Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez adam224 » 19 Lip 2017, 23:59

Witajcie, przeglądam wątek i przytoczę z pamięci wynik mojego hist-patu - Guz ograniczony do jądra, śr ok. 1.3cm, angioinwazja nieobecna, nie dochodzi do osłonki białawej. Utkanie : 40% Carcinoma embryonale, 40% Teratoma with malignant transformation, 10% seminoma, 10% IGCNU. Stopień 1A. Leczenie uzupełniające 2xBEP w Magodent. Od operacji mija już blisko 11 miesięcy. Tak czytam i się martwię nieco tym potworkiem..
adam224
 
Posty: 34
Rejestracja: 15 Kwi 2016, 12:22

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez mardeb76 » 20 Lip 2017, 05:08

Witaj,
Niepokój związany z nawrotem choroby to rzecz normalna u każdego z nas. W Twoim przypadku zastosowano armatę dużego kalibru przy zaawansowaniu IA leczenie 2xBEP. Jest to co prawda zgodne cały czas z wytycznymi ESMO, ale jak kilka postów niżej napisał Troll to już przeszłość. Za oceanem, ze względu na skład guza, czekało by Cię RPLND, niestety w Polsce jest to niepraktykowane w pierwszej linii leczenia. Więc o ile kompozycja Twojego guza pierwotnego była bardzo "zjadliwa" duży udział potworniaka z przemianą złośliwą + raka zarodkowego, to zastosowane środki zapobiegawcze były na tyle duże, że większość nocy możesz jednak spać spokojnie. Poza tym najwięcej przypadków nawrotu choroby notuje się w pierwszym roku, potem to ryzyko znacznie spada, a Ty zbliżasz się do końca tego newralgicznego okresu. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez adam224 » 20 Lip 2017, 10:35

Hej, pewnie po nowym roku załapałbym się na 1 BEP, ale dało się przeżyć mimo kryzysu:) Miałem do wyboru obserwację, jednak po szczerej rozmowie z dr Sarosiekiem zdecydowałem się na uzupełnienie leczenia. Pozostaje pozytywne myślenie i łagodzenie skutków ubocznych. Czy pojęcie "złośliwa transformacja" powinna skłonić do badań innych narządów/części ciała (np. nogi, ręce, głowa) w celu wykrycia jakichś innego rodzaju zmian?
Pozdrawiam
adam224
 
Posty: 34
Rejestracja: 15 Kwi 2016, 12:22

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez mardeb76 » 20 Lip 2017, 10:52

Cześć,
Bardzo doświadczony lekarz, który w codziennej praktyce spotyka sie z chorymi na rj dokładnie wie kiedy nawet przty niskim stopniu zaawansowania choroby leczenie uzupełniające jest uzasadnione. Prócz czynników ryzyka ujętych w wytycznych, ocenia sie również skład jakościowy guza pod kątem jego złośliwości. Wielu na przyklad uważa, iż obecność ponad 30% udziału Carcinoma embryonale jest wskazaniem do leczenia uzupełniającego, nawet bez obecności innych czynników ryzyka.
Zlośliwa transformacja oznacza, że ten obecny u Ciebie potworniak z postaci "łagodnej = wolno rosnącej = wolno dającej przerzuty" może sie zmienić w inne bardziej agresywne rodzaje nowotowrów. Natomiast kolejność "stacji przerzutowych" pozostaje zwykle bez zmian tzn w kolejności. węzły chłonne - pluca - narządy miękkie - mózg - kości. Nie ma zatem potrzeby rozszerzania zakresu badan okresowych. Standardowo jama brzuszna i miednica, RTG klatki piersiowej. Zresztą chemioterapia, którą przeszedłeś przy tak niskim zaawansowaniu zrobiła to co miała zrobić. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez adam224 » 20 Lip 2017, 12:29

Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości, serdecznie pozdrawiam.
adam224
 
Posty: 34
Rejestracja: 15 Kwi 2016, 12:22

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez pusher1983 » 25 Sie 2017, 18:42

Witam serdecznie ponownie z aktualizacją mojego leczenia

Pod koniec lipca, wobec różnych niedociągnięć UCK w Gdańsku, w tym czekania ponad 3 tygodnie na orchidektomię, 4 tygodnie na hispat, braku dalszych określonych terminów (sezon urlopowy), niewiedzy co do tego, kto będzie moim lekarzem prowadzącym, dość konserwatywnego podejścia komisji, postanowiłem odezwać się do dr. Tomasza Sarosieka. I to był strzał w dziesiątkę. Tydzień później podjąłem leczenie tj. adjuwantowy 1xBEP w Magodencie-Luxmed. Leczenie i sam ośrodek na dobrym europejskim poziomie, niesamowity empatyczny i dobrze wyszkolony personel, świetne warunki, doktor Tomasz Sarosiek to chodzący konkret, umie też wsłuchać się w pytania i wątpliwości pacjenta. Z racji, że TK było zrobione 2 miesiące wcześniej, to tak jak to sugerują lekarze z grupy SWENOTECA potwierdziliśmy stopień zaawansowania 1A kolejnym TK i wszystko wyszło ok.
Co do samego przebiegu - w grubszym zarysie spłynęło po mnie jak po kaczce, lekko odrzucało mnie od jedzenia w 5-7 dniu leczenia. Przed drugą dolewką badania krwi wykazały neutropenię i dostałem zalecenie na 5 zastrzyków Zarzio. I to była najgorsza część leczenia - objawy grypopodobne bez gorączki, rozbicie, brak energii, jeden dzień konkretnego bólu w plecach. Ostatni zastrzyk wziąłem w poniedziałek i dziś zrobiłem morfologię i teraz z kolei parametry białokrwinkowe mam znacznie zawyżone:
białe krwinki - 17,93 (4-10), liczba neutrocytów - 12,77 ( 2-7), liczba niedojrzałych granulocytów - 6,52 (0,00 - 0,03).

Co w praktyce takie wyniki oznaczają? Czy dalej jest to jakieś przeciwskazanie do aktywności fizycznej np. jazdy na rowerze? Czy 9 dni po ostatniej dolewce bleo mogę już przebywać na słońcu?

Pozdrawiam serdecznie.
pusher1983
 
Posty: 21
Rejestracja: 29 Maj 2017, 17:25

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez tobson85 » 25 Sie 2017, 18:55

Hej,
to super, że leczenie gładko poszło.
Zawyzonymi krwinkami się nie przejmuj. Szybko powinny wrócić do normalnego poziomu. 17 tys leukocytów nie jest jakimś niebezpiecznym poziomem. Zrób sobie morfologię tak za tydzień.
Ze sportem na razie ostrożnie, na miarę swoich możliwości. Słońca lepiej unikać przez co najmniej kilka tygodni. Daj skórze czas na regenerację.
Trzymaj się, pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nienasieniak (prawdopodobnie 1A)

Postprzez pusher1983 » 25 Sie 2017, 18:59

Dzięki, pozdrawiam serdecznie :D
pusher1983
 
Posty: 21
Rejestracja: 29 Maj 2017, 17:25

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości