nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez zxspectrum » 27 Mar 2018, 20:02

Cześć,
W zeszłym tygodniu dopadł mnie ból pleców na dole, po prawej stornie, potem prawego jądra. Zgłosiłem się do urologa (dr hab. n. med Andrzej Prelich) - wykryto u mnie guza na jądrze - według opisu z USG - ognisko heteroechogeniczne o wymiarach 23x20mm. Sprawdzono mi dwa markery, wyszły ok: beta-HCG (< 1,20 mIU/ml) oraz AFP (1,47 IU/ml). Dostałem skierowanie do kliniki urologii w celu wycięcia guza. Myślałem nad Kopernikiem, lecz widzę, że tutaj na forum nie jest polecany. Słyszałem pozytywne opinie o profesorze Marku Sosnowskim, pracującym w I Klinice Urologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. Co byście polecali?
Dodatkowo, na którym etapie podjąć się mrożenia nasienia, jeszcze przed wycięciem czy dopiero po, gdy już zaplanowane będzie dalsze leczenie?
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez tobson85 » 27 Mar 2018, 21:28

Hej
witaj na forum.
Teraz najwazniejszy jest jak najszybszy zabieg usunięcia jądra (orchidektomia). Zabieg jest prosty i wykonuje go praktycznie każdy szpital z oddziałem urologii.
Z tego względu najważniejszym kryterium jest termin - wybierz tę placowkę, gdzie termin jest najszybszy. Nie powinien być dłuższy niż tydzień, maksymalnie dwa. Im szybciej jądro zostanie usunięte, tym zmniejsza się prawdopodobieństwo powstania przerzutów. Ważne, żeby zabieg był wykonany z dostępu pachwinowego, nie przez mosznę.

zxspectrum napisał(a):Sprawdzono mi dwa markery, wyszły ok: beta-HCG (< 1,20 mIU/ml) oraz AFP (1,47 IU/ml).

Aby wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi to powinnen być jeszcze oznaczony poziom LDH.
Badanie markerów nalezy potem powtórzyć tydzień po operacji.

zxspectrum napisał(a):Dodatkowo, na którym etapie podjąć się mrożenia nasienia, jeszcze przed wycięciem czy dopiero po, gdy już zaplanowane będzie dalsze leczenie?

Jeśli zajedzie potrzeba poddania się chemioterapii to koniecznie przed rozpoczęciem leczenia trzeba o tym pomyśleć. Teraz ważniejszy jest zabieg.
Jak już bedziesz mieć ustalony termin zabiegu i zdążysz się tym zająć to możesz to rozważyć przed.
Jednak pamiętaj, że związane to jest z kosztami, a nie jest pewne czy chemia będzie konieczna.

W razie jakichkolwiek pytań pisz śmiało.
pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez zxspectrum » 27 Mar 2018, 21:40

Cześć,
dzięki za odpowiedź, wybiorę w takim razie szpital który zrobi to najszybciej i z dostępu pachwinowego - mam nadzieję, że udzielą mi takiej informacji przy zapisie.
Jeśli chodzi o LDH, to już po badaniach doczytałem że też powinno się je zmierzyć. Dzisiaj odwiedziłem internistę i poprosiłem o skierowanie na badanie LDH. Pobrano mi krew ponownie i jutro-pojutrze powinienem mieć wynik. Tylko nie jestem pewien czy to przypadkiem nie musi być mierzone jednocześnie z AFP oraz beta-HCG. Ale już trudno - może szpital zbada to przed zabiegiem?

Cieszę się, że trafiłem na to forum. Zebrane informacje i historie innych osób dodają otuchy w tym niezbyt miłym dla mnie czasie.

Pozdrowienia
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez tobson85 » 27 Mar 2018, 21:57

Wykonanie LDH te pare dni po bHCG i AFP bedzie ok.
Szpital nie zawsze wykonuje markery przed operacją, dlatego najpewniej jest samemu o to zadbać.

zxspectrum napisał(a):wybiorę w takim razie szpital który zrobi to najszybciej i z dostępu pachwinowego - mam nadzieję, że udzielą mi takiej informacji przy zapisie.

Orchidektomia jest z reguly wykonywana z dostępu pachwinowego, jednak gdyby ktoś wpadł na pomysł usuwania przez mosznę to najlepiej od razu uciekać lub absolutnie na to nie wyrażać zgody.
Najlepiej pytając o termin podejść prosto na oddział urologii ze skierowaniam i pytać tam lekarzy. Często personel na ogólnej izbie przyjęć podaje odlegle terminy, a lekarze na oddziale urologii traktują nowotwór jądra priorytetowo.

pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez romi » 27 Mar 2018, 22:08

Witam
WAM to dobry wybór jeśli termin będzie krótki, poza tym szpital MSW i oczywiście Kopernik.
Odnośnie bankingu nasienia to w Salve jest program Onkofertility – bankowanie komórek rozrodczych dla osób dotkniętych chorobą nowotworową, także będziesz mógł z niego skorzystać, zadzwoń i dowiedz się jak to wygląda.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez zxspectrum » 28 Mar 2018, 09:13

Mam już wynik LDH, 268 U/I, ponad normę.
Dzisiaj popołudniu będę kontaktował się z Salve, zobaczymy czy zdaze przed wycięciem. Z tego co czytałem, to wymagane są dodatkowe badania krwii.

Pozdrowienia
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez mania69 » 28 Mar 2018, 10:19

W Salve Medica jest program dla pacjentów onkologicznych:

- mrożenie i bankowanie nasienia na okres 1 roku bezpłatnie, a za każdy kolejny rok bankowania 185 zł
Zadzwoń, telefon 42 254 64 00
Będziesz musiał donieść dokument potwierdzający rozpoznanie, szczegółów dowiedz się przez telefon.
Chirurgia urologiczna w Łodzi jest ok (więc nie ma to większego znaczenia gdzie), ale jak będziesz już po zabiegu, dostaniesz wynik histopatologii, założysz DILO, zrobisz wymagane TK, to do onkologa umawiaj się bez wahania w Warszawie. Czy to będzie dr Sarosiek w Magodencie, czy dr Wiechno w CO czy dr Iwona Skoneczna- bez znaczenia, bo wszyscy świetni. Byle nie Łódź. Zaufaj "starszym" forumowym kolegom z Łodzi, z których większość szybciutko zwiała do Warszawy. Nie trać czasu na niepotrzebne próby, bo po pierwszym kontakcie i tak się przeniesiesz.

Pozdrawiam, Mania
mania69
 
Posty: 69
Rejestracja: 23 Lip 2016, 22:16

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez zxspectrum » 30 Mar 2018, 19:57

Cześć
Zabieg mam najpewniej we wtorek.
Co do banku nasienia - niezbędne są badania na HIV, HCV, WR i HBS. Wyniki już mam, ale przed operacją nie zdążę już tego załatwić. Żeby skorzystać z programu dla pacjentów onkologicznych, potrzebny jest dowód choroby, np wynik histopatologii. Dodatkowo założyłem kartę DILO, zobaczymy czy pomoże. W międzyczasie zrobiłem też RTG klatki, niby czysto, ale ponoć na rentgenie widać tylko zaawansowanego raka płuc.

Cały czas się biję z myślami, czy to nie coś innego, np infekcja bakteryjna, no ale niestety postępowanie przy guzie jest dość jasne - wyciąć bez biopsji...

Pozdrowienia i wesołych świąt
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez romi » 30 Mar 2018, 20:15

Witam
Banking nasienia załatwisz po zabiegu, a warto skorzystać z programu w Salve, bo koszty są dużo mniejsze niż normalnie.
Powodzenia
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: nowotwór jądra - Łódź - Kopernik/WAM?

Postprzez zxspectrum » 02 Kwi 2018, 22:17

No i jutro już zabieg...
Takie pytanie - czy jutro przed zabiegiem powinienem mieć zrobione markery? Zaraz po zabiegu też? Czy dopiero 7 dni po zabiegu?
Markery miałem robione tydzień temu.

Pozdrowienia
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości