3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Jwardes » 07 Wrz 2017, 17:32

Dzień dobry,

Rok temu we wczesnym stadium wyczułem u siebie raka jądra. Szybka diagnoza, szybkie usg, szybka operacja, szybki kontakt z doktorem Sarosiekiem i Jego stały nadzór.

Wyszło, że jest to czysty rak zarodkowy, bez żadnych dodatków. Nie było żadnych przerzutów, więc skończyło się na obserwacji.

Dziś, po roku od operacji, wyszło mi w TK, że jest nawrot choroby. Kilku centymetrowy, mały wężyk w okolicy oskrzeli - jak to Doktor powiedział. Jutro mam zacząć chemię i podjąć decyzję - 3 x BEP czy 4 x EP.

Zamierzam wybrać 4 x EP, ponieważ przeraża mnie statystyka, że u 2% osób występuje zwłóknienie płuc i zgon. 4 x EP niby minimalnie mniej skuteczne, ale jest też mniej toksyczne.

To będzie moja pierwsza chemia, więc zawsze będzie można powrócić ewentualnie do BEP-u.

Pytanie brzmi - czy tez byście wybrali EP? Czy macie może złe doświadczenia z EP? Słyszeliście o jakimś podobnym przypadku? Każdy punkt widzenia w tej kwestii będzie bardzo miłe widziany i za każdy z góry bardzo dziękuje
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez romi » 07 Wrz 2017, 18:24

Witam
4xEP jest równoważne 3xBEP, także nie jest prawdą, że 4xEP jest mniej skuteczne.
Właśnie ze względu na ryzyko zwłóknienia i uciążliwość BEP (chodzi o ilość wizyt) w niektórych ośrodkach pacjenci leczeni są programem EP.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez troll » 07 Wrz 2017, 18:43

Witaj,

Osobiście wybrałbym 4xEP. Bardziej konserwatywnie, dłużej ale bez skutków ubocznych charakterystycznych dla bleomycyny. Myślę, że dr Sarosiek zaproponuje Ci to samo.

Bezpośrednio po diagnozie i usunięciu zajętego jądra skończyło się obserwacją, prawda?

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Jwardes » 07 Wrz 2017, 18:56

Dr Sarosiek powiedział, że 4 x EP minimalnie mniej skuteczne - o kilka procent.
Nic nie polecił. Przedstawił wady i zalety każdego rozwiązania. Dodał, że standardową chemią, częściej opisywaną w literaturze i minimalnie pewniejszą jest właśnie BEP. Stąd mój dylemat.

Tak, wcześniej była tylko obserwacja.
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Jwardes » 07 Wrz 2017, 19:01

Co przemawia za BEP-em poza rzekomymi kilkoma procentami więcej całkowitej wyleczalności?
Skoro są sobie równoważne z EP, to dlaczego ludzie wybierają BEP? 2% ryzyka zwłóknienia to bardzo dużo i nikt nie powinien się na to godzić ( z całkowicie mojego, nieobiektywnego, emocjonalnego punktu widzenia)
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez mardeb76 » 07 Wrz 2017, 19:39

Witaj,
Tutaj link do ciekawej publikacji autorstwa Lawrence H. Einhorn and Richard S. Foster na ten temat: http://ascopubs.org/doi/pdfdirect/10.12 ... 06.05.6184.
Wnioski są nieco inne od tego co przedstawili Koledzy powyżej, a minaowicie:
In summary, we feel that BEP  3 is the preferred regimen for good-risk disease. This decision is based on shorter duration of cisplatin with reduced cumulative anorexia, nausea, ototoxicity, neurotoxicity, and sterility, as well as the suggestion of improved survival with BEP  3 versus EP  4. This is in concordance with the recently published European consensus that states that “for patients with good prognosis disease, according to IGCCCG criteria, standard treatment is three cycles of BEP.” We prefer EP4 for patients older than age 50, heavy smokers, or with serum creatinine higher than 2 mg/100mL. However, the great majority of good-risk patients do not fall within any of these categories.
Pozdrawiam, Marcin
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Jwardes » 07 Wrz 2017, 19:53

Dzięki!
No właśnie o tym Doktor mówił. Domyślne jest BEP.
Mam 22 lata i jestem niepalący - tak w odniesieniu do cytatu publikacji .
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez Jwardes » 07 Wrz 2017, 20:34

Czytam na amerykańskim forum o tym dylemacie.

Ludzie po 3BEP mówią, że by się nigdy nie zdecydowali na 4EP. Każdy kurs jest okropną męką.

Rzeczywiście trafiłem też na kilka publikacji, że bardziej rekomendowane jest 3BEP.

Podobno w 4EP etoposide i cisplatine mogą totalnie zniszczyć nerkę i nawet wpłynąć na układ nerwowy i zmniejszyć czucie w niektórych partiach. Postrzegałem 4EP jako łagodniejszą chemię, ale na tym amerykańskim forum trochę zmienili moją perspektywę.

Poniżej link dla ciekawych
(http://www.tc-cancer.com/forum/forum/du ... bep-vs-4ep)
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez pusher1983 » 07 Wrz 2017, 23:34

W moim rozumieniu - nie jesteś w żadnej grupie ryzyka (nałogowy palacz po 50. rż, zaniedbany somatycznie itp.), nie wspomniałeś też, abyś był profesjonalnym sportowcem + biorąc to, co przewija się też w tym wątku nt. cisplatyny i etopozydu, to rozwiązanie 3xBEP wydaje mi się bardziej uzasadnione. Poza tym, jak to często piszą koledzy ze Stanów: polemika z prof.Einhornem, twórcą schematu BEP, nie ma sensu :D
pusher1983
 
Posty: 21
Rejestracja: 29 Maj 2017, 17:25

Re: 3xBEP CZY 4xEP? Rak zarodkowy

Postprzez pusher1983 » 07 Wrz 2017, 23:46

Jeszcze tytułem uzupełnienia w kontekście bleomecyny: dokonałbym analizy ryzyka pod kątem obciążenia rodzinnego, czy w najbliższej rodzinie były jakieś choroby kardiowaskularne.
pusher1983
 
Posty: 21
Rejestracja: 29 Maj 2017, 17:25

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Piotrek30 oraz 30 gości