Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Jeden Cykl BEP-u/ Nienasieniak stadium IB /Wrocław

Postprzez JajecznySkorupiak » 19 Gru 2016, 00:27

Dzięki Panowie, na początek spróbuję w DCO z jednoczesną konsultacją z drugim lekarzem z Katowic (rodowicie jestem z górnego śląska ale studiuję we Wrocławiu). Dam znać co i jak.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc! :>
Ostatnio edytowany przez JajecznySkorupiak, 20 Gru 2016, 00:49, edytowano w sumie 1 raz
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

Re: Jeden Cykl BEP-u/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez JajecznySkorupiak » 19 Gru 2016, 19:27

No i po konsylium. Niestety, obawy które wczoraj zasialiście potwierdziły się :v Byłem Pani doktor (inna) przywitała mnie z radosnym 2-4 BEP XD Trochę się zaśmiałem i spytałem grzecznie do którego stadium mnie kwalifikują w takim wypadku. Lekarz chirurg powtarzał tylko pT2...pT2... co już mnie zasmuciło. Podjąłem więc dyskusję i zapytałem grzecznie czy według najnowszych( chociaż już wcale nie tak "świeżych" zaleceń nie powinna być w tym przypadku zaproponowane max 2 kursy z uwzględnieniem ewentualnie jednego, Pani doktor była zaskoczona, że na coś takiego wpadłem... W końcu powiedziała że stadium nie określi bez badania TK klatki, powiedziała że to badanie trochę "na wyrost" , ale mam w razie czego zrobić. Pan chirug jeszcze dorzucił, że skoro tak bardzo opieram się na guidelines to czemu nie zrobiłem wcześniej tego TK - jego mina, gdy powiedziałem prosiłem o skierowanie na to badanie jego koleżankę, a która po konsultacji telefonicznej z innym onkologiem stwierdziła że nie ma takiej potrzeby- bezcenna. Potem było trochę urażonego majestatu i komentarz, że" jak słyszałem że takie możliwości są w Warszawie to czemu nie leczę się w COI?". Pani doktor podkreśliła że jak bardzo nie chcę tych dwóch kursów, to przeca mogę po pierwszym zrezygnować (nie wiem na jakich zasadach, ale powiedziała że po konsultacji z lekarzem). Koniec końców dostałem skierowanie na TK klatki piersiowej (termin za kilka dni) i skierowanie na chemię którą rozpoczynam teoretycznie 2 stycznia. W ilość cykli wpisała "wstępnie 2", swojego chemioterapeutę poznam w dniu przyjęcia do szpitala, gdyż podobno przydzielają go losowo. Powiedzcie mi Panowie, czy nie jestem za bardzo przypadkiem wścibski? Czy może powinienem posłusznie poddać się dwóm cyklom, bo jakby nie patrzeć to też jest "legalne leczenie"? Czy mam się wynosić z nadzieją że gdzieś indziej z pełną diagnostyką dostanę zbliżony termin zaczęcia cykli?
Ale jeśli jest możliwość uznania legalnie tego jednego kursu w tym stadium jako pierwszy w historii wrocławianin, to jestem gotów być tym wrocławianinem :d

Pozdrawiam, już uspokojony i gotowy do dalszego działania.

PS. Od kiedy węzły chłonne można uznać za meta? Bo dzisiaj mi powiedziała że moje są raczej wolne, ale mimo to mi nie może wykonać Stagingu :V
Ostatnio edytowany przez JajecznySkorupiak, 19 Gru 2016, 21:00, edytowano w sumie 1 raz
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

Re: Jeden Cykl BEP-u/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez troll » 19 Gru 2016, 20:42

JajecznySkorupiak napisał(a):Powiedzcie mi Panowie, czy nie jestem za bardzo przypadkiem wścibski?


Ja się bardziej boję CBŚ na Forum, czy przypadkiem nie modyfikujemy planów jaśnie-panującego. Wszak jeden z "oświeconych" orzekł, że "Moim zdaniem, prawdziwa miłość jest możliwa tam, gdzie w sposób naturalny może pojawić się potomstwo jako owoc tej miłości.". Czegokolwiek dotyczyły te słowa, to one padły. Szczególnie dosadnie brzmią w tym miejscu.

Życzę Ci z całego serca, żebyś był tym 'królikiem doświadczalnym" nowych wytycznych NCCN. I chociaż przez chwilę mógł poczuć się jak pacjent lekarza z USA, który dba o swojego pacjenta a nie jest chłopem swojego ordynatora-suwerena.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Jeden Cykl BEP-u/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez tobson85 » 19 Gru 2016, 20:57

Ile powinno być tych cykli to powinna być świadoma decyzja doświadczonego lekarza prowadzącego w połączeniu ze zrozumieniem przez pacjenta - takie moje zdanie.
Teraz jest ten moment, że musisz sobie wybrać/zadecydować, kto będzie tym lekarzem. Wiesz tu chodzi nie tylko o sam moment leczenia, ale także cały ten czas po... Czas obserwacji, a zarazem i stresu. Mając pełne zaufanie do lekarza prowadzącego na pewno nie tylko leczenie idzie sprawniej, ale także większy komfort psychiczny już po jego zakończeniu.
Pozdrawiam
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Jeden Cykl BEP-u/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez tobson85 » 19 Gru 2016, 21:22

Jeszcze pytałeś o węzły - podejrzane onkologicznie są węzły od 10 mm w górę (w osi krótkiej). Ale z tego co mi mówił kiedyś radiolog brane są też pod uwagę inne cechy takie jak kształt, struktura itd.
U Ciebie było 8mm (w najdłuższej osi) czyli mieszczą się w granicy, no ale są w typowej lokalizacji więc pewnie trzeba to obserwować, co się z nimi będzie działo.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez romi » 19 Gru 2016, 22:10

Witam
Gwoli ścisłości to norma wielkości węzłów to 10mm, także 8 jest w porządku. Od 10 do 15mm należy obserwować węzły ponieważ ich powiększenie nie musi wynikać z przyczyn onkologicznych. Natomiast węzły powyżej 15mm są już podejrzane onkologicznie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez JajecznySkorupiak » 19 Gru 2016, 22:31

Po kolejnej konsultacji z lekarzem z Katowic (podobno Pani ordynator). Pani ordynator przy obecnych wynikach stwierdziła, że ona by zaleciła 3-BEPY i ani jednego mniej, bo tu trzeba ostro i długo. Stwierdziła, że widzi, że nie jest rozsiany itp itd ale tak czy siak 3 i że ona w życiu by nie zasygnowała swoim nazwiskiem terapii dwoma cyklami a tym bardziej jednym :/ Mogłem się domyślić po tym jak stwierdziła, że jakby guz był mniejszy czyli max. 1 cm, to wtedy byłoby pT1, a tym samym mogłaby się zastanowić nad jednym cyklem. Od kiedy to składową Tumor oceniamy według rozmiaru guza? :D Ciekawe co by powiedziała jakbym miał przerzuty :v Jest to jakkolwiek poparte, czymkolwiek, gdziekolwiek?

Edycja:

Guz w największym wymiarze 2,5 cm. W USG był 1,3 cm czyli gdzieś się tam zakręcił "w środku"
Ostatnio edytowany przez JajecznySkorupiak 19 Gru 2016, 23:30, edytowano w sumie 2 razy
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez mardeb76 » 19 Gru 2016, 23:22

Witam,
Sam widzisz, że to wszystko nie jest takie proste. Choć wytyczne są sformułowane jasno, wystarczy do nich sięgnąć i postępować zgodnie z nimi. Wydaje mi się, że o ile 2XBEP w Twoim przypadku może być uzasadnione i tak jak napisałeś "legalne", to propozycja Pani z Katowic jest co najmniej zaskakująca. Ale to pewnie dlatego, że chce Cię bardzo dobrze wykeczyć :D. Co do wielkości guza to jest traktowany jako czynnik zwiększający ryzyko nawrotu, ale przy wielkościach powyżej 4 cm (przynajmniej w nasieniakach, w przypadku nienasieniaków nie jestem pewien). W nie pisałeś jakiej wielkości był u Ciebie. wracajac do wyborumetody leczenia, to sam nie wiem co bym zrobił na Twoim miejscu. W tej sytuacji jak napiał Tobiasz przydałby sie lekarz, do którego masz 100% zaufanie i nie musisz sie zastanawiać czy podejmuje właściwe decyzje. Pozdrawiam, życzę powodzenia.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB

Postprzez QetiN » 20 Gru 2016, 00:26

Najgorsze jest to, że w polskich ośrodkach onkologicznych panuje trend "czym więcej tym lepiej". Spotkałem się z przypadkiem, że pacjentowi z nasieniakiem IA ładowali 4xBEP, a on nieświadomy niczego godził się na to i walczył potem z koszmarnymi skutkami ubocznymi, nieporównywalnymi z jednym cyklem karboplatyny. Leczenie zakończone sukcesem... Ale jakim kosztem? Można było osiągnąć identyczny efekt kliniczny podając jeden cykl karboplatyny lub nawet poddać pacjenta bacznej obserwacji. Najważniejsze jest wyleczenie, ale również zapewnienie maksymalnego komfortu leczenia pacjentowi poprzez dobór odpowiedniej terapii. Jeżeli lekarz przy doborze leczenia w przypadku nienasieniaka IB podpiera się rozmiarem guza to znaczy, że trzeba zmieniać ośrodek. Nie ma na to najmniejszej reguły, dlatego w przypadku skali TNM, cecha T nie uwzględnia wielkości guza w usuniętym jądrze. W dużej większości nowotworów złośliwych litych cechę T charakteryzuje wielkość guza i/lub naciekanie struktur.
Leczeniem w Twoim przypadku są 2 pełne cykle BEP i ani jednego więcej...

Pozdrawiam serdecznie
Quem di diligunt, adolescens moritur.
Awatar użytkownika
QetiN
 
Posty: 9
Rejestracja: 09 Lut 2015, 20:33

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez marcin s » 20 Gru 2016, 07:39

sam niedawno byłem w podobnej sytuacji, tułałem się od lekarza do lekarza spotykając się z butą i chamstwem
a sprawa jest prosta wytyczne są jedne nie trudne do ogarnięcia więc nadal nie rozumiem dlaczego tak jest
im więcej wiesz jesteś ich większym wrogiem

Powodzenia Twoje zdrowie i warto być wścibskim
marcin s
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2016, 20:23

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron