przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Przerzut raka zarodkowego czy rak płuca

Postprzez mania69 » 17 Wrz 2017, 20:41

Czy wiecie ile trwa oczekiwanie na wynik histopatologii pobranego w bronchoskopii wycinka. Jeśli miałyby to być 2-3 tygodnie przy tak szybko rosnącym guzie w płucu bez podejmowania leczenia, a ostatecznie okaże się jakimś cudem, że to jednak przerzut zarodkowego raka jądra , to mamy półtora miesiąca w plecy (po rentgenie syn miał TK, potem PET- wszystko to rozciągnęło czas).
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: Rak zarodkowy- wzowa?

Postprzez troll » 17 Wrz 2017, 20:47

Powinno to trwać krócej. Proszę po wizycie o informację na PW, kto będzie Waszym lekarzem prowadzącym na Płockiej.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mania69 » 18 Wrz 2017, 06:03

Hej,
Sprawdziłam, że zarówno drobnokomórkowego raka płuca jak i niedrobnokomorkowego leczy się cisplatyną i etopozydem (EP). Czyli może po pobraniu wycinka z płuca, nie czekać z podaniem chemii na wynik. No bo czy to będzie przerzut raka zarodkowego czy któryś z tych dwóch raków płuca- to leczenie EP jest właściwe.
W histopatologii co prawda może wyjść rak płuca niepodatny na EP. Ale wtedy - mam nadzieję, że taka sytuacja nie będzie miala miejsca- fakt podania niepotrzebnego 1 EP nie pogarsza chyba rokowniczo sytuacji.
Z kolei czekanie z podaniem EP gdyby to jednak okazał się przerzut- pogarsza potencjalnie dobre rokowanie.
Co myślicie?
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mardeb76 » 18 Wrz 2017, 19:26

Witaj,
Generalnie decyzja w rękach lekarzy. Twoje rozumowanie wydaje się być sensowne, ale być może komponenty chemioterapii są te same, ale dawki leków inne. Sprawdzałaś to? Dajcie znać co zdecydowano jutro. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mania69 » 18 Wrz 2017, 23:26

Marcin, sprawdziłam i wyglada to tak:

Rak niedrobnokomórkowy płuc:
PE – cisplatyna, etopozyd
Cisplatyna 75-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 15-30 mg/ m2 w dniach 1, 2 i 3, etopozyd 100-120 mg/ m2 w dniach 1, 2 i 3

Rak drobnokomórkowy płuc:
PE – cisplatyna, etopozyd
4-6 cykli co 21 dni: cisplatyna 80 mg/ m2 dożylnie w dniu 1 lub 30 mg/ m2 dożylnie w dniach 1, 2 i 3, etopozyd 100 mg/ m2 dożylnie w dniu 1, 2 i 3

Przerzut raka zarodkowego:
EP- cisplaryna, etopozyd
Dawkowania nie znam
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mardeb76 » 19 Wrz 2017, 05:33

Witaj,
PE - schemat dla rj
Cisplatyna 20 mg/m2 w dniach od 1 do 5
Etopozyd 100 mg/m2 w dniach od 1 do 5
kolejny cykl po 21 dniach

Dawki cytostatyków wprowadzanych do organizmu są niemal identyczne. Różnica polega na ilości dni w cyklu. Osobisci nie wiam jakie to ma znaczenie, ale zgadzam sie z Twoim rozumowaniem. Lekarze o tym pewnie wiedzą, ale na pewno warto zapytać o natychmiastowe dwdrozenie leczenia skoro jest ono tak zabieżne.
Pozdrawiam i czekamy na wieści, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mania69 » 19 Wrz 2017, 07:51

Czyli plan działania taki:
1. Dziś o 14 konsultacja u profesora Orłowskiego. Mam nadzieję, że najpóźniej jutro pobranie przez brochoskopię, EBUS lub biopsją przez klatkę- wycinka, który idzie do badania.
2. Nie czekając na wynik (do tego tez skłania się dr Sarosiek) podanie chemii. Moim zdaniem teraz już powinno być przesądzone że EP, bo gdyby w międzyczasie w histopatologii wyszedł drobno lub niedrobnokomórkowy rak pluca to można np. wydłużyć ilość cykli itp. Bleomecyna nam tu nic nie da a tylko obciąży pacjenta.
Pytanie:
Powiedzmy w czwartek chemia, a z pracowni histopatologicznej przychodzi inf, że pobrany wycinek z nie nadaje się do oceny, bo za mało materiału - zdarza się przecież. Czy pobranie wycinka w trakcie chemii zaciemnia obraz i utrudnia ocenę komórek i tkanki? Jeśli odpowiedz jest Nie, to czemu czekamy w ogóle z chemią aż będzie pobrany wycinek.

Będę pisać na bieżąco co i jak
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez mardeb76 » 19 Wrz 2017, 08:53

Hej,
Biorąc pod uwagę, że obecność raka płuc jest minimalna, a leczenie niezależnie od przewidywanej choroby zbieżne to rozpoczęcie chemioterapii EP jest w pełni zasadne. Co do niepewności materiału skierowanego do badania histopatologicznego to może tak się zdarzyć, ale nikt tego teraz nie zakłada. To tak jak ze skutkami ubocznym i lekarstw zawsze są w ulotce wypisane i mogą się przytrafić, ale raczej rzadko i nikt nie zakłada, że jemu. Pobranie wycinka w czasie chemioterapii może zaciemniać obraz w zależności kiedy on zostanie pobrany. Jak na początku to raczej nie, ale jak komórki nowotworowe są już zabite i bark żywego utkania to tak. Lekarze czekają na wyniki, aby zastosować optymalne leczenie i tu jest dylemat, czy lepiej zaczekać i zrobić wszystko skrupulatnie trzymając się wytycznych skierowanych do konkretnego guza czy lepiej zacząć leczenie już z niewielką, ale zawsze szansą na pomyłkę. Biorąc pod uwagę specyfikę leczenia dla jednego i drugiego nowotworu ja bym się skłaniał do opcji 2. Przy czym to tylko moje zdanie nie bazujące na wyksztalceniu i doświadczeniu medycznym. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez Jwardes » 21 Gru 2017, 14:21

Hej, to dalej ten sam wątek, ale z innego punktu widzenia - właściciela nieproszonego gościa : )

Dostałem dzisiaj wynik TK - 4 tygodnie po skończeniu 3x BEP. Pomoglibyście mi zinterpretować wyniki? Dla porównania dodaję wyniki po 2 cyklu.
Z góry bardzo dziękuję!

Po 2 cyklu chemii:


Skan 21.12, 13-06 1.pdf
Po 2 cyklu chemii:
(185.52 KiB) Ściągnięto 632 razy


Na koniec leczenia:

Skan 21.12, 13-06 2.pdf
Na koniec leczenia:
(176.49 KiB) Ściągnięto 638 razy
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: przerzut raka zarodkowego do płuc czy rak płuca

Postprzez Jwardes » 21 Gru 2017, 15:08

Szczególnie niepokoi mnie, ponieważ nie rozumiem ( i nie mogę wygooglować), co to znaczy:

W badaniu obecnym zmiana w świetle oskrzela segmentu 3PL niemierzalna;
Jak poprzednio obwodowe odcinki oskrzeli subsegmentalnych poszerzone /tworzą dwukomorową jamę o wym. 9x16mm/, dystalnie od nich widoczna resztkowa tkanka o wym.5x6mm / poprzednio 1 0x1 0mm/.
Pozostały miąższ płucny bez zagęszczeń i zmian guzkowych
Poza tym bez dynamiki tzn.:
We wnęce płucnej lewej węzeł chłonny 11x12mm /12x13mm/.
Poza tym węzły chłonne wnęk płucnych i śródpiersia niepowiększone.
Jamy opłucnowe bez cech płynu.
Krążenie oboczne w tkankach miękkich prawej polowy kip-jak poprzednio.
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości