Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 10 Wrz 2017, 12:25

Witam,

piszę tutaj ponieważ mój ostatni wynik TK nie daje mi spać po nocach, a czytając liczne wątki nie raz przekonałem się o fachowej opinii i pomocy użytkowników tego forum. Dlatego teraz sam proszę o opinię...bo moje ostatnie wyniki nie dają mi spać po nocach :(

W styczniu 2015 roku rozpoznano u mnie: nienasieniaka jądra lewego. Carcinoma embryonale testis pT2.

Rak zarodkowy średnicy 2 cm, z ogniskową martwicą i inwazją nowotworową naczyć, nacieka sieć jądra i nie przekracza osłonki białawej. W jądrze poza guzem dominuje spermatogeneza, ale widać też ogniskowe nowotworzenie wewnątrz kanalikowe (IGCN). Osłonki, najądrze i powrózek w tym obrębie marginesu chirurgicznego, bez obecności nowotworu.

Przeszedłem orchidoktomie oraz 2 kursy BEP.

Mój ostatni wynik markerów był prawidłowy (niestety prawdopodobnie nie wziąłem wyniku markerów z gabinetu, dlatego też nie podam konkretnych wartości, ale wszystkie były w normie)

A oto wynik TK: https://zapodaj.net/2336e6a5dc17b.jpg.html

Co to może oznaczać Co o tym myśleć? Czy to może być początek czegoś, czego się boję? :(
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez romi » 10 Wrz 2017, 12:35

Witam
I cóż Cię niepokoi? W opisie przy większości powiększonych węzłów jest dopisek, że mają charakter odczynowy, czyli brak związku z chorobą nowotworową. Dodatkowo jak piszesz markery w normie.
Czy możesz zamieścić wyniki swoich wcześniejszych badań i markerów?
Pozdreawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 10 Wrz 2017, 13:00

Ostatnie wyniki markerów jakie posiadam na papierze są z połowy maja. I przedstawiały się one tak:

HCG: <0.1
AFP: 1.38 (IU/mL)
LDH: 168 (IU/L)

W poprzednim badaniu TK z końca grudnia 2016 roku (nie mam teraz możliwości wrzucenia), było wszystko dobrze, nie było żadnych węzłów chłonnych. A zmiana drobnoguzkowa w płucu jest na każdym badaniu TK bez zmian, od ponad dwóch lat. Doktor powiedział, że jest to prawdopodobnie jakieś zgrubienie, lub ślad po chemioterapii. Dlatego co do niej, jestem spokojny.

Najbardziej w obecnej TK martwią mnie węzły chłonne w okolicy przedtchawiczej i rozwidleniu tchawicy. Czy przyczyną ich pojawienia się może być trądzik i stan zapalny na twarzy, który obecnie leczę? dwa dni po tomografii zacząłem stosować antybiotyk w maści na twarz. Dodatkowo dwa tygodnie przed tomografią stosowałem maść Protopic 0,1. Czy to mogło mieć wpływ na ten wynik?

Dodam, że Pani Doktor z CO, na wizycie kontrolnej kilka dni temu "dmuchając na zimne" dała mi kolejną TK klatki piersiowej oraz standardowo USG jamy brzusznej i miednicy. Następna wizyta w styczniu.

Mam także wynik morfologii z rozmazem sprzed kilku dni oraz CRP:

CRP: 0,50 mg/l

Morfologia: https://zapodaj.net/6023e7f8e70a0.png.html
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez romi » 10 Wrz 2017, 13:21

Witam
To co Cię tak niepokoi to najprawdopodobniej zmiany pozapalne (niedoleczone przeziębienie?).
CRP jest w normie. Myślę, że trzeba spokojnie zaczekać do następnych badań. Niewielkie podwyższenie limfocytów może oznaczać stan zapalny o którym piszesz.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 10 Wrz 2017, 20:46

Twoje słowa uspokoiły mnie. Teraz postaram się cierpliwie poczekać do następnych badań i kolejnej, styczniowej wizyty kontrolnej. Dziękuję za odpowiedź! :)
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 28 Wrz 2017, 09:47

Moi drodzy forumowicze mam małe pytanie, nad którym zastanawiam się od dłuższego czasu. Proszę mi wybaczyć, jeżeli jest ono bardzo głupie :D

Dlaczego kontrola po rj nie obejmuje głowy? Tzn dlaczego podczas tomografii nie robi się raz na jakiś czas TK głowy? Z czego to wynika?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez romi » 28 Wrz 2017, 12:08

Witam
Ponieważ przerzuty czy wznowa pojawiają się w pierwszej kolejności w przestrzeni zaotrzewnowej i płucach, dopiero później atakowane są inne obszary.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 05 Paź 2017, 20:16

Witam!

W najbliższych dniach mam zamiar zrobić kontrolę markerów (tak dla własnego poczucia spokoju), I w związku z tym właśnie mam kolejne pytanie.

W styczniu 2015 roku (dzień przed orchidektomią) moje markery wyglądały następująco:

bHCG - 0,357 (<5) mlU/mL
AFP - 6,87 (<5,8) lU/mL H
LDH - 223 (<247) IU/l

Jak widać AFP było podwyższone, oraz zdaje się, że poziom HCG był także nieprawidowy dla zdrowego mężczyzny (??).

Czy w moim przypadku prawidłowy poziom markerów podczas kontroli daje pewność, że nic złego się nie dzieje? Ostatnio podczas wizyty kontrolnej od pani doktor usłyszałem, że dobry poziom markerów nie daje pewności, że nic się nie dzieje, ponieważ niektóre nowotwory nie wytwarzają markerów.
I właśnie z tym wiąże się moje pytanie. Czy w moim przypadku, gdy guz pierwotny wytwarzał te markery to czy mam pewność, że w przypadku ewentualnej wznowy dałby on wynik w wynikach markerów?
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez mardeb76 » 05 Paź 2017, 21:24

Witaj,
Twoja Pani onkolog ma rację. Chociaż markery to bardzo czuły czynnik diagnostyczny to ich wartości w normie nie dają 100 % pewności, że wszystko jest w porządku. Dlatego badania okresowe przwidują wykonywanie markerów oraz badań obrazowych. W Twoim przypadku jednak, ze względu na to, że guz pierwotny markery produkował to ich wartości w normie dają olbrzymie prawdopodobieństwo, że wszystko jest ok. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 05 Paź 2017, 21:41

Dziękuję Marcin za jasną i szybką odpowiedź! W takim razie za kilka dni podzielę się z wami moimi wynikami! Mam nadzieję, że będą takie jak dotychczas :)
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 45 gości