Problem z jądrem

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Problem z jądrem

Postprzez jerry » 28 Sie 2017, 19:21

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i trzymam kciuki za każdego kto zmaga się z problemem z jądrami.

U mnie zaczęło się tak, że poszedłem do endokrynologa ponieważ posiadam ginekomastię na jednej z piersi. Lekarz zlecił badania krwi oraz USG piersi.
USG piersi nie wykazało guza, a jedynie nieznaczną ginekomastię...
Badania krwi z kolei nie były dla mnie już tak optymistyczne, przedstawiam poniżej swoje wyniki:

ESTRADIOL: 131 (norma: 11-43)
PROLAKTYNA: 16,9 (norma: 4-15,2)
TESTOSTERON: 1420 (norma: 280-800)
ALT - w normie
AST - w normie
FT4 - w normie
TSH - w normie.

Z tymi wynikami udałem się do endykrynologa, zalecił ponowne wykonanie badania krwi głównie pod kątem prolaktyny, estradiolu, testosterony, LH oraz FSH. Dodatkowo zostałem skierowany na USG jąder - badanie mam w następny wtorek (5.09) i bardzo się ich obawiam ponieważ faktycznie lewe jądro jest większe od prawego (od zawsze u mnie) i nie ukrywam że jestem całkowicie rozbity
Endokrynolog dość mocno zasugerował guza jądra, w zasadzie tylko na podstawie badań krwi... nie pytając czy zaobserwowałem coś niepokojącego... :(

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z podniesionym poziomem hormonów tak jak u mnie? Czy to tylko guzy mogą być tego przyczyną? (dodam, że nie stosuję sterydów). Oczekiwanie na USG to jest na prawde bardzo cięzka sprawa... trudno normalnie pracować, funkcjonować...
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez mardeb76 » 28 Sie 2017, 23:13

Witaj,
Na początku chciałbym Cię uspokoić, ponieważ podwyższone wartości hormonów, o których piszesz nie są elementami diagnostycznymi, które w jakikolwiek sposób mogą wskazywać na raka jądra. Natomiast ginekomastia może towarzyszyć rj. Tą chorobę można zdiagnozować poprzez USG jąder, badanie palpacyjne urologa oraz wykonanie markerów, a mianowicie LDH, AFP oraz Beta-HCG. Wykonanie kompletu tych markerów to koszt około 40 -45 zł. Możesz wykonać je samodzielnie lub zaczekać na skierowanie od urologa. To, że jądro jest powiększone to jeszcze nie oznacza że masz guza. Przyczyn takiego stanu może byćwiele. Na razie bądź dobrej myśli. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 29 Sie 2017, 06:26

Dzieki Marcin za dobre słowo.. to na prawde sporo dla mnie znaczy.
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 03 Wrz 2017, 12:12

Hej

Udało mi się przesunąć badanie USG i będę miał zrobione jeden dzień szybciej... czekanie mnie dobija wiec chce miec to juz za sobą... :(

Czy jesteście w stanie podpowiedzieć mi jakie pytania powinienem zadań lekarzowi w przypadku wykrycia guza? Czego szczególnie starać się dopilnować lub ewentualnie na co zwrócić szczególną uwagę?

Z góry dzięki...
Pozdrawiam
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez mardeb76 » 03 Wrz 2017, 13:15

Witaj,
To bardzo dobrze, że będziesz miał USG szybciej. Jeśli lekarz zasugeruje guza, to powinien dać Ci skierowanie na wykonanie markerów nowotworowych, o których pisałem w poprzednim poście. Jeśli wartości markerów będą podwyższone to jednoznacznie będzie wskazywało na raka jądra. Jeśli urolog podejrzanej zmiany nie stwierdzi to będzie trzeba szukać innych przyczyn Twoich dolegliwości. Ja sądzę, że jest wielka szansa, że nie masz raka jądra. To, że masz jedno jądro większe od drugiego to normalna, typowa sprawa u większości mężczyzn. Tym bardziej jest to nikły powód do niepokoju, że jak piszesz tak było od zawsze. Myślę, że u Ciebie to będą raczej problemy z gospodarką hormonalną, być może będzie to nadczynność przysadki mózgowej odpowiadającej za wytwarzanie LH (hormon luteinizujący), który wpływa na produkcję testosteronu. To już będzie sprawa do wyjaśnienia przez endokrynologa. Daj znać po wizycie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 03 Wrz 2017, 14:30

Dzieki Marcin,

Dodam jeszcze że wykonałem również badania na hormony wytwarzane przez przysadkę mózgową i wyniki są dla mnie zatrważające, mianowicie poziomy LH oraz FSH są u mnie zerowe. Proodukcja tych hormonów jest u mnie całkowicie zatrzymana...
Czy ktoś z Was miał podobny przypadek lub kojarzy takowy? To chyba oznacza że mój organizm nie produkuje plemników :(

Dam znać jakk poszła wizyta USG. Oczywiście mam nadzieję że to nie rak, ale jeśli okaże się że jednak mam nowotwór to będzie trzeba mu stawić czoła.

Pozdrawiam
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez mardeb76 » 03 Wrz 2017, 17:03

Cześć,
To, że wartości hormonów LH i FSH są zerowe, to jest normalne przy tak olbrzymim poziomie testosteronu. Jest to sytuacja typowa w przypadku podawania testosteronu syntetycznego i utrzymywaniu się jego wysokiej koncentracji we krwi przez długi czas. Następuje wtedy blokada osi: podwzgórze-przysadka-jądra. W wyniku tej blokady zmniejsza się wydzielanie zarówno hormonu LH jak i FSH, w konsekwencji czego ustaje produkcja własnego testosteronu. Chodzi o to, że przysadka mózgowa, która z pomocą hormonu luteinizującego (LH) stymuluje jądra do produkcji testosteronu, która dotychczas była przyzwyczajona do niedoboru hormonu, teraz dostaje sygnał, że jest go w nadmiarze. Jest to sytuacja bardzo typowa dla kulturystów, którzy faszerują się testosteronem, ale również dla osób po usunięciu jądra lub obu jąder, którzy w celach leczniczych poddają się terapii hormonalnej. Gdybyś przyjmował sterydy to sytuacja byłaby jasna, ale piszesz, że tak nie jest. To bardzo, bardzo dziwne. Skoro przysadka nie produkuje LH, to jądra nie mają prawa produkować testosteronu. Skąd więc u Ciebie tak wysoki jego poziom? Wydaje się, że może pochodzić tylko ze źródła zewnętrznego. Co do płodności i jakości plemników to bormony LH i FSH nie mają na to wpływu, więc się nie przejmuj. To brak lub niski poziom testosteronu może doprowadzić do tego rodzaju kłopotów, a tego masz w nadmiarze. Wyjątkowo nietypowa sytuacja. Daj znać jak będziesz coś wiedział. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Problem z jądrem

Postprzez jerry » 04 Wrz 2017, 19:38

Cześć..

USG nie wypadło najlepiej... lekarz nie powiedział jednoznacznie czy to nowotwór czy nie, ale chyba tylko z punku widzenia formalnego nie chciał tego stwierdzić . Po wykonaniu USG w Luxmedzie jeszcze tego samego dnia umówiłem się na konsulatację z onkologiem.... Pani onkolog pomimo że mieliśmy umówioną wizytę nie pojawiła się w placówce... zaczyna się nieciekawie :(

Oto treść notatki lekarza z badania USG:
Wrocław, dn. 4-09-2017.

Badanie wykonano aparatem LOGIQ P5

W prawym jądrze widoczne są hipoechogeniczne zmiany ogniskowe największa bliżej dolnego bieguna prawego jądra wlk. 12mmx17mm o nieostrym zarysie i z unaczynieniem w opcji doppler, mniejsze podobne zmiany ogniskowe w części centralnej 6mm x 4mm oraz 5mm x 4mm, zmiany hiperechogeniczne zwapnienia dł. do 4mm.
Lewe jądro prawidłowej wielkości, o jednorodnej, prawidłowej echogeniczności, bez cech zmian ogniskowych. Głowy obu najądrzy są niepowiększone, o wym ok , zmian o cechach torbieli ani guzków w nich nie znaleziono.
Jądro prawe wlk 5,3 cm x 2,13, lewe 5,3x 2,23 cm.

Zalecana pilna konsultacja onkologa, dalsza diagnostyka, tu susp.


Szczerze to ten wynik jest dla mnie dużym zaskoczeniem, gdyż tak na prawdę dyskomfort odczywam w jądrze lewym a nie w prawym... Nie wiem co o tym myśleć, teraz trzeba spotkać się z onkologiem :(((
jerry
 
Posty: 29
Rejestracja: 28 Sie 2017, 18:58

Re: Problem z jądrem

Postprzez tobson85 » 04 Wrz 2017, 19:51

Cześć
może wynik nie jest taki jakbyś chciał, z drugiej strony to bardzo dobrze, że już wiesz i można zacząć działać.

Czy urolog coś konkretnie powiedział? Dał skierowanie? Teraz jest czas tak na prawdę na działanie urologa, a nie onkologa!
Urolog powinien wystawić skierowanie na badanie markerów beta-HCG, AFP i LDH, oraz skierowanie na zabieg orchidektomii.
Jeśli możesz, udaj się jak najszybciej do innego urologa w celu potwierdzenia diagnozy i uzyskania skierowania na badania markerów i do szpitala.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Problem z jądrem

Postprzez mardeb76 » 04 Wrz 2017, 22:07

Hej,
Potwierdzam zdanie Tobiasza. Onkolog na obecnym etapie diagnostyki nic nie jest w stanie stwierdziać. To doświadczony urolog powinien dać skierowanie na markery i na podstawie obrazu USG, badania palpacyjnego oraz wartości markerów zinterpretować jednoznacznie wynik. Onkolog wkracza do akcji dopiero duż później tzn. urolog stwierdza guza i daje skierowanie do szpitala na zabieg usunięcia jądra, chirurg usuwa jądro i przekazuje do badania histopatologicznego, patomorfolog stwierdza czy w jądrze był guz nowotworowy, jeśli tak to dopiero wtedy do akcji wkracza onkolog. Moja rada zmień urologa. Moje pytanie czy rozmawiałeś z urologiem o hormonach? Z opisu USG wynika jednoznacznie, że guzy są i jądro jak najszybciej należy usunąć, niezależnie nawet od wyników markerów. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

cron