Limfatyczne i waskularne naciekanie nowotworu.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Limfatyczne i waskularne naciekanie nowotworu.

Postprzez Krolewsky » 18 Lis 2017, 12:58

Przeglądam literaturę medyczną i mam problem ze zrozumieniem jednej rzeczy.
Do oceny ryzyka wznowy występuje w pracach badawczych pojęcie angielskie "Lymphovascular invasion" (LVI).
Czy jest to tożsame z pojęciem Angioinwazji? Zdaje się że nie, bo to tylko naciek naczyń krwionośnych. Zatem czym w badaniu histopatologicznym w Polsce jest naciek "lympho"? Brak angioinwazji i czego jeszcze? W moim wyniku histopat. nie widzę nic na temat nacieku naczyń limfatycznych, może kryją siępod inna nazwą? Mam nadzieje że moje pytanie jest zrozumiałe ;)
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Limfatyczne i waskularne naciekanie nowotworu.

Postprzez troll » 18 Gru 2017, 21:28

Witaj,

Naciek naczyn zarowno krwionosnych (naciek waskularny) jak i limfatycznych jest jedna cecha w rozpoznaniu zaawansowania miejscowego guza jadra. Lekarze patolodzy zwykle oznaczaja ceche 0-1 - tj. naciek naczyn obecny/nieobecny. Czesto nie piszac o nacieku, domyslnie stwierdza sie jego brak - ale czesto jest to powodem braku precyzyjnosci wyniku. Jesli obecny jest naciek naczyniowy a nieobecny limfatyczny (i na odwrot) - daje to zawsze jedna ceche. Brak angioinwazji zwykle (w domsle) oznacza brak nacieku naczyn.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron