez troll » 25 Cze 2016, 12:25

Z obserwacją to jest taki problem, że nie ma wystarczających danych, że jeden, konkretny schemat obserwacji sprawdza się najlepiej. Trzeba wierzyć w doświadczenie lekarza i zachować czujność, gdy proponuje badania albo po roku, dwóch od orchidektomii bez leczenia uzupełniającego, lub w drugą stronę - co dwa tygodnie. Najczęściej mogą być powtarzane markery, szczególnie w guzach o których wiemy, że produkowały markery wcześniej - tutaj pierwszy rok obserwacji to co 2-3 miesiące. Badania obrazowe - TK klatki, brzucha i miednicy - co 3 miesiące w pierwszym roku. W drugim zwykle jest podobne. Później odstępy się zwiększają - 3 rok to badania co 4 miesiące, 4 i 5 co pół roku, później odsetek nawrotów jest niski, stąd badanie markerów i USG co roku są opcją racjonalną.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 01 Lip 2016, 09:27

Witam, mam wyniki badania 30.06.2016:
Dehydrogenaza mleczanowa - LDH
LDH 139 U/l 135 - 225
Gonadotropina kosmówkowa frakcja beta - beta HCG
beta-HCG < 0,1 mIU/ml < 2,6
Alfafetoproteina
AFP (s) 4,57 U/ml 0 - 5,8

AFP zeszło do normy, więc wygląda na to że jest to S0
Mam pytanie czy to że LDH jest tak nisko jest ok? od 3 badań mi spadało miałem 156, poźniej 145, teraz 139 ( ledwo łapie się w wartościach referencyjnych)
Czy to jest normalne zachowanie?
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez m9nika » 01 Lip 2016, 12:15

Witam
Ważne, że mieści się w granicy normy. Poza tym marker LDH jest markerem niespecyficznym dla nowotworów jądra ale niesie wartość diagnostyczną.
Dla wyjaśnienia
Dehydrogenaza mleczanowa (LDH): należy ona do enzymów wątrobowych i wzrost jej poziomu w surowicy krwi nie jest specyficzny dla nowotworów zarodkowych. Może występować również w przypadku uszkodzenia wątroby lub mięśnia sercowego, oraz w wielu innych rodzajach nowotworów. Podwyższony poziom LDH w surowicy krwi obserwuje się w około 20 ? 70% przypadków nowotworów zarodkowych, w tym w 70% nasieniaków.

Były przypadek na forum, że wartość LDH była poniżej dolnej granicy normy i nic się złego nie działo.
Czujności nigdy za wiele ;)
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez romi » 01 Lip 2016, 19:49

Witam
Dopiero teraz możesz iść z wszystkimi wynikami do onkologa i dopiero teraz na ich podstawie lekarz może określić stopień zaawansowania i dalsze postępowanie. Posłuchaj co lekarz Ci zaproponuje i jeśli będzie więcej niż jedna opcja to wybierz tą którą preferujesz. To ma być Twój wybór, lekarz powinien Ci przedstawić wszystkie za i przeciw każdej opcji. Wiesz teraz czego się spodziewać, także możesz już zastanowić się nad ewentualnym wyborem.
LDH nawet jeśli jest poniżej normy to nie dzieje się nic złego.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Kraków, 24 lata, rak prawego jądra.

Postprzez tomekl007 » 05 Lip 2016, 14:01

Witam, dziś 5.07.2016 byłem na kontroli u Pani Onkolog. Nie było żadnego przedstawiania wyborów, Pani doktor odrazu powiedziała że obserwacja, i dostałem skierowanie na TK klatki piersiowej, miednicy i brzucha na początek września ( to jest 3 miesiące od poprzedniego badania TK). Dodatkowo powiedziała że nie muszę robić markerów, dopiero przed badaniem, czyli tez początek września ( oczywiście w tej kwestii będę je robił co najmniej co miesiąc, mimo tego co mówiła ). Nie wiem, czy tak to powinno wyglądać?
tomekl007
 
Posty: 32
Rejestracja: 01 Cze 2016, 21:22

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości