Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez dimi » 28 Mar 2018, 14:42

Witam wszystkich serdecznie,

Niestety i mnie dopadło ta okropna choroba, mam 32 lata, mieszkam w Małopolsce i tak po kolei:


---- 07.03.2018 diagnoza

W jądrze prawym stwierdza się liczne mikrozwapnienia. Jądro lewe mniejsze, przerośnięte hypoechogenicznym guzem o śr. 26mm.
W jamie brzusznej nie stwierdzono patologii węzłowych.

---- 13.03.2018 przeprowadzono zabieg usunięcia jądra

Informacje z karty ze szpitala:
Tomografia komputerowa jamy brzusznej + miednica z kontrastem
Wątroba jednorodna, niepowiększona. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona, nadnercza, nerki w normie. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Powiększonych węzłów chłonnych, wolnego płynu w jamie brzusznej, miednicy mniejszej nie uwidoczniono. Kości bez uchwytnych zmian w obrazie meta.

Wyniki badań RTG
Płuca bez zmian ogniskowych. Płynu w jamach opłucnych nie stwierdzam. Sylwetka serca nie powiększona w obrazie poprzecznym.

---- 20.03.2018 badanie markerów w tydzień po zabiegu

LDH - 162 U/l [zakres 135 - 225]
AFP - 1,03 IU/ml [zakres 0 -5]
beta-HCG - <1,20 mlU/ml [zakres 0 - 5]
Niestety nie posiadam wyników sprzed zabiegu, gdyż w szpitalu nie wykonano takowych :(

---- 27.03.2018 Wynik badania histopatologicznego

Badanie makroskopowe
Jądro wraz z osłonkami 4,5x2,5x2cm, powrózek nasienny dł. 8cm. Na przekroju w obrębie jądra kremowy guz 2,5x1,3x1,3cm. Nie nacieka osłonki ani najądrza, dochodzi do sieci jądra.

Badanie mikroskopowe

Seminoma testis ICD-O 9063/3 (obecne nieliczne komórki syncytiotrofoblastu)
Nowotwór nie nacieka osłonek jądra, najądrza ani powrózka nasiennego.
Tkanka najądrza i powrózka nasiennego bez cech patologii.
W granicy cięcia powrózka nasiennego utkania nowotworu nie znaleziono.
Nie stwierdzono obecności zatorów z komórek nowotworowych w naczyniach
pT1

Udało mi się skontaktować z p. dr Sarosiakiem, który zaproponował w mojej sytuacji obserwację lub podanie jednej dawki chemioterapii uzupełniającej (karboplatyna) - tutaj chciałbym serdecznie podziękować panu doktorowi za szybką odpowiedź i chęć pomocy.

I teraz mam pytanie do kolegów z większym doświadczeniem w tej trudnej sprawie co robić dalej - którą drogę wybrać?
Sam skłaniałbym się bardziej do obserwacji (dodatkowym problem u mnie jest to iż mam WZW typu B - ale pod kontrolą) - ale chętnie wysłucham co uważacie za lepsze. Mam też pytanie gdybym się zdecydował na obserwację to gdzie Waszym zdaniem - jestem z Małopolski, najbliżej mam do Krakowa, ale z drugiej strony wolałbym być pod lepszą opieką w Warszawie, tylko zastanawiam się czy będę w stanie ogarnąć te badania kontrolne w ciągu jednego wyjazdu albo najlepiej jednego dnia - może ma ktoś doświadczenia jak to wygląda w praktyce, czy da się to tak ustawić żeby zgrać te badania na jednej termin?

Bardzo proszę o informację tutaj lub na pw.

Z góry dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc
dimi
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 Mar 2018, 13:38

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez JaZona » 28 Mar 2018, 19:20

Ja się nie wypowiem w temacie głównym, tylko w jednym pobocznym. Piszesz o mikrozwapnieniach w prawym jądrze - trzeba je kontrolować (bo chyba przez 2 lata nie możesz mieć biopsji). Takie też wyszły mojemu mężowi w pozostałym jądrze i lekarz z COI w
Warszawie polecił zrobić elastografię. Niełatwo było znaleźć lekarza, który jest dobry i robi elastografię jąder, ale się udało. Dr stwierdził, że żadnych mikrozwapnień nie widzi, tylko żylaki z niewielką niewydolnością zastawek oraz cofajacą się krew w żyle. To co chcę powiedzieć, to że warto znaleźć dobrego lekarza z dobrym sprzętem do badania pozostałego jądra.

A i jeszcze jedno, jeśli przed zabiegiem nie wykonano markerów, to chyba pora szukać innego lekarza.
Edit: Nie doczytałam, że już konsultowane z drem Sarosiekiem.

Pozdrawiam.
JaZona
 
Posty: 40
Rejestracja: 15 Lis 2017, 09:16

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez jaroslaw » 28 Mar 2018, 20:39

Odpowiadając na Twoje pytanie - nikt Ci raczej nie powie co lepsze ponieważ każda z opcji jest tak samo dobra/zła. W Twojej sytuacji najrozsądniej będzie poddać się aktywnej obserwacji niż już decydować się na karboplatynę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie operacja zakończy Twoje leczenie.
jaroslaw
 
Posty: 127
Rejestracja: 09 Lut 2017, 13:13
Miejscowość: Katowice

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez troll » 28 Mar 2018, 21:31

Witaj,

Jest to w pełnej krasie CS IA nasieniaka. W tej sytuacji praktyczne jedynym słusznym wyjściem jest obserwacja do której serdecznie zachęcam. Jedna karboplatyna lub radioterapia są równoważnymi opcjami ale nie preferowanymi w CS IA. Decyzja należy do Ciebie.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez miszcz » 29 Mar 2018, 08:59

W twoim stopniu zaawansowania spokojnie możesz decydować się na Kraków. Na Garncarskiej tłumy pacjentów, ale dostęp do badań obrazowych i laboratoria na najwyższym poziomie. Mógłbyś napisać, gdzie nie robią markerów przed zabiegiem, przynajmniej inni wiedzieliby, który szpital omijać. Wystarczy pierwsza litera miasta.
miszcz
 
Posty: 747
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez devilo » 30 Mar 2018, 06:45

Witaj dimi.

Ja prawie 5 lat temu byłem w takiej samej sytuacji jak Ty.
Seminoma pt1.

Równie musiałem dokonać wyboru. Ostatecznie zdecydowałem się na 1 dawkę karboplatyny. Leczyłem się w CO M. Curie- Skłodowskiej w Krakowie.
Nie żałuję mojej decyzji, dawkę przyjąłem bez żadnych dolegliwości( może lekkie nudnosci). Jedynie co trzeba zrobić przed chemią to zdeponować nasienie, tak dla pewnosci.

Decyzja należy do Ciebie. Co wybierzesz bedzie to sluszny wybór.

P.S.
W CO na Garncarskiej są zawsze tłumy ludzi, głównie do kontroli i poradni. Do tego dochodzi mała przestrzeń w poczekalniach. Badania obrazowe robiłem gdzie indziej więc nie wiem jak u nich z terminami. Personel kompetentny, na oddziałach też wszystko ok.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez Krolewsky » 30 Mar 2018, 22:17

chcialbym dla jasnosci przypomniec ze powikłania i konsekwencje chemii to nie tylko i glownie nie tylko to co jest obserwowane w momencie przyjecia dawki czyli nudnosci czy aktualne samopoczucie.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez devilo » 31 Mar 2018, 21:52

Krolewsky napisał(a):chcialbym dla jasnosci przypomniec ze powikłania i konsekwencje chemii to nie tylko i glownie nie tylko to co jest obserwowane w momencie przyjecia dawki czyli nudnosci czy aktualne samopoczucie.


Oczywiście że masz racje. Przytoczyłem tylko swoje odczucia podczas podawania chemii, gdyż innych skutków ubocznych i konsekwencji nie odczułem.

O powiklaniach pisał Marcin:

mardeb76 napisał(a):Witam,
Jest duże prawdopodobieństwo, że po jednym kursie karboplatyny pacjent nie będzie odczuwał skutków tego leczenia. Co do skutków odległych to z pewnością dwuletni okres karencji związany z planowaniem dzieci oraz ryzyko zmniejszenia lub braku płodności w przyszłości. Oczywiście tak jak piszesz jest to kwestia indywidualna i skutki związane ze złym samopoczuciem, pogorszeniem nastroju, problemami gastrycznymi, bólem głowy, obniżeniem wyników krwi jak najbardziej możliwe. Wszystko do złagodzenia odpowiednimi lekami. Do normalności można wracać natychmiast jak tylko nastrój, samopoczucie i siły pozwolą. Przez tydzień, dwa ograniczać ryzyko możliwych infekcji. Pozdrawiam, Marcin.


I artykuly:

troll napisał(a):Proszę, konkretne artykuły:

1. Chung P, Parker C, Panzarella T, et al. Surveillance in stage I
testicular seminoma - risk of late relapse. Can J Urol 2002;9:1637-1640,

2. Cohn-Cedermark G, Stahl O, Tandstad T, Swenoteca.
Surveillance vs. adjuvant therapy of clinical stage I testicular tumors - a review and the SWENOTECA experience. Andrology 2015;3:102-110,

3. Oliver RT, Mason MD, Mead GM, et al. Radiotherapy versus
single-dose carboplatin in adjuvant treatment of stage I seminoma: a randomised trial. Lancet 2005;366:293-300.


Pzdr
Awatar użytkownika
devilo
 
Posty: 34
Rejestracja: 02 Maj 2013, 09:34

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez dimi » 03 Kwi 2018, 21:46

Po pierwsze chciałbym podziękować serdecznie wszystkim za odpowiedzi, nawet nie wiecie ile to dla mnie znaczy.

Natomiast mam nadal dylemat co robić, cały czas o tym myślę i o ile na początku byłem za obserwacją to im dłużej czytam tematy z forum to wydaje mi się iż zdecydowanie więcej osób decyduje się na wzięcie tej jednej dawki karboplatyny (żeby zmniejszyć dosyć znacząco ryzyko). Dlaczego tak jest iż tyle osób decyduje się na wzięcie tej karboplatyny pomimo iż jest to mniej polecana opcja - może ja też powinienem tak zrobić ??
Ostatnio edytowany przez dimi, 10 Kwi 2018, 20:58, edytowano w sumie 1 raz
dimi
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 Mar 2018, 13:38

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez romi » 03 Kwi 2018, 22:24

Witam
W Polsce w odróżnieniu od krajów zachodnich pacjent musi podjąć w takiej sytuacji decyzję sam opierając się na dostępnych informacjach od lekarzy. To nie jest komfortowa sytuacja, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki za i przeciw. Za jest oczywiście zmniejszenie ryzyka nawrotu które i tak jest stosunkowo małe, ale i tak nie zostanie zmniejszone do zera. Już teraz Twoje szanse na nawrót są takie, że spośród pięciu chorych w takim stanie jak Ty tylko jedna może mieć wznowę. Trzeba sobie zadać pytanie czy to akurat będziesz Ty.
Przeciw chemioterapii są wszystkie skutki, które takie inwazyjne leczenie niesie, oraz związane z tym ograniczenia.
Trzeba mieć na uwadze, że w Twoim przypadku nigdy nie ma złego rokowania, nawet w przypadku nawrotu co dodatkowo przemawia za obserwacją. Jeżeli jeszcze kontrola będzie prowadzona terminowo, to nie ma niebezpieczeństwa przegapienia czegokolwiek.
Na zachodzie nie miałbyś wyboru, bo lekarz poinformowałby Cię o dalszym postępowaniu. Tendencja jest taka, żeby w miarę możliwości ograniczać interwencje do niezbędnego minimum, co wcale nie oznacza zaniedbania, czy gorszego leczenia.
Nie sugeruj się tym co zrobili inni, bo tak naprawdę to nie ma takich samych przypadków, rozważ wszystko sam i podejmij decyzję samodzielnie. Każda decyzja będzie dobra bo będzie Twoja.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości