Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 14 Kwi 2017, 12:34

mardeb76

W moim przypadku to było morfologia krwi, ogólne badanie moczu, testosteron, PRL, LH, TSH, FT4, PSA. Dopiero po analizie tego wszystkiego i określeniu między innymi podstawowego wskaźnika niedoboru testosteronu, czyli stosunku testosteronu do LH powinno się decydować o zakwalifikowaniu pacjenta do hormonalnej terapii zastępczej oraz w jaki sposób podawać testosteron.


1) Jaki jest wlasciwy stosunek LH do testosretoru? Jakie sa zaleznosci pomiedzy tymi dwoma? Ps juz wyczytalam: "FSH i LH u mężczyzn
U mężczyzn folitropina powoduje powiększenie cewek nasiennych i pobudza produkcję plemników. LH natomiast, stymuluje wydzielanie testosteronu w jądrach. Stężenie obydwu gonadotropin u panów utrzymuje się na stałym poziomie." A co jak nie ma jader... i nie ma czego pobudzac? Organizm daje sie oszukac zakladam i dalej stosunek powinien byc prawidlowy? Rozumiem, juz przy 1 jadrze wazny jest stosunek, gdyz nie chesz dostarczyc za duzo z zewnatrz, aby nie "uspic" 2 zdrowego jadra. I stosunek pomoze okreslic rownowage. Szukam dalej :)

2) Dlaczego nalezy zbadac prolaktyne?
3) Dlaczego tylko TSH i FT4 - nie warto dodac jeszcze FT3 a by sprawdzic czy dziala niezaklocenie mechanizm przemiany?

Ps bylismy wczoraj u endokrynologa, ktorego udalo mi sie dostac (musialem tam pojechac osobiscie i balagac o przyjecie juz po godz. pracy).
Lekarz powiedzial, ze ten zel androtop, jest bardzo dobrym pomyslem. Wymienil kilka brzmiacych sensownie argumnetow. Generalnie nie jest "tym specjalista" beda szukac dalej. Ale ze jako ja sama przywiazuje duza wage do hormonow i branie ich uwazam za ostateczna ostatecznosc to bede trzymac reke na pulsie i kontrolowac poprawnosc kuracji.
Jakie ja mam zastrzezenia do zastrzykow to poczatkowy moment piku - wysoki poziom i powolny spadek... Napewno dla zdrowia i samopoczucia lepsza opcja sa jak najmniejsze wahania (bo takie i tak wystepuja naturalnie). Zdaje sobie sprawe, ze krem moze nie wystarczyc i jest conajmniej niewygodny - jednakze poprosze M, aby sprobowal - zaczniemy od min. dawki - cyli raz dziennie. Jak bedzie za malo T - zwiekszymy do 2 razy na dzien.
Maz i tak mial bardzo niski T cale zycie, jak 80-latek - odkad pamietam totalnie w dolnej granicy normy i na jej granicy, wiec, zakladam ze organizm cale zycie jakos sobie z tym radzi. Nie potrzebujemy miec jakis wysokich wynikow - wazne aby sie dobrze czul, i nie mial zadych objawowo swiadczacych o niedoborze.

Jeszcze jednak kwestia, wymyslilam, ze skoro sa srodki atykoncepcjne dla kobiet w plastrach, to czy jest tak podawany testosteron? Musze poszperac??? :)

Nebido - w zastrzykach. Niewiele informacji znalazlam na ten temat na forum rj. Ponoc wolniej sie uwalnia T do organizmu? Czy ktos z was stosowal ten lek? Jakby mogl sie podzielic spostrzezeniami? Dzieki!!!
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 14 Kwi 2017, 21:38

Witaj,
oczekujaca napisał(a):Jaki jest wlasciwy stosunek LH do testosretoru? Jakie sa zaleznosci pomiedzy tymi dwoma?

Stosunek stężenia testosteronu całkowitego (w ng/ml) do LH (w IU/ml) powinien być powyżej 1,0, wartości niższe świadczą o niedoborze testosteronu. Zależność sama sobie wyjaśniłaś. LH indukuje produkcje testosteronu w jądrach.
oczekujaca napisał(a):2) Dlaczego nalezy zbadac prolaktyne?

W uproszczeniu wysoki poziom prolaktyny wpływa na obniżenie poziomu testosteronu. Zatem zdiagnozowanie wysokiego pozimu PRL wymaga jego obniżenia i zweryfikowania czy ten czynnik nie miał wpływu na testosteron.
oczekujaca napisał(a):3) Dlaczego tylko TSH i FT4 - nie warto dodac jeszcze FT3 a by sprawdzic czy dziala niezaklocenie mechanizm przemiany?

Tego nie wiem. Podałem te badania, które zlecił mi endokrynolog.
oczekujaca napisał(a):Lekarz powiedzial, ze ten zel androtop, jest bardzo dobrym pomyslem.

Nie polemizuję z opinią specjalisty. Ten, u ktorego ja byłem powiedział coś innego. Ilu lekarzy tyle opinii.
oczekujaca napisał(a):Jeszcze jednak kwestia, wymyslilam, ze skoro sa srodki atykoncepcjne dla kobiet w plastrach, to czy jest tak podawany testosteron?

Z tego co wiem w Polsce plastry zostały wycofane i sa obecnie niedostępne.
oczekujaca napisał(a):Nebido - w zastrzykach. Niewiele informacji znalazlam na ten temat na forum rj. Ponoc wolniej sie uwalnia T do organizmu? Czy ktos z was stosowal ten lek? Jakby mogl sie podzielic spostrzezeniami?

Lek polecany. Bardzo często stosowany na zachodzie. Bardzo długi ester undecylan testosteronu wpływa na długi okres połowicznego rozkładu około 35 dni. Iniekcje raz na 12 – 14 tygodni. Wada bardzo wysoka cena 500 - 600 zł za pojedynczą dawkę. Roczna terapia to około 2500 zł. Duży comfort stosowania.
Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 14 Kwi 2017, 23:00

mardeb76
Dziekuje ci za wyjasnienie o prolaktynie.
Niby oczywiste, ale jakos nie skojarzylam, ze LH u mezczyny w sumie dziala analogicznie jak u kobiety :)

Nebido - napisales, iz wysoki koszt? 500-600 zl co 10 - 14 tyg. Jak licze to wyszloby taniej anizeli androtop za ktory pare dni temu zapplacilam 306 zl w aptece a wystarczy tylko na 30 dni... czyli zastrzyki bylyby w pewnym sensie oszczednoscia?

Nie polemizuję z opinią specjalisty. Ten, u ktorego ja byłem powiedział coś innego. Ilu lekarzy tyle opinii.

Ten nie ukrywal, ze firma sponsoruje mu wyjazdy na konferencje np. do Stanow :)
Jednakze poczytalam takze sama i wydaje mi sie dobra opcja, kwestia czy w praktyce sie sprawdzi, koszt miesieczny lekko ponad 300 zl, no i to czego najbardziej obawia sie z kolei urolog, ze nie podniesie T do zadawalajacego poziomu przy braku 2 jader.
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 15 Kwi 2017, 06:03

Hej,
Rzeczywiście przy braku obu jąder żel może nie być wystarczająco skuteczny. W porównaniu do tych leków, o ktorych pisaliśmy zdecydowanie taniej jest stosować Omnadren 250 lub Testosteronum prolongatum. Przy typowych, najczęciej stosowanych dawkach, w ptzybliżeniu roczna kuracja tym pierwszym to koszt około 300 zł, w przypadku tego drugiego to 400 zł. Iniekcje średnio raz na 12 - 14 dni. Wydaje się, że jest to opcja godna rozważenia i z tego co wiem najczęściej stosowana przez społeczność Forum. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 15 Kwi 2017, 15:01

Omnadren 250 lub Testosteronum prolongatum


Pomiedzy liniami twojego postu wyczytalam, ze Nebido pomijajac kwestie ceny, jest lekiem lepszym - wolniejszy rozpad T - mniejsza hustawka poziomu hormonow? Ale drozszym i to jest jedyna znana przez ciebie "nie zaleta"?

A czy moze orientujesz sie dlaczego wycofano T w formie plastrow?
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez mardeb76 » 15 Kwi 2017, 22:57

Tak zgadza się, na podstawie opinii i dostępnych materiałów można wywnioskować, że Nebido to doskonałe źródło testosteronu, zapewniające dość stały poziom tego horomnu w długim czasie. Co do plastrów to szczerze nie wiem dokładnie, w sumie nie wiem czy wogole w naszym kraju były dostepne. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 18 Kwi 2017, 12:46

Dziekuje ci za potwierdzenie.

W tym tyg. powinien być wynik histop. Wpisze go do watku liczac ;) na wasze cenne uwagi i rady. W sumie nie ukrywam interpretacje jak powinno przebiegac dalsze leczenia i jak opinie, czy otrzymany wynik jest kompletny bo nikomu innemu tak na jakosci nie zalezy jak pacjentowi i jego rodzinie.
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 19 Kwi 2017, 22:04

`wynik T jest piekny - zawsze w dolenj graniczy przy 1 jadrze.
Teraz po 10 dniach adrotopu (zel) i braku produkcji wlasnej :) prawie 20, czyli powyzej sredniej normy. To dobra wiesc!

Mam do was serdeczna prosbe o pomoc w interpretacji.
BHCG podskoczylo malo, bo malo - ale zawsze M mial ponizej 0,1 mul/ml
a teraz po zabiegu wyszlo 0,301
Cos ruszylo. Pomozcie prosze, czy to cos moze oznaczac?
AFP tez lekko wzroslo z 2,93 do 3,17
LDH spadlo 0 9 jednostek do 179 (norms do 250) wiec chyba ok.
Martwi mnie to BHCG, co moze byc tego przyczna?
Ps histop jeszcze nie ma...
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez romi » 19 Kwi 2017, 22:26

Witam
Są to fizjologiczne zmiany. Nie ma powodu do niepokoju.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Brak obu jader, czekanie na histop i suplementacja T

Postprzez oczekujaca » 20 Kwi 2017, 21:14

Dziekuje ci za potwierdzenie!
Ps jutro maja byc wynik histop...
oczekujaca
 
Posty: 89
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:46

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

cron