Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez AdeX » 28 Paź 2017, 17:26

Witajcie moi drodzy,

Pisałem w wątku na temat pielęgnacji po usuniętym jądrze, gdzie również pokrótce przedstawiłem swój przypadek. Oto link do tamtego wątku: http://rjforum.pl/viewtopic.php?f=9&t=1592

16 października pojawiłem się w Magodencie przy ulicy Szamockiej w Warszawie. Ze względu na duże powiększone węzły chłonne zaotrzewnowe oraz całość badań zakwalifikowano mnie do grupy pT1pN3M0S1. Od 18 do 22 podawano mi chemioterapię w schemacie 4xEP (wybrałem ze względu na ryzyko dla płuc, po tym jak doktor Sarosiek przedstawił opcje BEP i EP).
Dni pobytu w szpitalu zniosłem dosyć znośnie. Nie pojawiły się wymioty czy jakieś wielkie nudności. Najbardziej za to martwiły zaparcia. Apetyt odebrało w dwóch ostatnich dniach hospitalizacji. Jako, że mieszkam daleko od Warszawy dr Sarosiek zaopatrzył mnie w leki, w tym w czynnik wzrostu kolonii granulocytów. Robię sobie także codziennie zastrzyki z heparyny drobnocząsteczkowej bo istnieje ryzyko zakrzepów ze względu na ucisk na duże naczynia krwionośne. W domu najgorsze były ciągłe bóle głowy i zmęczenie, które to bóle trwały aż do czwartku, piątku. Czułem się jakbym miał jedną wielką grypę, z wielką głową. Czy to efekt raczej chemioterapii czy tych zastrzyków na szpik? Zastrzyki zniosłem też dosyć dobrze, bo odczuwałem jedynie niewielki ból okolicy żeber. Apetyt już prawie wrócił, mdłości prawie nie było, mimo to spadłem z wagą w okresie od 16 października z 78,8 na 75,1 kg przy dzisiejszym ważeniu.
Kiedy zwykle kończy się okres neutropenii? Kiedy w miarę bezpiecznie będę mógł wyjść na zewnątrz? Przyznam, że "trafia" mnie od siedzenia w zamknięciu ;-) Czy zastrzyki z koloniami wzrostu granulocytów mają jakieś przedłużone działanie? Pytam bo wczoraj dokonałem ostatniej iniekcji. Co w sytuacji kiedy coś zacznie drapać w gardle lub pojawi się katar? Czy ogólnodostępne środki na przeziębienie nie są przeciwwskazane w takiej sytuacji?

No i pytanko, czy jeśli jako tako zniosłem ten pierwszy cykl, to czy podobnie będzie przy kolejnych?

Bardzo dziękuję za poświęcony czas :-)

Mariusz
AdeX
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 08:07
Miejscowość: Lewin Brzeski

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez Michal2 » 28 Paź 2017, 18:05

Co do znoszenia kolejnych cyklów to sprawa indywidualna ja np najlepiej zniosłem 2 cykl a najgorzej 3 cykl ale da się to przeżyć w przypadku drapania w gardle itp ja stosowałem raczej domowe sposoby na to typu miód mleko czosnek itp + wizyta domowa lekarza rodzinnego który wypisał leki i telefonicznie dodatkowo kontaktowałem się z lekarzem prowadzącym czy mogę zażywać te leki :) ale na tan temat niech sie wypowiedzą eksperci :)
Michal2
 
Posty: 70
Rejestracja: 11 Wrz 2017, 15:26

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez mardeb76 » 28 Paź 2017, 19:48

Hej,
Dobrze, że już niszczysz raka i robisz to pod opeką wspaniałego onkologa. Co do Twoich pytań:
Czy to efekt raczej chemioterapii czy tych zastrzyków na szpik?
Może to być w efekt zarówno jednego, jak i drugiego lub obu naraz.
Kiedy zwykle kończy się okres neutropenii?
Nie ma tu reguły. U jednego seria zastrzyków stabilizuje sytuacje, u innego są one nie potrzebne, u trzeciego nawet zastrzyki z czynnikiem wzrostu granulocytów nie poprawiają sytuacji i kolejne kursy chemioterapii muszą być przekładane. To sprawa bardzo indywidualna, a ilość granulocytów mogą zweryfikować tylko badani krwi.
Kiedy w miarę bezpiecznie będę mógł wyjść na zewnątrz?
Na spacer w każdej chwili. Unikać spotkań towarzyskich, skupisk ludzi, miejsc stwarzających ryzyko infekcji musisz do końca leczenia i jeszcze trochę po leczeniu.
Czy zastrzyki z koloniami wzrostu granulocytów mają jakieś przedłużone działanie?
Działają max. do 7 dni po zakończeniu ich podawania.
Co w sytuacji kiedy coś zacznie drapać w gardle lub pojawi się katar?
Nie ma wtedy na co czekać i bagatelizować. Najlepiej udać się do lekarza.
Czy ogólnodostępne środki na przeziębienie nie są przeciwwskazane w takiej sytuacji?
Lepiej skonsultować to z lekarzem
No i pytanko, czy jeśli jako tako zniosłem ten pierwszy cykl, to czy podobnie będzie przy kolejnych?
Nie ma reguły. Może być tak samo, dużo lepiej lub znacznie gorzej.
Trzymaj się. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez romi » 28 Paź 2017, 22:03

Witam
Jeśli pojawi się gorączka powyżej 38 stopni możesz przyjąć paracetamol i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się na SOR.
Jeśli chodzi o czynnik wzrostu granulocytów to okres działania zależy od tego czy jest to lek o przedłużonym działaniu czy nie. Zwykły to czas około 24 godzin, a taki zdaje się przyjmujesz.
Pamiętaj, że pierwszy zastrzyk najwcześniej po 24 godzinach od zakończenia podawania cytostatyków, a ostatni z serii najpóźniej 24 godziny przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Rozpoczęcie przyjmowania G-CSF wymusza przyjmowanie tego środka w każdym kolejnym kursie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez AdeX » 29 Paź 2017, 18:48

Dziękuję panowie za odpowiedzi. Jak zawsze, jest to wszystko bardzo indywidualna sprawa stąd pewnie bardzo duża rola dobrego lekarza POZ. Obym nie musiał ze swojego korzystać, bo ostatnio nawet pani doktor nie chciała spojrzeć na TK mój pierwszy, więc nawet nie wie jakich rozmiarów są powiększone węzły chłonne.
Co do zastrzyków na szpik to brałem Accofil 48 mln j./0,5 ml. Pierwszy po około 28 h od ostatnich wlewów, a ostatni podałem sobie w piątek wieczorem. Ogólnie mam skłonność do opryszczki, i teraz co chwilę czuję jak mnie wirus próbuje zaatakować. Ot, taki probierz odporności. Przez moment swędziało nawet w okolicy powieki. Następnym razem poproszę o jakiś lek antywirusowy.

Pozdrawiam

Mariusz
AdeX
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 08:07
Miejscowość: Lewin Brzeski

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez Andreas » 29 Paź 2017, 21:16

Według mnie te grypowe objawy to pobudzania szpiku, też tak miałem.
Co do chemii to kwestia indywidualna, ja ostatni kurs z 4xEP znosiłem najgorzej i tylko świadomość że niedługo koniec dawała mi siły.
Wychodzić możesz, byle Cię nie przewiało i tak dalej, większym zagrożeniem są chorujący ludzie, i ich unikaj.
Możesz sobie płukać jamę ustną (i chyba też gardło można) naparem z kory dębu (też jest taki preparat apteczny na bazie kory dębu - ale nazwy nie pamiętam - jak spytasz się to na pewno jest w każdej aptece).
O wszystkich objawach powiedz doktorowi przed następnym cyklem, jak masz zaparcia a nie masz nudności to może trzeba zmniejszyć dawki przeciwwymiotnych leków. To źle że chudniesz, też o tym powiedz, ja raczej po wszystkim przytyłem ze względu na sterydy. Może musisz więcej jeść. Jedź to co Ci smakuje, ja w ostatnim cyklu jadłem hamburgery z fastfoodów bo tylko to byłem wstanie przełknąć. Dogadzaj sobie żywieniowo traktując w tym okresie, że to co Ci smakuje to widocznie jest potrzebne, na szpitalnym jedzeniu daleko nie zajedziesz.
4xEP ze względu na cisplatynę zwiększa Ci ryzyko polineuropatii - uszkodzenia nerwów obwodowych, (możesz poczytać w moim wątku). To jest właściwie nie do leczenia jak się pojawi, to musi ustąpić samo. Z tego co czytałem to jedynie w trakcie chemii można ewentualnie coś myśleć o jakiejś profilaktyce, ale wtedy nikt o tym nie myśli. To jest dopiero badany temat, ale być może od czasu kiedy ja to zgłębiałem pojawiły się jakieś zalecenia lub lęki, które mogą być pomocne, ale to musisz sobie sam poszperać, spytać lekarza, może coś wie.
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez AdeX » 30 Paź 2017, 09:30

Dzięki Andreas za Twój wpis.

Tak, zdaję sobie sprawę, że coś takiego jak neuropatie może mnie dopaść za jakiś czas. Troszkę poszukałem i znalazłem informacje o działaniu ochronnym substancji o nazwie amifostyna oraz witamin z grupy B. Leki z amifostyną nie są jednak refundowane. Czy ktoś z forumowiczów miał przepisane leki zawierające amifostynę?

Przy okazji znalazłem informacje o suplementacji witamin i trochę się przeraziłem, bo mogłem sobie zrobić krzywdę. Będąc jeszcze w szpitalu zakupiłem trochę suplementów, mianowicie: Witaminę D3 forte, preparaty tranu, wielowitaminowy preparat z żeń-szeniem oraz preparat zawierający wielką ilość witaminy C (1 tab. 1250% zalecanej normy). Za wiele ich nie wziąłem bo jakoś nigdy nie miałem głowy do pamiętania o witaminkach ;-) Niestety udało mi się połknąć od 16 października 6 tych kapsułek witaminy C. Niby nie dużo, ale mam obawy czy nie spowodowało to zmniejszenia skuteczności chemioterapii. Jak było u was z podobną suplementacją?

Pozdrawiam
AdeX
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 08:07
Miejscowość: Lewin Brzeski

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez Andreas » 30 Paź 2017, 18:57

To trzeba uważać, cokolwiek bierzesz lepiej skonsultuj, bo na przykład witaminy z grupy B (nie pamiętam teraz dokładnie), które są dobre jeżeli chodzi o ochronę i wspomaganie regeneracji nerwów to przy czynnych procesach nowotworowych są mocno niewskazane.
Tak więc jakiś sztuczności to bym nie łykał, bo nie wiadomo w jaką interakcję z naszą chemią może wejść i nawet zwykłymi witaminkami można sobie zaszkodzić. Pytać lekarza, a jak już to łykać to co naturalne, w owocach, warzywach i naturalnych sokach z dobrych źródeł - to nie zaszkodzi, bo jest naturalne, organizm sam sobie przyswoi odpowiednią dawkę.
I ważne o czym pisałem komuś w poradach, ale chyba to jest niezauważane. Dawka chemii jest dostosowywana do powierzchni ciała nie przypadkiem. Nie tylko nawadnianie i sikanie powoduje że pozbywamy się szkodliwych produktów przemiany materii powstałych przez podanie chemii, ale wydzielamy też je przez skórę. Wydaje mi się, że dla wspomożenia tych procesów warto po tym jak już jesteśmy po dziennej dawce kroplówek brać prysznic. Ja tak w pewnym momencie robiłem, i może to subiektywne, ale lepiej się czułem. W Magodencie, nie wiążę się to z jakimś dużym poświęceniem. Przy poceniu obfitym, częściej zmieniać pościel.
Andreas
 
Posty: 73
Rejestracja: 02 Cze 2014, 12:48

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez romi » 30 Paź 2017, 21:19

Witam
W żadnym wypadku bez konsultacji z lekarzem nie należy w czasie chemioterapii przyjmować żadnych suplementów. W skrajnym przypadku może to spowodować osłabienie lub co gorsza wzmocnienie działania cytostatyków. Ze świeżymi sokami również bym uważał, bo układ pokarmowy jest osłabiony chemią.
Należy odżywiać się lekkostrawnie, potrawami gotowanymi lub duszonymi, raczej unikać smażonych. Ogólna rada jest jednak taka, żeby w ogóle jeść, nawet jeśli są to potrawy typu śmieciowego. Przy zmianie smaku w czasie chemioterapii pacjenci mają większą na nie ochotę.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Seminoma pT1pN3M0S1 - chemioterapia

Postprzez AdeX » 02 Lis 2017, 13:07

Hej,
Już odstawiłem wszelkie suplementy. Posiłkuję się jedynie owocami i sokiem z buraków czerwonych, który mam nadzieję nie jest szkodliwy. Podjadam także Nutridrinki. Efekt jest taki, że pomału odzyskuję wagę :-)
Niepokoi mnie za to coś innego. Pojawiają się piski w uszach, w szczególności w lewym. Nie trwa to zbyt długo, po paru minutach ustępuje. Dodatkowo przy nagłej zmianie pozycji, przy podnoszeniu się z łóżka obserwowałem zawroty głowy. Dziś tych objawów jeszcze nie doświadczyłem, ale obawiam się, że może być to skutek ototoksyczności. Byłoby niedobrze gdyby po pierwszym cyklu już coś takiego się pojawiało. I znowu zastanawiam się czy można zastosować jakieś działania osłonowe.

Pozdrawiam
Mariusz
AdeX
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 08:07
Miejscowość: Lewin Brzeski

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości