Guz jp T3 N2 Mx i jl T2 Nx Mx

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 05 Wrz 2017, 18:16

Masz guza na jądrze i to jądro należy usunąć. Markery w normie nie świadczą o tym, że to nie rak. Osobiście miałem złośliwego raka jądra a wszystkie markery były w dolnych poziomach normy. Nasieniaki i potworniaki mogą nie produkować markeró, a są to niebezpieczne złośliwe guzy. Dlaczego się zastanawiasz? Czy to lekarz ma wątpliwości, czy wynika to z Twoich własnych przemyśleń. Moim zdaniem operacja jest konieczna. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez JurekO » 06 Wrz 2017, 01:48

Hej Marcin,

a Ty by ses nie zastanawial, jak to jest "ostatnie" jadro? Jak guz jest maly to z tego co sie tutaj naczytalem, to byly przypadki, kdzie probowanno tego guza wyluskac tak ze by jadro zostalo.

Powodzenia.

J.
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 06 Wrz 2017, 05:33

Cześć,
Co do sposobu wykonania zabiegu usunięcia guza to nie będę się wypowiadał. Od tego jest lekarz operator, który może ewentualnie zadecydować czy jest możliwość wycięcia zmiany i pozostawienia jądra. Nie wiem też czy taka operacja nie upośledzonych mocno funkcji jądra. Można oczywiście wykonać również biopsję i śródoperacyjne badanie histopatologiczne, aby stwierdzić czy to z pewnością rak. To wszystko zależy od możliwości technicznych, lokalizacji guza, jego unaczynienia, doświadczenia chirurga, wyposażenia ośrodka, itd. Mnie chodzi o to, że zabiegowi poddać się bezwzględnie należy. Ja osobiście wolałbym żyć bez jąder niż nie żyć wcale i z pewnością w takiej sytuacji nie ryzykowałbym życia. Przebycie raka jądra zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu w drugim, to dodatkowa przesłanka ku temu, że ten guz to rak. Poza tym standard postępowania jest taki, że wykrywa się guza o dużym prawdopodobieństwie pochodzenia nowotworowego to jądro się usuwa. Kombinowanie w inny sposób to zawsze zwiększa prawdopodobieństwo prozprzestrzenienia się choroby. W sumie to nie wiemy jak duży jest to guz. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 06 Wrz 2017, 06:40

Witam
Jak tak głębiej się nad tym zastanowiłem to chyba lepsza jest wiedza, że sie nie ma jąder niż świadomość życia w strachu , że znowu po czasie coś by się pojawiło na tym jądrze.
Jak się mężczyzna zmienia po usunięciu obu jąder ?
Czytałem, że wzwód jest możliwy i wytrysk też tylko sperma jest jasniejsza. A jak od strony emocjonalnej ?
Wiąża sie z tym jakis zalecenia przyjmowania testosteronu bo wiadomo jądra go produkowały.
Ps: jakby Moderator zmienił nazwe tematu na jakąs bardziej pasujaca do obecnych zdarzen bylbym wdzieczny. ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 06 Wrz 2017, 09:29

Witaj,

Konsekwencje usunięcia jąder są następujące:

Bezpłodność. Jak wiadomo, to właśnie jądra wytwarzają męskie komórki rozrodcze, dlatego też po ich usunięciu mężczyzna staje się bezpłodny. Jednak można temu zaradzić poprzez oddanie nasienia do banku spermy i zamrożeniu go. Z tego co wiem to Ty przechodziłeś chemioterapię, której skutkiem ubocznym może być bezpłodność. Czy od tamtego czasu badałeś nasienie, a może zamroziłeś już materiał przed rozpoczęciem chemioterapii?

Zaburzenia hormonalne. Jądra produkują testosteron. W wyniku ich utraty,dochodzi do zaburzeń np. wzrostu wagi, złego samopoczucia, braku energii, zmniejszonego libido oraz innych związanych z ogolnie pjętym stanen zdrowia. W chwili obcnej medycyna gwarantuje szybkie rozwiązanie tego rodzaju problemów, dzięki zastępczej kuracji hormonalnej w postaci regularnie przyjmowanych zastrzyków podawanych w zalezności od potrzeb indywidualnych i rodzaju leku raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc lub nawet raz na kilka miesięcy.

Po utracie jąder mężczyzna nadal może uprawiać seks. W pełni możliwy jest wzwód, osiągnięcie orgazmu i wytrysk, choć zmienia on kolor na przeźroczysty i jest znacznie mniejszy objętościowo.

Co do psychiki tutaj sie nie wypowiem, ale to zależy do człowieka. Jeden będzie żył dalej normalnie, dla drugiego to będzie duży cios. Pamiętaj, że istnieje możliwość wszczeienia implantów, któryjest refundowany przez NFZ. Pozwala to na wyeliminowanie wizualnych skutków kastarcji.

Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 06 Wrz 2017, 09:53

Wtedy przed usunieciem jądra bylem badany i wynik byl azoospermia.
Co do kosmetycznych spraw zbytnio sie tym nie przejmuje ;)
Ostatnio edytowany przez FiveO, 07 Paź 2019, 16:14, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 06 Wrz 2017, 10:13

W takim razie jedyna niedogodność po usunięciu jądra to będzie konieczność podawania syntetycznego testosteronu. Nie jest to jakoś uciążliwe. Wiem bo sam stosuję hirmonalną terapię zastępczą. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 06 Wrz 2017, 11:01

Zrobilem 3 badania markerów zeby wykluczyc ktorys blad i mam podejsc do onkologa. To co mam na jadrze to sa zmiany wapienne. Onkolog planuje mi zrobic jeszcze rezonans, ale on by sie wstrzymal jeszcze z usuwaniem jadra.
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez mardeb76 » 06 Wrz 2017, 11:11

Hej,
Wcześniej pisałeś, że na jądrze są zwapnienia i dodatkowo guz. Pisałeś, że jest wyczuwalny palpacyjnie. To teraz pozostały już tylko zwapnienia? Jeśli tak to zmienia postać rzeczy i wyklucza konieczniść amputacji jądra. Zrób tak jak zadecydują lekarze. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra prawego T3 N2 Mx.

Postprzez FiveO » 06 Wrz 2017, 11:25

Hej
źle zrozumialem lekarza a opisu do usg nie mialem ten wyczuwalnu pod palcem guzek to sa te zwapnienia.
Poczekam do jutra do wynikow.
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości