Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 28 Lip 2018, 11:44

To mam o czym myśleć. Może w między czasie odezwie się dr Sarosiek. Póki co, jadę nad morze, poopalać się póki mogę :)

Rozumiem, że tak czy inaczej muszę zgłosić się do poradni onkologicznej? Czy to dopiero po chemioterapii/radioterapii? A może po chemioterapii/radioterapii powiedzą co dalej i pokierują?

Oczywiście bez względu na sposób leczenia i tak muszę się regularnie kontrolować? Co jaki czas? Jakie badania wtedy? Czy będę musiał albo powinienem robić coś we własnym zakresie? Jak w ogóle wygląda dalsza procedura? Bo na konsylium nie powiedzieli a w sumie nie zapytałem.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez Krolewsky » 28 Lip 2018, 14:29

obserwacja po chemii/radio jest rzadsza niż obserwacja bez chemii/radioterapii.

Jeszcze co do chemi kontra radio... z wytycznych NCCN 2017 piszą że chemia jest mniej toksyczna i lepiej chroni przed wznową niż radioterapia przy czystej seminomie 1 stopnia zaawansowania. Róznica nie jest duża ale jest.
Wydaje się zatem że racjonalniejszy wybór to chemia niż radio.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 29 Lip 2018, 00:38

Zmieniając trochę temat. Byłem nad morzem i przesadziłem z opalaniem. Ból głowy, nudności i oczywiście mocne pieczenie skóry. Czy w mojej sytuacji może to mieć jakieś negatywne konsekwencje? Domyślam się że to nie było zbytnio rozsądne z mojej strony.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 29 Lip 2018, 05:41

Hej,
Nie będzie to miało negatywnych konsekwencji w odniesieniu do rak jądra i ewentualnego dalszego leczenia. Pocierpisz dzień lub dwa i tyle. Nie rób tego po ewentualnej chemioterapii lub w trakcie radioterapii. Podczas obserwacji rób co chcesz, ale nadmierna ekspozycja na słońce zdrowa nie jest, ale o tym zapewne wiesz. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 29 Lip 2018, 10:40

Odpisał dr Sarosiek. Przyznał, że pisze z telefonu więc będzie krócej. Wskazał, iz chemioterapia i radioterapia mają podobną skuteczność jeśli chodzi o nawrót (przy samej obserwacji podał, że może to być nawet do 40 %). Oczywiście podał, iż on bardziej zaleca chemię. Z uwagi na to, że trafia do całego organizmu, a radioterapia tylko w konkretne miejsce (czyli to co pisaliście). Nadto zapytał czy robiłem badanie nasienia i czy jestem płodny gdyż stwierdził, że wielu pacjentów z guzem zarodkowym jest niepłodnych w chwili rozpoznania choroby. Tym to mnie dr Sarosiek trochę dobił :( Nikt mi wcześniej nie powiedział, że może być taka ewentualność. Sam już nie wiem co robić..
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 29 Lip 2018, 12:41

andy89 napisał(a):Rozumiem, że tak czy inaczej muszę zgłosić się do poradni onkologicznej? Czy to dopiero po chemioterapii/radioterapii? A może po chemioterapii/radioterapii powiedzą co dalej i pokierują?

Oczywiście bez względu na sposób leczenia i tak muszę się regularnie kontrolować? Co jaki czas? Jakie badania wtedy? Czy będę musiał albo powinienem robić coś we własnym zakresie? Jak w ogóle wygląda dalsza procedura? Bo na konsylium nie powiedzieli a w sumie nie zapytałem.

Po zakończeniu leczenia zostaniesz skierowany do poradni onkologicznej gdzie lekarz onkolog powinien ustalić z Tobą plan kontroli.
Badania i terminy nie powinny być rzadsze niż w zaleceniach. Wykonuje się badania markerów i obrazowe. Na wszystkie badania otrzymasz skierowanie , badania są finansowane przez NFZ. Obserwacja trwa minimum 5 lat.
Teraz musisz podjąć decyzję, a zgodnie z sugestią dr Sarosieka możesz jeszcze zbadać płodność.
Po leczeniu przynajmniej przez miesiąc dwa nie należy się opalać, a później unikać ekspozycji na silne słońce i stosować filtry.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 01 Sie 2018, 15:32

Zdecydowałem się (no tak na 99%) na radioterapię. W piątek mam jechać do Koszalina do Affidea żeby przejść jakieś badania i od przyszłego tygodnia miałbym zacząć leczenie. Mam dostać 10 dawek, w tym czasie bym przebywał w Mielnie skąd byłbym dowożony do szpitala (mogę też wybrać leżenie w szpitalu).

Wiem, że wszyscy tu polecają chemię ale osobiście jakoś nie mogę się do tego przekonać. Być może przemawia do mnie jakiś podświadomy strach :( Jestem świadomy, że radioterapia może być mniej skuteczna ale z drugiej strony liczę, że w mojej sytuacji okaże się wystarczająca. Mam nadzieję, że nie popełniam poważnego błędu. Zdecydowałem się chyba zaufać lekarzom, którzy ze mną rozmawiali na konsylium. Poza tym skoro to jest zgodne ze standardami..

Badania nasienia nie robię. Jeśli jest nawet tak jak pisał dr Sarosiek to teraz to i tak już nic nie zmieni a tylko bym się dodatkowo dobijał. Wolę żyć w świadomości że wszystko jest i będzie dobrze. Nawet jeśli faktycznie nie jest to nawet na tym forum czytałem o przypadkach osób z kiepskim nasieniem, którzy potem zostawali szczęśliwymi rodzicami. Wolę się tego trzymać. Pozytywne myślenie ponoć też ma wpływ na leczenie.

W piątek napisze co ciekawego dowiedziałem się w Koszalinie odnośnie leczenia. Choćby z informacją dla innych bo większość przypadków na forum dotyczy chemioterapii. Może kiedy komuś przydadzą się te informacje.

A póki co męczę się z żółtymi bąblami na skórze (ramiona i klatka piersiowa) po zbyt intensywnym opalaniu. Mam nadzieję, że to w żadne sposób nie wpłynie na rozpoczęcie leczenia. BTW. zna ktoś dobry sposób na te bąble i złagodzenie pieczenia? Bo podróż w piątek pociągiem zapowiada się ciekawie...
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 01 Sie 2018, 16:15

Witaj,
Najważniejsze, że decyzja podjęta i leczenie rozpocznie się bezzwłocznie. Skoro ufasz lekarzom, decyzję przemyślałeś i jesteś zdecydowany to bardzo dobrze. Tak jest to zgodne ze standardami. Napisz o leczeniu. Radioterapia nie jest często opisywanym terapii tu na Forum. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 01 Sie 2018, 19:14

Mimo wszystko bardziej bym ufał doświadczeniu i wiedzy dr Sarosieka, ale to twój wybór i szanujemy go.
Powodzenia
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 02 Sie 2018, 08:33

A co do badania nasienia to zrobię za jakiś czas, po zakończeniu leczenia. Tak jak wspomniałem, nawet jeśli by się okazało, że jestem bezpłodny to taka informacja teraz wywołałaby duży stres a i tak tego bym nie zmienił (nie zrobię już bankowania nasienia, podobnie jeśli jest słabe). Za kilka miesięcy zrobię badania i rozwieje wątpliwości co by się potem nie zadręczać podczas starań. Poza tym, moja mam po pierwszej ciąży przez 10 lat nie mogła zajść, aż w końcu się pojawiłem, pewnych rzeczy nie da się wytłumaczyć, i tego się będę trzymał :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości