Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez Krolewsky » 04 Kwi 2018, 10:05

Tutaj dosyć krótka analiza:
https://www.andrologyaustralia.org/jour ... lar-cancer

Podsumowując, nieważne czy wybierzesz obserwacje czy karbo, i tak będziesz miał ponad 99% szans na przeżycie.
Biorąc karbo ryzyko wznowy to ~2-3%, bez karbo około 13%.
Pytanie brzmi następująco: Czy będąc na 87% już zdrowy chcesz przyjąć chemioterapię i być zdrowy na 97%?
Aktualne światowe wytyczne preferują obserwacje by 87% pacjentów nie narażać na skutki uboczne chemii, a Ci ze wznową (pozostałe 13%) i tak przejdą chemię i prawie wszystkich się wyleczy.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez dimi » 06 Kwi 2018, 10:18

Ok, przekonaliście mnie, zdecyduję się na obserwację.

Z tego co przeczytałem na forum, a dokładnie to tutaj:
https://academic.oup.com/view-large/1868481
to w pierwszym roku 4 x markery, 2 x RTG klatki piersiowej i 2 x TK - tylko jak to ma wyglądać czasowo - na pierwszej wizycie powinienem dostać od razu skierowanie na RTG i TK i wykonać je po 3 miesiącach od zabiegu czy te badania dopiero po pół roku?
I czy TK ma być wykonywany z kontrastem czy bez?
dimi
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 Mar 2018, 13:38

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez Krolewsky » 06 Kwi 2018, 14:04

W momencie obserwacji tracisz kartę dilo więc trzeba zaklepać termin szybciej bo czeka się normalnie w kolejkach.
Schemat obserwacji według nowych wytycznych NCCN 2017 dla seminoma 1A mówi by w pierwszym roku robić TK w 3 potem 6tym i 12stym miesiącu po orchidektomii. Tak więc musisz pilnować skierowań, pamiętać że najpierw bedziesz czekał do onkologa po skierowanie a potem czekał w kolejce do TK. Warto poprosić np o dwa skierowania i zaklepać sobie dwa terminy za 3 i 6miesiecy, ale nie każdy lekarz na to pójdzie.
A co do RTG to robi się jeśli są jakieś symptomy. Markery też są tylko opcją - nasieniak afp nie wytwarza, bhcg tylko 20% przypadkow wydziela, wiec słabo sie sprawdzają markery jako wykrywacze wznowy w nasieniaku. Ostatnia rzecz to USG drugiego jądra, co 3 lub 6 miesięcy w pierwszym roku.
Załączniki
saminoma.PNG
saminoma.PNG (31.45 KiB) Obejrzany 11248 razy
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez dimi » 10 Kwi 2018, 21:16

Jestem po wizycie w CO w Krakowie, po 7,5 godzinach oczekiwania udało mi się dostać na wizytę (najpierw skierowano mnie do poradni chirurgicznej, potem do urologicznej - po wejściu do każdej z nich lekarz dziwił czemu do niego mnie skierowano, ale podobno takie są procedury w przypadku RJ). Pani doktor po przejrzeniu wyników zaproponowała dwie opcje, jednak z bardzo mocną sugestią na wzięcie jednej dawki karboplatyny, naprawdę bardzo mocno przekonywała mnie iż obserwacja to nie jest dobre rozwiązanie i praktycznie nikt tak nie robi (jako przyczyny podawała większe ryzyko, obciążenie psychiczne podczas obserwacji, konieczność dużo częstszych wizyt co może być bardzo obciążające biorąc pod uwagę specyfikę polskich warunków - kolejki do wszystkich gabinetów są naprawdę ogromne). Dostałem skierowania na powtórzenie markerów i wizyta za tydzień.

I naprawdę nie wiem co robić, jestem trochę podłamany całą tą sytuacją i po sugestiach lekarza cały czas mam w głowie to że muszę przyjąć tą jedną dawkę...

Mam teraz pytanie o czas - od zabiegu minął prawie miesiąc - w jakim terminie było by najlepiej ją przyjąć, pani doktor mówiła iż do 3 miesięcy.
dimi
 
Posty: 4
Rejestracja: 28 Mar 2018, 13:38

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez Krolewsky » 10 Kwi 2018, 22:45

Jeśli lekarka mówi że "prawie nikt tak nie robi" gdy zalecenia z 2017 to preferowana obserwacja dla 1A seminoma, no to trochę słabo o niej świadczy.
Lekarz winien Ci przedstawić sytuację obiektywnie, wady i zalety obserwacji lub chemii a zdaje się z Twojego opisu, prezentowała głównie zalety chemii. No cóż, może woli redukować chemią własną odpowiedzialność za leczenie.
"Niestety" ale wybór należy do Ciebie.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez romi » 10 Kwi 2018, 23:11

Witam
Wcale nie jest prawdą, że po chemioterapii rzadziej są wizyty kontrolne. Prawdą jest większe obciążenie psychiczne, ale to zależy od osobnika, a jeśli ktoś przejmuje się bardzo to i chemioterapia tego nie zmieni. Faktem jest dostępność do lekarza, ale nie ma znaczenia czy jest leczenie czy go nie ma to i tak nie ominiesz kolejki. Natomiast możesz wybrać sobie inny ośrodek gdzie kolejki będą mniejsze i lekarze z większym doświadczeniem.
Ponieważ masz jeszcze trochę czasu na decyzję (8 tygodni od zabiegu), to skorzystaj z możliwości zasięgnięcia opinii u innego lekarza, masz takie prawo to skorzystaj z niego. Np. w jednym z polecanych na forum ośrodków.
Decyzję musisz podjąć sam, musisz być do niej przekonany, to ma być Twoja suwerenna decyzja przez nikogo nie wymuszona.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nasieniak seminoma testis - obserwacja czy karboplatyna

Postprzez mir112 » 13 Kwi 2018, 20:36

Nie chcę Cię namawiać - to musi być tylko Twoja decyzja. Miałem podobne rozterki... nie wiedziałem co robić, ale zrobiłem sobie chłodną kalkulację. Karboplatyna mnie nie zabije a pomoże zminimalizować ryzyko zgodnie ze statystyką a skoro nie jestem hazardzistą to wziąłem jedną dawkę bo stawką jest życie.
W szpitalu spędziłem tylko jedną noc. Uczucia? coś jakby na małym kacu i tylko do ok 3 w nocy. Rano czułem się tak samo jak przed karboplatyną.
Dzisiaj uważam, że dobrze zrobiłem.

pozdro,
mir112
 
Posty: 6
Rejestracja: 21 Gru 2017, 07:04

Poprzednia

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości