Guz jadra ,pomocy !!!

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez patrycja341 » 18 Maj 2018, 13:30

Witajcie .

We wtorek mój chłopak usłyszał od lekarza ,że ma guza w lewym jądrze i trzeba natychmiast usuwać :shock: Prawdopodobnie w ciagu 2 tygodni ma byc operacja.
Miał robione tylko badania krwi i na początku lekarz przepisał tylko penicyline bo myślał ,że to zapalenie. Potem wysłał go na USG i stąd ta diagnoza .Dodam ,że leczenie jest w Szwecji .Lekarze nie chcą nic więcej powiedzieć czy to nowotwór czy coś innego. Jedyna informacja jaką otrzymał ,że to jest guz i ,że po operacji prawdopodobnie będzie również chemioterapia.
Za dwa tygodnie mieliśmy wracać na stałe do Polski i w ciągu chwili się wszystko zawaliło. Jestem załamana ,bo nie wiem jak teraz wspierać chlopaka,jak mu pomóc przez to przejść?Czy ktoś może mi napisać jak to wszystko przebiega po zabiegu? leczenie chemia itd .
Przepraszam,że nie mam żadnych wyników ,ale nic nam nie wydali:( Jedyne to co moge jeszcze dodac to ,ze w wieku 5 lat mial on operacje wlasnie na to jadro w Polsce bo bylo wyzej od drugiego jesli dobrze kojarze to chodzi o wnętrostwo (niezstąpienie jądra do moszny)

Bardzo prosze o pomoc .
patrycja341
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2018, 07:24

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez romi » 18 Maj 2018, 21:07

Witam
Skoro lekarze zdecydowali o usunięciu toi znaczy, że jest taka potrzeba. W tej chwili rzeczywiście nie można wiele powiedzieć, dlatego pewnie macie tak skąpe informacje od lekarzy. Dopiero po usunięciu i wykonaniu badania histopatologicznego będzie można określić rodzaj guza.
To czy chemioterapia będzie potrzebna też będzie wiadomo po wykonaniu wszystkich badań.
Zdaję sobie sprawę, że taka informacja i tempo zdarzeń mogą zburzyć całe dotychczasowe życie, ale zapewniam Cię, że za chwilę sytuacja będzie opanowana. Jeśli jest to nowotwór to dzisiejsza medycyna świetnie sobie radzi z jego leczeniem, także szanse na wyleczenie są bardzo wysokie (nota bene najwyższe wśród nowotworów).
W chwili obecnej Twojego chłopaka czeka zabieg usunięcia jądra i jest to dla chirurga urologa prosta operacja praktycznie bez żadnych powikłań. Po jednym dwóch dniach pacjent wraca do domu, po tygodniu są zdjęte szwy i w zależności od samopoczucia i rodzaju pracy po dwóch, trzech tygodniach można podjąć nie obciążającą fizycznie pracę. Większy wysiłek fizyczny można podejmować po dłuższym czasie ze względu na ryzyko przepukliny.
Zabieg powinien odbyć się z tzw. dostępu pachwinowego, w żadnym wypadku przez rozcięcie moszny.
Znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe (od kręgosłupa w dół), zależy to od tego jak uzna lekarz.
Jak będzie wyglądało późniejsze postępowanie zależy od stanu zaawansowania choroby i nie ma co w tej chwili na ten temat dywagować.
Wnętrostwo o którym piszesz jest przypuszczalnie jednym z czynników wpływających na ryzyko powstania nowotworu jądra, ale nie jest to jednoznacznie potwierdzone.
Spokojnie poczekajcie na dalsze działania lekarzy, jesteście w kraju w którym kultura medyczna i wiedza w zakresie nowotworów jądra gwarantuje opiekę na właściwym poziomie. Oczywiście nie znaczy to, że nie powinniście wiedzieć co się dzieje, choćby po to, żeby móc o tym rozmawiać z lekarzami.
I teraz najważniejsze - Twoja rola w tej chwili jest bardzo ważna. Ty teraz powinnaś wspierać swojego chłopaka i nie możesz okazywać swoich negatywnych emocji. To trudne, ale to bardzo pomaga choremu. Najważniejsza jest Twoja obecność. Nie skupiajcie się na jego chorobie.
Z drugiej strony im więcej będziecie wiedzieli na temat choroby, tym mniejszy będzie stres z tym związany. Na forum znajdziesz bardzo dużo informacji także czytać i czerpać garściami.
Przede wszystkim zapoznaj się z poniższymi tematami.
viewtopic.php?f=5&t=192
viewforum.php?f=15
Jeśli będziesz miała jakieś pytania postaramy się odpowiedzieć.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez patrycja341 » 19 Maj 2018, 15:26

Bardzo dziękuje za informacje.
Mam nadzieje ,że będzie wszystko dobrze .
patrycja341
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2018, 07:24

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez patrycja341 » 19 Maj 2018, 15:43

Romi wyslalam do Ciebie wiadomosc prywatna :)

Pozdrawiam
patrycja341
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2018, 07:24

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez patrycja341 » 30 Maj 2018, 19:25

Witajcie,

Dzisiaj po badaniach krwi i tomografii komtuterowej okazalo się ,że są przerzuty na lewej nerce oraz kawałku płata lewego płuca.Markery były podwyższone jednak nie mam konkretnych wyników.
Jutro chłopak ma operacje usunięcia jadra .Jeśli będzie dobrze się czuł to tego samego dnia przetransportują go do innego szpitala i tam zostanie zastosowana chemioterapia.
Czy ktoś z Was miał podobny przypadek i mógłby się troszke wypowiedzieć?
Dowiadczenie z chemioterapia itd ...
Czytam na forach ,ale tych informacji jest masa a nie wiem czy sa wiarygodne.
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
patrycja341
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2018, 07:24

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez troll » 30 Maj 2018, 21:20

Witaj,

Chemioterapia nowotworów jadra jest leczeniem radykalnym a więc stosowane dawki są względnie wysokie, na granicy największej skuteczności i akceptowalnych skutków ubocznych. Na pewno musicie się przygotować na utratę owłosienia, osłabienie/senność, leukopenię, która nieleczona jest groźna oraz możliwość wystąpienia problemów gastrycznych. To najczęstsze objawy uboczne leczenia nowotworów jądra chemioterapią. Pamiętajcie, ze współczesna medycyna potrafi zapobiegać wystąpieniu części objawów ubocznych a te które wystąpiły leczyć i łagodzić. Istotne jest, żeby leczenie odbywało się pod opieką doświadczonego onkologa klinicznego.

O skutkach ubocznych chemioterapii także w dziale baza wiedzy - zachęcam do przejrzenia.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez patrycja341 » 31 Maj 2018, 19:15

Bardzo dziekuje za odpowiedz.
Wiem ,ze tez bedzie potrzebna odpowiednia dieta .
Jakie witaminy mozna przyjmowac aby wzmocnic organizm w czasie chemioterapii w trakcie i po?
patrycja341
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2018, 07:24

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez tobson85 » 31 Maj 2018, 20:31

Hej,
Jeśli chodzi o dietę podczas chemioterapii to tak na prawdę trzeba jeść wszystko na co ma się ochotę. Zwykle podczas chemii występują problemy gastryczne i często przejsciowy jadłowstręt. Dlatego co podejdzie to jeść.
Co do witamin i suplementów diety to mogą być stosowane tylko i wyłącznie w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.
To bardzo ważne gdyż niektóre z nich, nawet te bez recepty mogą wchodzić w interakcje z chemioterapeutykami i osłabiać ich działanie lub nasilać skutki uboczne.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez patrycja341 » 01 Cze 2018, 11:41

Rozumiem.Dziekuje za cenne wskazowki ;)
Bede sie konsultowac zatem z lekarzem czy mozemy zastosowac jakies suplementy.
patrycja341
 
Posty: 6
Rejestracja: 18 Maj 2018, 07:24

Re: Guz jadra ,pomocy !!!

Postprzez romi » 01 Cze 2018, 19:20

Witam
Tak naprawdę podczas chemioterapii nie należy przyjmować żadnych suplementów. Starać się jeść mało, ale często i najlepiej dietetycznie, ale w większości przypadków nie jest to możliwe, bo jak ktoś napisał podczas chemioterapii pacjent pod względem jedzenia zachowuje się jak kobieta w ciąży, ma różne czasem bardzo nietypowe zachcianki. Trzeba się przygotować na różne niespodzianki np. może przydać się poniższy przepis:
arek napisał(a):Mam świetny przepis na utrzymanie porządku w jamie ustnej w trakcie chemii. Otrzymałem od siostry z oddziału, która miała wiele lat doświadczenia na hematologii.
W przypadku wystąpienia problemów:
1. 3 tabletki nystatyny rozpuścić w 100ml wody. po ok 30 min dodać 1 opakowanie Aftin lub 5ml gliceryny. Wstrząsnąć i płukać jamę ustną 3xdziennie (działa super!).
2.50ml wody utlenionej+50ml wody - do płukania
3.parzona kora dębu - do płukania
4. salviasept cy cuś takiego

W przypadku wystąpienia "paskudztwa" stosujemy 1+2+3+4 naprzemiennie + ogórki kiszone:)
Zapobiegawczo - myślę że 2-4+ ogórki też dadzą radę.
Pozdrawiam!
Arek

Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości