Torbiel (?)

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Torbiel (?)

Postprzez hisek299 » 14 Gru 2017, 23:58

Cześć! Postaram się krótko. Mam 19 lat. Poszedłem do urologa, bo troszku pobolewało mnie prawe jądro, niepowiększone, ani nic. Wszystko jest ok. Poszedłem do urologa mimo wszystko, bo profilaktyka jest ważna bardzo. Zostałem przebadany przez USG. W prawym najądrze wyszła mi torbiel 3mm. Zas na lewym wyszła też jakas zmiana 9mm i według Pana Doktora rownież jest to torbiel, dostalem antybiotyki.

Ufam rzecz jasna lekarzowi, ale troszeczkę jestem tym przejęty (szczególnie, że lekarz wpisał na wyniku usg lewego jądra zmiana, a nie torbiel tak samo jak przy prawym). Czy ktos moglby na to zerknac? Lokalizacja tego torbiela na lewym jest w tym samym miejscu, jak przy prawym.

USG -> https://imgur.com/a/bEGxd

Na wyniku mam napisane: "Prącie - prawidłowe, jądra - prawidłowe, najądrze lewe nieco bolesne przy palpacji - głowa. USG moszny, jądra prawidłowej wielkosci, ilosc plynu oslonkowego w norme, najądrza kształne, niepowiększone, w głowie najądrza leego przestrzeń nieco hypechogenna, sr ok 9mm - tworząca się torbiel?- do leczenia p/zapalnego, w glowie najądrza prawego torbiel nasienna sr ok 3mm - do obserwacji.
USG przezbrzuszne stercza: Stercz objetosci ok 11mm.

Zapalenie najadrza-zmian w najadrzu:
Tutaj spis antybiotykow"

Pozdrawiam.
hisek299
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Gru 2017, 22:47

Re: Torbiel (?)

Postprzez tobson85 » 15 Gru 2017, 14:59

Hej,
Torbiele najądrza wcale nie są rzadkim zjawiskiem. Sam jestem posiadaczem jednej. Zmiany takie są lagodne i o ile nie sprawiają dużych dolegliwości bólowych i nie wykazują szybkiego wzrostu to zwykle nie trzeba wdrażać specjalnego leczenia. Twój urolog podejrzewa zapalenie, dlatego zlecił antybiotyk. Zastosuj się do jego zaleceń i zobaczysz czy pomoże.
Ważne, że zmiana nie ma związku z jądrem dlatego nie ma obaw o raka jądra.
Będziesz teraz pod opieka urologa i opisane zmiany będą monitorowane.
Poza tym jak u wszystkich innych zaleca się regularne samobadanie jader w ramach profilaktyki.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Torbiel (?)

Postprzez hisek299 » 15 Gru 2017, 19:34

Czesc, dzięki za odpowiedź :-)

Lekarz powiedział generalnie, że to zapewne torbiel w fazie rozwoju, natomiast co jedyna rzecz która jest trochę dziwna to to, że nie ma formy upłynnionej (?), ale to może dlatego, że jest gęsty. Powiedział też żeby się nie martwic, i że w ogóle nie idzie w kierunku diagnozowania tego jako nowotwór, i nie nazwałby tego absolutnie guzem
A generalnie istnieje cos takiego jak rak najądrza, albo guz może w takim dziwnym miejscu się znalezc, gdzie zwykle tam się lokalizują torbiele nasienne?

Pozdrawiam
hisek299
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Gru 2017, 22:47

Re: Torbiel (?)

Postprzez tobson85 » 16 Gru 2017, 10:47

Hej
Co do raka najądrzy to w literaturze pojawia się takie pojęcie, ale jako zjawisko niezwykle rzadkie. Do tej pory opisano tylko kilkadziesiąt takich przypadków na całym świecie.
Jeśli Twój lekarz mowi, że absolutnie nie nazwałby tego guzem, to znaczy że nie ma powodu do obaw.
Oczywiście zawsze możesz zasięgnąć porady innego lekarza, jeśli miałoby Cię to uspokoić. Spokój ducha jest równie ważny co zdrowie fizyczne.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Torbiel (?)

Postprzez hisek299 » 16 Gru 2017, 12:45

Dzięki Tobiasz, po prostu ukończę kurację antybiotykiem i zobaczymy co tam dalej będzie.

Pozdrowienia!
hisek299
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Gru 2017, 22:47

Re: Torbiel (?)

Postprzez hisek299 » 02 Maj 2018, 23:18

Cześć. Chciałbym troszkę przypomnieć swoją sprawę, bo dalej diagnozuję moją zmianę. Kuracja antybiotykiem nic nie dała. Po 4 miesiącach kontroli, zmiana jest identyczna i nie uległa żadnej zmianie. Lekarz zaprosił mnie na kontrolę za pół roku, ale pozwolę sobie przytoczyć jeszcze tutaj opis USG.

"USG moszny: jądra prawidłowej wielkości. Ilość płynu osłonkowego w normie. Najądrza kształtne, niepowiększone, w głowie najądrza lewego dobrze odgraniczona przestrzeń nieznacznie innej echogeniczności śr ok 10mm - gęsta torbiel? nie wykazuje unaczynienia w opcji-PD. W głowie najądrza prawego torbiel nasienna śr. ok 3mm, do obserwacji.

Kontrola zmiany w oko najądrza - za ok. 6 miesięcy
W razie objawów pilna kontrola"

Jak myślicie. Spokojnie poczekać?
hisek299
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Gru 2017, 22:47

Re: Torbiel (?)

Postprzez Krolewsky » 03 Maj 2018, 12:54

A czy wykonywałeś markery nowotworowe na wszelki wypadek? Zawsze to może dodatkowo uspokoić. A jeśli zmiana jest stabilna to myślę że można spać spokojnie.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Torbiel (?)

Postprzez hisek299 » 03 Maj 2018, 13:29

Cześć. Dzięki za odpowiedź. Niby nie robiłem. Lekarz powiedział, że mam przyjść za pół roku, bo dokładnie sprawdził, że nie ma przepływu w środku (nieunaczynione), zmiana wygląda jak torbiel bo jest wypchana, jest owalna, a z jądrami i prostatą (7mm) jest wszystko bardzo dobrze. Stwierdził również, że jeżeli nic się za pół roku nie zmieni, to spróbuje to nakłuć i odessać. Mówił również, że miał pacjenta z podobnym przypadkiem, i jak odessał to, to dosłownie wyszła czarna, gęsta wydzielina, bo torbiel była bardzo gęsta. Wiem, że lekarz, który mnei diagnozuje to świetny specjalista, ale wiadomo, że zawsze jakiś niepokój jest.

Tak, zmiana jest stabilna. Przy pierwszmy USG wyszło 9mm-10mm, na drugim wyszło 10mm, na trzecim po 4 miesiącah również 10mm.
hisek299
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Gru 2017, 22:47

Re: Torbiel (?)

Postprzez tobson85 » 03 Maj 2018, 15:13

Krolewsky napisał(a):A czy wykonywałeś markery nowotworowe na wszelki wypadek? Zawsze to może dodatkowo uspokoić.


Hej,
markery tu nie wniosa za bardzo niczego - ta zmiana dotyczy najadrza, nie jadra.
Skoro zmiana jest stabilna i wyglada raczej jak torbiel to posluchaj lekarza i do skontrolowania za pol roku.

Jesli Cie to uspokoi to zawsze warto zaciagnac opinii innego urologa i zobaczysz co on na to.

Duzo zdrowia zycze!
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Torbiel (?)

Postprzez hisek299 » 03 Maj 2018, 15:21

Dzięki za odpowiedź Tobiasz. :)

Myślę, że tak też zrobię. Po prostu poczekam. A mam pytanie, jeżeli chodzi o unaczynienie. Skoro urolog stwierdził, że nie ma przepływu, nie wykazuje unaczynienia w DP to znaczy, że to nie jest guz? Bo chyba każdy guz musi mieć przepływ krwi, tym bardziej po 4 miesiącach już?
hisek299
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Gru 2017, 22:47

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości