Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez JajecznySkorupiak » 20 Gru 2016, 18:46

Mały update.
Byłem jeszcze na konsultacji u lekarza który jest z DCO(i jest duża szansa że zostanie moim koordynatorem), ale poszedłem prywatnie żeby jakoś ten proces konsultacji przyspieszyć. Dr Tosik (używam nazwiska, gdyż wyczuwam w nim "młodą krew" w ogarnianiu tego tematu. Pan doktor poświęcił mi prawie godzinę, jako jedyny zrobił mi staging ( tak jak przypuszczane IB ) i po usłyszeniu całej historii , zaproponował 3 drogi leczenia ( obserwacja, limfodektomia, chemia). Każdej po kolei poświęcił chwilę i omówił co i jak i jak to będzie wyglądać. Gdy powiedziałem mu że jestem za "profilaktyczną chemią", powiedział, że zna wytyczne i w moim przypadku 2 cykle to jest absolutne maksimum, jeśli chodzi o propozycję jednego, potwierdził że tak faktycznie jest w wytycznych, także jest za zmniejszaniem ilości, i jeśli bardzo chcę to on może się przychylić do takiej opcji, nie mniej jednak ma pewne wątpliwości. Gdybym miał CS IA to w ogóle by się nie zastanawiał nad dwoma. W sumie to powiedział że w IA namawiałby do obserwacji, a jeśli ktoś chciałby chemię to dałby mu max jeden. Ogólnie miło, zrobił przegląd wszystkich skutków ubocznych, ale zapewnił że przy mojej kondycji i tylko ewentulanych dwóch cyklach nie ma raczej co na nie liczyć (oprócz neutropenii, ale z tym sobie potrafi poradzić). Z przeciwwskazań to grejpfruty i "znachorskie leczenia witaminą C". Stwierdził także że jak będę na oddziale to jak nie trafię na niego, to naturalnie mogę wpadać do niego do gabinetu na konsultacje. Ogólnie polecam na dzień dzisiejszy .

W styczniu (po sylwetrze) zaczynam cukierki. Jakieś rady? Da się do tego jakoś fizycznie przygotować? :>
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez romi » 20 Gru 2016, 21:23

Witam
Przygotowanie do chemioterapii polega głównie na pozytywnym nastawieniu.
Należy też wziąć pod uwagę że mogą wystąpić różne skutki uboczne które trudno przewidzieć, ponieważ jest to sprawa osobnicza i nie ma tu nic do rzeczy kondycja fizyczna. Jedni przechodzą chemioterapie bez specjalnych problemów, dla innych jest to ciężkie przeżycie. Trzeba być na to gotowym, a medycyna zna środki które w pewnym zakresie łagodzą te skutki.
Jeśli chcesz przygotować się zgodnie z tzw. złotym standardem to przed rozpoczęciem leczenia powinieneś zrobić badanie audiometryczne oraz spirometrię (czemu młody rozgarnięty lekarz tego nie zaproponował?).
Badanie te należy powtórzyć po zakończeniu leczenia.
Częstym skutkiem ubocznym stosowania cytostatyków jest uszkodzenie słuchu lub/i zwłóknienie płuc, stąd powinny być wykonane powyższe badania w celu oceny czy takie uszkodzenia wystąpiły.
Masz trochę czasu - możesz zrobić te badania.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez mardeb76 » 21 Gru 2016, 00:03

Dobrze, że trafiłeś na lekarza, który potrafił z Tobą porozmawiać, na spokojnie wszystko przeanalizować i przekonać do proponowanego schematu. Wnioskuję, z tonu Twojego postu, że nie masz już wątpliwości i z pełna wiarą poddajesz się 2xBEP. To świetnie, że nie będą Tobą targały już rozterki I przemyślenia, dotyczace tego czy odpowiednio jesteś leczony. W związku z tym możesz spokojnie odpocząc przez Świeta i przygotowac się do chemoterapii. Tak ja napisal romi najważniejsze to dobre i pozytywne nastawienie, ale wyczuwam że tego Ci nie brakuję. Życze zatem, aby Twoje leczenie przeszło gładko i żebyś szybko wrócił do pełni formy. Oczywiście pisz co słychać. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez romi » 21 Gru 2016, 01:36

Witam
JajecznySkorupiak napisał(a):...zaproponował 3 drogi leczenia ( obserwacja, limfodektomia, chemia). Każdej po kolei poświęcił chwilę i omówił co i jak i jak to będzie wyglądać.

Wrócę jeszcze do jednej z dróg leczenia którą zaproponował dr.
Limfadenektomia zaotrzewnowa - inaczej RPLND to usunięcie węzłów które wzbudzają podejrzenie onkologiczne, lub pozostałości powiększonych węzłów po chemioterapii jeśli nie uległy regresji. Ten pierwszy wariant praktykowany jest w USA, w Europie drugi.
U Ciebie węzły chłonne w przestrzeni zaotrzewnowej są w normie, czyli można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że nie zostały zaatakowane przez nowotwór.
W Twoim przypadku można rozpatrywać obserwację lub chemioterapię. Obserwacja obciążona jest dużym ryzykiem nawrotu, chemioterapia działa co prawda brutalnie, ale globalnie na wszystkie ewentualne ogniska choroby i krążące w organizmie komórki nowotworowe, także ten wybór jest optymalny dla tego stanu zaawansowania. Pozostaje tylko zdecydować ile kursów - 1 czy 2, a to może zdecydować lekarz który ma duże doświadczenie w leczeniu nowotworów jądra.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez troll » 21 Gru 2016, 07:19

Dobrecyzuję. RPLND jest również uznanym sposobem zapobiegania nawrotu w przypadku IA lub IB stopnia zaawansowania klinicznego nienasieniaków. Wtedy ma na celu usunięcie węzłów chłonnych zajętych komórkami nowotworu, które w żaden kliniczny sposób nie mogły zostać na tym etapie potwierdzone (diagnostyka obrazowa, markery etc.). Fakt, że w Polsce nie praktykuje się takiego postępowania, związany m.in. z bardzo małą liczbą specjalistów wykonujących tę dość trudną operację, nie stoi w sprzeczności z wytycznymi, które takie postępowanie dopuszczają praktycznie jako równorzędną opcję w przypadku wczesnych nienasieniaków. W tym przypadku więc operacja ma wartość zarówno diagnostyczną (informacja czy węzły zostały już zajęte nowotworem), jak i wartość terapeutyczną (usunięcie potencjalnych ognisk rozsiewu).

Także pan doktor zdecydowanie ma rację a podejście można tylko pochwalić! Przy kolejnej wizycie zaproponuj panu doktorowi odwiedzenie rjforum.pl, może przyczynisz się do powstania kolejnego dobrego miejsca z dobrym fachowcem-onkologiem dla leczenia nowotworów jądra w Polsce?

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez tobson85 » 21 Gru 2016, 12:33

Hej
fizycznie raczej się nie można przygotować - jedyne co to jak masz wyznaczony termin na po Sylwestrze to uważaj na siebie, żeby się nie przeziębić lub nie załapać innego chorobska - wtedy leczenie będzie musiało być najprawdopodobniej przesunięte.

To co pisał romi, ważne żeby się pozytywnie nastawić. Najgorszy jest chyba ten pierwszy dzień jak jeszcze się nie wie jak to wszystko wygląda (przyjecie, badania, wlewy itp. - co najpierw, gdzie i jak) no i jak się na te "cukierki" zareaguje - ale będziesz w szpitalu, więc będzie to najbezpieczniejsze miejsce i gdyby cokolwiek się miało zadziać to masz pewność, że szybko Ci pomogą.
Wg mnie z ważniejszych rzeczy to przypilnuj żebyś dostał Emend (aprepitant) od pierwszego dnia jeszcze przed wlewem - jest to najlepiej działający przy cisplatynie lek przeciwwymiotny w skojarzeniu z zofranem - u mnie działało tak dobrze, że tylko jeden jedyny raz puściłem pawia i to w dodatku w domu po dolewce z bleo :lol:

No i wyobrażenie sobie, że to co leci z tej zakrytej folią kroplówki to jest lek, ktory wlaśnie wybija wstrętnego dziada, a nie trucizna daje baaardzo dużą ulgę psychiczną ;)

Życzę Ci wszystkiego dobrego
pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez JajecznySkorupiak » 21 Gru 2016, 20:05

Dzięki Panowie za rady, sklecę coś jak już się coś rozwinie w styczniu :>

Pozdro :D
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez JajecznySkorupiak » 13 Sty 2017, 19:57

Heloł,

Mały update.
Jestem przy końcu pierwszego cyklu i póki co jest w miarę znośnie. Wyniki krwi całkiem niezłe.
Niedogodności: Osłabienie, nudności, ostatnio smarkałem na różowo.

Najbardziej mnie z tego wszytkiego martwi sprawa drugiego jaja :V

Od czasu chemii i może trochę wcześniej pobolewa mnie druga strona. O dziwo nie boli jajo same w sobie, ale te wszystkie najądrza i nasieniowody + trochę pachwina.

Lekarz ostrzegał mnie że mam na jądrze mikrozwapnienia i trzeba obserwować, ale kurcze, to nie boli "tam" :D

Mam też pytanie, czy taki BEP jest w stanie wytępić raka in situ? Czy raczej jest nieskuteczny?


Pozdrawiam serdecznie
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez tobson85 » 13 Sty 2017, 20:15

Hejo
cieszę się, że znosisz chemię w miarę znośnie! Oby tak dalej ;)
Co do pobolewania drugiego jądra, czy najądrza nie jesteś w tym sam. Są takie przypadki na forum. Sam mam podobnie.
Pobolewa mnie 2 jądro, a raczej najądrze i powrózek i ból ciągnie się do podbrzusza.
Czasem ustępuje i mam spokoj na kilka tygodni i potem od nowa.
Jajko kontroluję regularnie - mam co 3 miesiące USG i wszystko jest w porządku. Jeśli masz tam mikrozwapnienia to trzeba kontrolować, ale nie stresuj się na zapas.

Według informacji w ESMO 2013 to chemioterapia eliminuje IGCN u 2/3 pacjentów.
Z tego też względu jeśli chciałoby się wykonać ewentualną biopsję jądra w celu wykluczenia IGCNu to należy odczekać minimum 2 lata od zakończenia chemioterapii. Ale z tego co mi mówił mój urolog, to w Polsce takie biopsje są rzadko wykonywane.

pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Jeden Cykl BEP-u?/ Nienasieniak stadium IB / Wrocław

Postprzez JajecznySkorupiak » 29 Sty 2017, 00:54

Heloł,

Mały update, już po drugiej pięciodniówce, nie ma tragedii, ale szału też nie. Póki co nawet udaje mi się zaliczać studia.

W DCO po staremu, ale trafiłem na spoko lekarza to jeszcze załatwił mi USG pozostałego jajeczka tak dla świętego spokoju.

Martwi mnie natomiast jedna sprawa. Przy wejściu w drugi kurs marker AFP wzrósł do 9,8 ng (0-7,0)

Jest to w sumie najwyższa wartość od początku całej akcji

Wcześniej AFP wahał się zawsze w granicach od 3,4 do 6,0(bezpośrednio przed operacają). Po operacji okolice 4,0
Na wejściu do pierwszego kursu wynosił 3,9 ng (0-7,0)

Reszta markerów w normie.
Pytanie jest zasadnicze, czy jest się o co martwić, czy jest to może związane z całymi zawiłościami w moim organizmie? W sumie to jestem nawet zaskoczony, bo jakby nie patrzeć wszystko przebiegało zgodnie z planem i zaleceniami i tak dalej. Także proszę o jakikolwiek odzew.

Ps. nikt w sumie nie zwrócił uwagi na ten marker, zobaczyłem dopiero dzisiaj na wypisie, i dla spokoju ducha rozpisali mi powtórkę markerów na czas dolewek Bleo.

Pozdrawiam serdecznie!
JajecznySkorupiak
 
Posty: 26
Rejestracja: 18 Gru 2016, 22:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości