Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 28 Sie 2017, 18:56

Jestem po wizycie.
Zacząłem rozmowę od tego nieszczęsnego total beta-hcg, które potwierdziłem w laboratorium że jest L-47 a nie L-46. Dostałem odpowiedz, że nic nie szkodzi, takie też jest dobre i dostałem skierowanie na znów taki sam marker, w tym samym laboratorium total beta-hcg, które jest hcg całkowitym + beta z normą <5.
Potem Pani doktor powiedziała, że czekamy na oznaczenie Nx po TK ale i tak przy nienasieniaku IA robi się chemię. Tutaj wszedłem w słowo, wiec nie wiem czy poza chemią chciała zaproponować obserwację. Powiedziałem, że przy IA z utkaniem CE są kontrowersje bo 30% ma wznowę a 70% osób dostaje 2xBEP bezpodstawnie, a po wznowie nadal są bardzo duże szanse powodzenia po chemii. Doktor przytaknęła i powiedziała, że nie ma problemu tylko trzeba bardzo pilnować terminów, bo to tylko od chorego zależy a nie ma przeszkód techniczno-NFZowych. Nie mam nacieków naczyń krwionośnych więc w grupie większego ryzyka niż 30% nawrotu choroby chyba nie jestem.
Mam skierowanie TK brzuch+miednica zarejestrowałem się na najbliższy termin 30.08 czyli za 4 dni. Oczekiwanie na wynik potem 2 tygodnie, ponoć to norma.
O mózgu nic nie wspomniała, ja też zapomniałem zapytać. RTG klatki z pa miałem w szpitalu i to ponoć wystarcza...
Pozostaje czekać na TK które odpowie ostatecznie co do zaawansowania choroby, onkologa chyba zmieniać nie będę, po tym total hcg chyba nie zapaliła się jeszcze "czerwona lampka ostrzegawcza".
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez mardeb76 » 28 Sie 2017, 23:00

Witaj,
Nie bardzo rozumiem dlaczego Pani doktor nie kogła dać skierowania po prostu na BHCG, ale trudno. Co do zakresu badań obrazowych to minimum stanowi RTG klatki piersiowej w dwóch płaszczyznach ( czy takie miałeś w szpitalu?) oraz TK jamy brzusznej i miednicy małej. TK mózgowia wykonuje się w przypadku zaawansowanej choroby i stwierdzenia przerzutów np. do płuc. Oczekiwanie na opis 10 dni roboczych to standard, chyba że skierowanie jest w trybie pilne to wtedy szybciej. W chwili obecnej przy najniższym stopniu zaawansowania raka jądra stosuje się obecnie chemioterapię 1xBEP, a nie 2xBEP. Życzę Ci pozytywnego wyniku TK. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 29 Sie 2017, 10:48

Mam wyniki markerów. Były w normie a i tak spadły dwa z nich.

Dla porządku przypomnę, że pierwsze markery były tydzień przed orchidektomią 3.08.2017, drugie teraz 28.08.2017 czyli dwa tygodnie po orchidektomii.
Total beta-hcg :
było 2,13 teraz jest <1,20 (norma <5)

AFP
było 5,1 a teraz jest 2,3 (norma 0,9 - 8.8)

LDH
było 139 jest 159 (norma 125-243)


Rozumiem że spadek bhcg i AFP jest informacją pozytywną. LDH troche wzrosło ale nadal norma, tutaj chyba nie ma powodów do niepokoju.

mardeb76 napisał(a):Co do zakresu badań obrazowych to minimum stanowi RTG klatki piersiowej w dwóch płaszczyznach ( czy takie miałeś w szpitalu?)

Miałem jedno i to zdaje się, że niepełnowartościowe bo jak czytam w opisie:
RTG klatki w projekcie PA. Nie objęto w całości obu kątów przeponowo żebrowych.
Na tę informację Pani doktor także machnęła ręką "nie szkodzi" i nie dała żadnego RTG. Ma wystarczyć to co jest.

mardeb76 napisał(a):W chwili obecnej przy najniższym stopniu zaawansowania raka jądra stosuje się obecnie chemioterapię 1xBEP, a nie 2xBEP

Popatrzyłem do wytycznych NCCN z 2017 i rzeczywiście, przy 1A jest jako opcja 1xBEP, a rekomendowana obserwacja. Pani doktor ewidentnie mówiła o dwóch cyklach BEP więc nie jest na bieżąco z wytycznymi.
Widzę że w moim wypadku, jeśli pacjent sam nie zweryfikuje aktualnych wytycznych albo się nie dowie z forum to może lekką ręką dostać dwa razy BEPa. O możliwość obserwacji też sam przypominałem. Przerażające :roll:
No trudno, czekam na TK, a do Pani Onkolog będę chodzić z rozpiskami NCCN. A z RTG nie wiem co zrobić, czy upominać się.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez romi » 29 Sie 2017, 14:52

Witam
Odpuść na razie RTG. Jeżeli w TK nic nie wyjdzie to na 99% w płucach też będzie czysto.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 01 Wrz 2017, 11:30

Zrobiłem TK w szpitalu i wziąłem sobie kopie badania na CD. Pomimo karty DILO i tak będę czekał ze 2tyg, tak mi powiedziano.
Tutaj moje pytanie, czy jest może taka możliwość żeby dać płytę CD z obrazami, zapłacić komuś i dostać opis profesjonalny np. na następny dzień? JAkiś może LUXMED albo MEDICOVER
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez mardeb76 » 01 Wrz 2017, 12:22

Hej,
Na pewno jest to możliwe. Ja w Olsztynie zwykle mam robiony tomograf powiedzmy o 9 razno i przed 14 tego samego dnia mam opis w ręku. Zaznaczę, że nie jest to wizyta prywatna, nawet nie w trybie pilnym, no I bez karty DILO, której w końcu nie założyłem. Więc praktycznie jest to możliwe. Najprościej skontaktuj się z jakąś pracownią radiologii i zapytaj czy to jest możliwe i ile by kosztowało. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 21 Wrz 2017, 11:37

Dostałęm wynik TK miednicy małej i jamy brzusznej.

Kod: Zaznacz wszystko
Badanie wykonano przed i po podaniu środka kontrastowego, wielofazowo.
Wątroba niepowiększona, ulega prawidłowemu wzmocnieniu kontrastowemu, bez zmian ogniskowych.
W obu nerkach widoczne są pojedyńcze torbiele korowe - największa o średnicy 0,8cm w części środkowej nerki prawej.
Poza tym nerki prawidłowe, w fazie późnej badania wydzielają zakontrastowany mocz.
Tętnica do prawego płata wątroby odchodzi od tętnicy krezkowej górnej - wariant anatomiczny.
[b]Stan po lewostronnej orchidektomii - w loży pooperacyjnej widnoczne są pasmowate zmiany włókniste.[/b]
Poza tym narządy jamy brzusznej i miednicy mniejszej zmian w badaniu nie wykazują.
Nie znaleziono powiększonych węzłów chłonnych w obszarze badanym.
Części kostne bez zmian meta.
Dolne odcinki płuc bez zmian ogniskowych.


Niepokoją mnie te pasmowate zmiany włókniste, proszę o wytłumaczenie.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez mardeb76 » 21 Wrz 2017, 11:52

Witaj,
Gratuluje wyników. Opcje dalszego postępowania w Twoim przypadku to aktywna obserwacja lub 1 x BEP. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 26 Wrz 2017, 20:08

Ostatecznie
1A non-seminoma pT1N0M0S0.
Wybrałem aktywną obserwację. Nie ma żadnego problemu w porozumieniu z Panią Onkolog by prowadzić ją według wytycznych NCCN 2017.

Po przeszperaniu publikacji naukowych oceniłem swoje szanse wznowy na 15-20% w grupie mniejszego ryzyka, z powodu braku angioinwazji i Carcinoma embryonale<50%.

Nie rozumiem jeszcze tylko jednej rzeczy z mojego badania histopatologicznego:

"Ponadto obecny przerost komórek Leydiga oraz skupisko kanalików z proliferacją komórek Sortoliego - możliwy związek z zespołem peutza-Jeghersa."

Bo zupełnie nie uwzględniałem tego w określaniu grupy ryzyka, bo tego nie rozumiem. Czy z tego mógł rozwinąć się guz? Czy to ma jakieś znaczenie w rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych? Czy mam coś z tym zrobić, szukać polipów w rodzinie zwiącanych z zespołem peutza-Jeghersa? Ogólnie, co robić w związku z tym?
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1NxMxS0 Wrocław

Postprzez mardeb76 » 26 Wrz 2017, 22:07

Hej,
Związek tych dysfunkcyjnych komórek z JSP to tylko przypuszczenie i jedna z możliwych, lecz moim zdaniem mało prawdopodobnych przyczyn Twojego guza jądra. Generalnie z tego rodzaju wadliwych komórek mogą rozwijać się guzy, a chorzy na JSP mają genetyczne uwarunkowania zwiększające prawdopodobieństwo powstawania różnych nowotworów. W chwili obecnej nie ma to wpływu na Twoje rokowania, ponieważ ta choroba nie została u Ciebie potwierdzona. Najlepiej będzie jeśli z tym opisem udasz się do lekarza POZ i niech on pogłębi diagnostykę w tym kierunku, łącznie z badaniami genetycznymi. Wtedy będzie jasność. Chorzy na JSP wymagają bardzo systematycznego monitoringu stanu zdrowia z uwagi na zwiększone ryzyko zapadnięcia na raka. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości