Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez zxspectrum » 08 Lip 2018, 16:42

Cześć,
nie wiem jak ze znieczuleniem miejscowym, ale przy znieczuleniu ogólnym anestezjolog chciał listę leków, które brałem w ostatnim czasie.
Jeśli jest tego więcej to pewnie warto spisać na kartce, ile i kiedy.

Powodzenia!
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 08 Lip 2018, 19:20

Witam
To co nazywasz znieczuleniem miejscowym to tzw. znieczulenie podpajęczynówkowe, lub blokada centralna, które podaje się drogą punkcji lędźwiowej w kręgosłup. Powoduje to że tracisz kompletnie czucie mniej więcej od pasa w dół. W zdecydowanej większości zabiegów usunięcia jądra to właśnie znieczulenie jest stosowane. Podczas operacji pacjent jest w pełni świadomy. Oczywiście podawane są również leki uspokajające i nasenne.
Po zabiegu przez dobę niewskazane jest podnoszenie się, ponieważ może się to skończyć nieprzyjemnym bólem głowy, dlatego wskazane, a nawet konieczne jest założenie cewnika.
Środki przeciwbólowe które otrzymasz skutecznie zniwelują ból, także bez obaw.
W rzadkich przypadkach do których Ty nie należysz przeprowadza się tzw. badanie śródoperacyjne w celu uzyskania informacji z czym lekarz ma do czynienia aby uniknąć rozległej operacji. Na wyniki badania histopatologicznego będziesz musiał poczekać 2-3 tygodnie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Przed zabiegiem będziesz miał możliwość porozmawiania z anestezjologiem i będziesz mógł o wszystko zapytać.
Zorganizuj sobie transport do domu, dobrze w asyście kogoś bliskiego. Przez pierwsze dni możesz mieć kłopoty z chodzeniem i dobrze mieć jakąś podporę, laskę, albo kulę ortopedyczną.
Do podnoszenia z łóżka warto mieć linkę do podciągania, żeby nie nadwyrężać mięśni brzucha.
W domu w razie potrzeby możesz stosować ogólnie dostępne środki przeciwbólowe.
Jeśli coś to pytaj.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 08 Lip 2018, 20:03

A czy to znieczulenie jest całkowicie bezpieczne? Nie ma żadnych powikłań? Pewnie przed samym zabiegiem będę się denerwować więc coś na uspokojenie będzie potrzebne.

Niestety mogę wracać z kimś bliskim ale tylko jako kierowca. Domyślam się, że to trochę ryzykowne ale nie mam innej możliwości. Na pewno nie będę zapinał pasów.

A jak z higieną? Na szczęście mam natrysk więc nie powinno być utrudnień ale czy wskazana jest częstsza albo rzadsza? I jakieś inne środki? Czy wszystko tak jak wcześniej?

Mam nadzieję, że na pytaniach tylko o takie 'drobiazgi' się skończy :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez zxspectrum » 08 Lip 2018, 20:17

W moim przypadku było zalecenie, aby myć się raz na dobę. Do mycia polecono mydło w płynie antybakteryjne.
Po umyciu tzw. wietrzenie rany (chyba około godziny), dezynfekcja Octeniseptem i założenie nowego opatrunku.
Prowadzenie po wyjściu ze szpitala to nienajlepszy pomysł. W czasie podróży lepiej sobie przestawić fotel w kierunku pozycji lekko leżącej - a wtedy ciężko prowadzić ;-)
Dzień po zabiegu na opatrunku będziesz widział czy z rany się sączy - jeśli tak, to nadwyrężanie się będzie tym bardziej niewskazane.

Pozdrowienia
zxspectrum
 
Posty: 42
Rejestracja: 27 Mar 2018, 13:32

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 08 Lip 2018, 20:24

To znieczulenie jest bezpieczne, można twierdzić że bezpieczniejsze od znieczulenia ogólnego, a w odniesieniu do niektórych pacjentów jedyne możliwe.
Tutaj masz dokładny opis całej procedury.
https://portal.abczdrowie.pl/znieczulen ... czynowkowe
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 08 Lip 2018, 21:23

Dzięki za kolejne informacje :)

Rozumiem, że jazda samochodem może być ciężka ale raczej nie będę miał innej możliwości. Zobaczymy w jakim będę stanie, kiedy dokładnie wyjdę i co powie lekarz. Wstępnie mam wyjść już w czwartek.

Skoro już pytam to może zapytam o to co dalej bo nie wiem czy będę miał jak po zabiegu. Jakie badania powinni mi zrobić przed wypisem? Czy przy wypisie dostanę jakieś skierowania? Jakie informacje powinienem otrzymać przy wypisie? O co zapytać jeszcze (nie chciałbym czegoś istotnego przeoczyć)?

Po wypisie, czy we własnym zakresie powinienem robić jakieś badania i kiedy dokładnie (nawet jak lekarz nic nie zaleci)? Przepraszam jeśli ten wątek się przewinął ale chce sobie wszystko ułożyć chronologicznie.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 08 Lip 2018, 21:52

Dostaniesz wypis że szpitala, a czy dostaniesz jakieś skierowania to zależy od lekarza. W różnych szpitalach jest różnie. Z reguły jest tak, że pacjent czeka na wynik badania histopatologicznego i później jest konsylium które radzi co dalej, albo pacjent udaje się do onkologa i pozostaje pod jego opieką. Może w szpitalu dadzą Ci kartę DILO, a jeśli nie , to dostaniesz od lekarza rodzinnego. To pozwoli przynajmniej teoretycznie na szybszą dalszą diagnostykę.
Kilka dni po zabiegu, np. w poniedziałek powinieneś wykonać badanie markerów i to niezależnie od tego czy dostaniesz skierowanie czy nie. Możesz o nie poprosić, może lekarz będzie tak uprzejmy i da Ci je. Jeśli nie to zrób prywatnie.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 09 Lip 2018, 08:21

Ok, to chyba najważniejsze informacje mam :) Resztę pewnie powiedzą mi w szpitalu, a jak coś wyjdzie na bieżąco to będę pisał :)

Choć w sumie jeszcze jedno pytanie. Mam lekki "brzuszek" (choć nie jestem otyły). Czy to może jakoś utrudniać zabieg i potem powrót do zdrowia?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez tobson85 » 09 Lip 2018, 09:01

Hej,
lekki brzuszek w niczym nie będzie przeszkadzał ;)
Tym bardziej, że cięcie jest w pachwinie.
Powodzenia!
Pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez troll » 09 Lip 2018, 21:09

Pachwina tyje tylko w skrajnych przypadkach! :) Powodzenia!

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości